Vatan gazetesi yazarı Mehmet Ayan, Galatasaray’ın bir an önce teknik direktör değişikliğine gitmesi gerektiğini ileri sürdü. Ayan, gazetedeki yazısında alternatif ismini de açıkladı:
500 milyon Tudor’a emanet edilemez
Tudor ile bu takımın şampiyon olacağını sanmıyorum! Velev ki oldu; Reiner Hollman kadar etkisi olur G.Saray tarihinde 2018 Mayıs’ında sandığa güçlü girmek istiyorsa Dursun Özbek için de, 500 milyon lirayı bulan gelir için de… Çare TERİM’dir!
GEÇTİĞİMİZ günlerde Beşiktaş Başkanı Fikret Ormanile sohbetimizde İstanbul büyüklerinin 2017-18 sezonu şampiyonluğunun gelir büyüklüğünü sordum. “Net konuşmak zor ama 400 ila 500 milyon lira civarıdır” dedi. Üç aşağı beş yukarı G.Saray ve F.Bahçe’de de durum farklı değil. Yenilenen yayın ihalesi, Şampiyonlar Ligi gelirleriyle birlikte pastayı büyüttü. Kombine gelirleri, ürün satışı derken ciro büyüyor.
BU bir kenarda dursun! Gelelim G.Saray tarihine ve büyük kadro dönüşümlerine… 84’te Derwall-Denizli ikilisi, 90’da Denizli, 96’da Terim, 2012’de yine Terim ile büyümeye dönük değişimler geçirdi G.Saray. 2001-02’de ise küçülen değişime gittiLucescu ile… Hepsine büyük paralar harcandı. 84’te 2 sezon sonra başarı geldi, Avrupa4.’sü oldu o takım. 90 dönüşümünde 96 takımının Bülent, Okan, Tugay gibi oyuncularla temeli atıldı. 96, 2001 ve 2012 takımlarında başarı hemen geldi.
TÜM bunların ortak özelliği dört büyük hocayla başarılmasıydı. Çünkü futbol takımı teknik direktörlüğü, hele de büyük takımlarda, sadece 11 yapmak değil; kulübü, camiayı hatta (Demirkol’un deyimiyle) ülkeyi yönetebiliyor olmaktır. O hocalar bunu yaptılar!
KADRO GÖRKEMLİ ANCAK…
VE G.Saray bu sezon tarihinin en görkemli kadrolarından birini oluşturdu. Mariano, Maicon, Belhanda, Gomis, Feghuli, Fernando, N’Diaye transferlerine 40 milyon Euro civarında bir bonservis, ondan daha fazla maaş taahhüdü ile sezona girdi. İddia ediyorum Arda ve Asamoah sezon başında alınabilmiş olsaydı, tarihin en önemli kadrolarının biri oluşturulacaktı.
PEKİ yönetim ne yaptı? Bu kadroyu Igor Tudor gibi bir ÇALIŞTIRICI’ya emanet etti. Büyük bir hoca alıp Florya’daki egemenliklerini bitirmekten endişelenmiş de olabilirler, gerçekten futbol akılları TUDOR’UN BÜYÜK BİR HOCA OLDUĞUNA iknadır da… Bilemem!
ANCAK sonucun böyle sıkıntılı olacağı çok belliydi. G.Saray lider; şampiyon olabilir. Ancak Tudor’un çapı G.Saray cesametini, bu camianın azametini kaldıracak kapasitede değildir. 7-8 derbi niteliğindeki maçta takımını yönetemediğinden anlaşılabilir neyi başarabilecek olduğu! Tudor ile bu takımın şampiyon olacağını sanmıyorum! Velev ki oldu; Reiner Hollman kadar etkisi olur G.Saray tarihinde.
BÜYÜK TAKIM HOCASI DEĞİL
TUDOR adını bu satırlarda 21 Kasım 2016 günü ilk ananlardan biriyim. Yeni sezon için (yani bu sezon için) önermiştim. Özbek yönetiminin takımla birlikte kendini büyütebilecek bir hocayla Riekerink sonrasını şekillendirebileceğini düşünmüş, yazmış, söylemiştim. (Lig arasında alınmasının etik dışı olduğu fikrim hâlâ sabit) Doğru futbol yönetimiyle başarılı olabileceğini de iddia etmiştim. Hatta öyle ki yönetim sezon başında ÜST AKIL sıfatıyla Lucescu’yu takımın başına getirmeye karar da vermişti. Ancak beni yanıltan yönetimin tüm şarjörü tek seferde boşaltıp bu büyük kadroyu kurması oldu. Onu hesap edemedim.
BÖYLECE bu büyük kadronun hocası olmadığı sezon başından beri belli oldu!
KAYALARA ÇARPINCA SU ALDI
EVET; fikstür avantajı diye bir şey vardı ve Tudor onu iyi kullandı. Ancak G.Saray, 8’de 7 yaptığında da arazları olan ekipti. F.Bahçe-Trabzon-Başakşehir üçlüsünün dert olacağı aşikardı. Yumuşak rakipleri alt etmek basitti; kayalara çarpınca gemi su aldı! Tudor’la daha da alır. Cumartesi Alanya garanti değil; öteki hafta Beşiktaş aman-aman…
TEKNİK ADAM DEĞİL ÇALIŞTIRICI
PEKİ züm? Acilen Tudor gönderilmeli. Çok iyi bir çalıştırıcı! Ama G.Saray’ın bir teknik direktöre ihtiyacı var. Bu teknik direktör, sadece saha içini değil, soyunma odasını, Florya’yı da yönetebilmeli. Çünkü işler iyi giderken mutluluk etrafında VOZURDAMAYAN yıldızlar işler kötü giderken bir ülkü etrafında birleştirilebilmeli.
TUDOR’UN bunu yapabilecek kapasitesinin de olduğunu sanmıyorum. Gomis’inBaşakşehir maçı sonundaki “Bu taktiği sadece 2 gün çalıştık” sözleri (ki Fransızcayı iyi bilenler sözün tercüman tarafından “sadece 2 gün birlikte çalıştık” diye çevrildiğini söylüyor) anlamlı. 1 gün sonra Belhanda’nın ‘İyi hazırlanmadık, Başakşehir bizi gezdirdi’  ifadeleri tehlikenin habercisi.
MUKADDERAT NET, GİTMELİ
İSTEDİĞİ kadar kaliteli ve iyi niyetli oyuncular olsun, başarı gelmeyince önce hocalarına bakarlar ne yapıyor diye! Bu seviye oyuncular, kimin ne çapta hoca olduğuna ilk gün karar vermişlerdir; yanılmazlar. Sadece başarı gelince keyif yaparlar. Sonra vozurdamalar başlar!  G.Saray futbol takımı bunu yaşıyor.
YÖNETİM Beşiktaş maçı sonuna kadar ilk nefesi aldırabilir, devre arasına kadar da suni teneffüsü yapabilir. Onlar da biliyorlar bu işin gitmeyeceğini Igor Tudor ile… Belki bugün yarın bir kelle alma operasyonu ile ameliyatı geciktirebilirler. Ancak mukadderat nettir, Tudor gitmelidir.
YAPAMIYORSA YAPACAK BELLİ
YERİNE kim mi gelecek? Önerim birçok insanın hemfikir olduğu üzere, Tudor ne yapamıyorsa yapabilecek olan Fatih Terim!  “Hoca gelirse G.Saray kesin şampiyon olur” demek bu ligde güç. Havının değişeceği G.Saray’ın iddiasını psikolojik olarak pekiştireceği kesin! Igor Tudor ile ne kadar devam ederse G.Saray, şampiyonluk yarışından o kadar uzaklaşır, her gün yara alır! 2018 Mayıs’ında sandığa güçlü girmek istiyorsa başkan Dursun Özbek için de, 500 milyon lirayı bulan gelir için de…
Çare TERİM’dir..
Önceki İçerikHıncal Uluç’tan Edin Visca’ya sert sözler: Fernandao’yu attırmak için her rezilliği yaptı. Abdullah Avcı da suç ortağıydı!
Sonraki İçerikErcan Güven’den Osman Develioğlu yazısı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz