Medya zorunlu ödemelerini bile yapamaz durumda

Hayatı durma noktasına getiren coronavirüs salgını nedeniyle meslek birlikleri uydu ücretlerinde erteleme istedi. Konuyla ilgili olarak Anadolu Yayıncılar Derneği‘nden bir açıklama yapıldı.

Anadolu Yayıncılar Derneği’nden Bölgede yaşanan gelişmeler ve son olarak coronavirüs nedeni ile medyanın da içinde bulunduğu duruma ilişkin açıklama geldi. Açıklamada medyanın zorunlu ödemelerini bile yapamaz durumda olduğu aktarıkdı.

AYD Başkanı Sinan Burhan’ın açıklaması şöyle:

“Türkiye’de yerel medya siyasi ve ekonomik gelişmelerden en olumsuz etkilenen iş kollarının başında geliyor.

Son yıllarda yaşanan üzücü terör hadiseleri ve komşularımızda ki savaş durumuna bağlı olarak ciddi bir iş kaybı yaşayan yerel medya 2018 ve 2019 yıllarında yaşanan etkinlik ve organizasyon iptallerinden büyük bir çıkmaza girdi.

2020 yılına ilişkin büyük umut besleyen medya sektörü Dünya çapında etkili olan Koronavirüs (Covid-19) sağlık problemi nedeniyle adeta içinden çıkılmaz bir tablo ile karşılaştı. Reklam pazarının daralması ve toplu etkinlik ve programların iptal olması gelecek açısından büyük bir endişe yaratıyor.

Son 5 yıldır çeşitli etkenlerden ötürü sürekli iş kaybı yaşayan yerel medya yaşanan sağlık problemleri (Koronavirüs) nedeniyle tüm rezervasyon ve iş planlarını kaybediyor. Ciddi bir TÜRKSAT ödeme tablosu yükümlülüğü bulunan yerel medya piyasada yaşanan iş kaybı nedeniyle personel maaşlarını bile ödemekte ciddi sıkıntılar yaşıyor.

Malum şartlar kapsamında yayın ve program üretmekte tarihi zorluklar yaşayan yerel medya zorunlu ödemelerini yapamayacak duruma gelmiş bulunmaktadır.

Medya zorunlu ödemelerini bile yapamaz durumda

İçinde bulunduğumuz şartların yarattığı ekonomik dar boğazın olumsuz etkileri şimdiden hayati etkiler göstermeye başlamış bulunmaktadır.

Bu bağlamda başta TÜRKSAT ödemeleri olmak üzere sağlanacak kolaylıklar sektörün geleceği açısından hayati önem taşımaktadır.

Yetkili kurum ve kuruluşlardan bu konuda gerekli desteği ve düzenlemeyi beklediğimizi ifade etmek isteriz.”

Önceki İçerikYeni Zelanda’da lig, koronavirüs nedeniyle 2 hafta kala bitirildi. Rakibi Team Wellington’ın 3 puan önünde olan Auckland City şampiyon ilan edildi
Sonraki İçerikFutbol camiasından ‘erteleme’ talebi yükseldi, Cumhurbaşkanı Erdoğan “Seyircisiz maçlara devam” dedi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz