Galatasaray’da yeniden başkanlığa aday olacağını açıklayan eski yöneticilerden Metin Öztürk, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Öztürk, Fatih Terim’den, Domenec Torrent, Burak Elmas, sponsorluk, Abdurrahim Albayrak, Dursun Özbek’e kadar birçok konu hakkında açıklamalar yaptı. 

Radyospor’da yayınlanan Spor Kazanı programında Özgür Sancar’a konuşan Öztürk’un açıklamaları şu şekilde:

“Biz çalışmalarımızı Galatasaray için yapıyoruz”

“Kulübümüzün açıklayacağı seçim takvimine göre çalışmalarımıza hız vereceğiz. Zaten biz kaldığımız yerden devam ediyoruz. Biz hiç ara vermedik, biz çalışmalarımızı Galatasaray için yapıyoruz. Dolayısıyla bir seçim çalışması değil çünkü sorunlar o kadar büyük ki 3 hafta kala adaylığımızı açıklayalım, bir parça liseli arkadaşlardan alalım, biraz iş adamlarından alalım, bize oy getirecekleri toparlayalım bizim tarzımız değil. Öyle olsaydı zaten 3 yıllık bir çalışma yapmazdık. O çalışmalar şu anda devam ediyor.”

“Galatasaray’a biz 6 seneliğine geliyoruz”

28 Mayıs 2022 cumartesi. Biz daha önce de söylemiştik. O tarihte olacak. Biz bir sene sonrayı neden öyledik? Galatasaray’a biz 6 seneliğine geliyoruz. 28 Mayıs 2022’de sözlerimizin tamamını gerçekleştirip güvenoyu için önünüze geleceğiz dedik. 


”Sayın Burak Elmas’ın ekii mali açıdan ibra oldu, idari açıdan olmadı. Sanki iki taraftan ibra olmadı gibi bir şey var. Mali açıdan oldu, idari açıdan olmadı. Bundan önce merhum başkanımız Mustafa Cengiz bununla ilgili mahkemeye gittiğinde idari açısından ibrasızlık aslında tüzüğümüze göre bir seçim sebebidir ama Dernekler Kanununa göre değil. Orada da Burak Elmas Başkan şık bir duruş sergiledi. Söz verdiğim gibi seçime gideceğim dedi. Şimdi sözünü yerine getiriyor. Yoksa şimdi bir mahkemeye gidip, tedbir kararı çıkartsa seçime gitmez, o koltukta oturmaya devam eder. Demek ki koltuk sevdalısı değilmiş. Öyle görüyorum. Bugün herkes Burak Elmas’a vururken hakkını teslim etmek lazım. Harika bir Galatasaraylı olduğunu tüm Türkiye’ye çıkıp kürsüde gösterdi. Ben şahsen büyüğü olarak önceki sözünü desteklediği için teşekkür ediyorum. Yönetimini başarısız buldum ve zaten ibra etmedim” dedi. 

“En önemlisi mahkemenin vereceği karardır”

Biliyorsunuz Mustafa Cengiz kazanmıştı. Şimdi bizim tüzüğümüz ayrıdır, Dernekler Kanunu ayrıdır. En önemlisi mahkemenin vereceği karardır. O en üsttür. Sayın Adnan Polat başkanımızla da aynı şey oldu, neticede mahkemenin söylediği şudur: İbra tektir, sonuçta da Burak Elmas yönetimi mali açıdan ibra oldu. Ben Burak Elmas yönetimini hem mali hem de idari açıdan ibra etmedim. Çok da başarısız buluyorum ayrı. Benim görüşüm ayrı, hukuk ayrı.


“Galatasaray’ın demokraside zerafeti”

Ben genel kurulda ibra etmeyeceğimi zaten söyledim. 8-9 ay önce seçilen başkan ama son 6 ayı değerlendirildi. Bu da Galatasaray’ın demokraside zerafeti. Aynı şey Mustafa Cengiz başkan için de olmuştu. 2500 oy ile gelmişti. Sonra 8 ay sonra ibra edilmedi ve mahkemeye taşıdı. Tabii bu şahsi hakkıdır. Hak olan bir konuda niye hakkını kullandı demekte bana düşmez.”

“Seçim 28 Mayıs 2022 Cumartesi”


– Sizce, Galatasaray seçimi ne zaman yapmalı?

“Biz geçen sene söyledik. 28 Mayıs 2022 Cumartesi. Söylemiştik zaten ve şu anda da o tarihte olacak. Öngörü değil bu, bilirseniz hesaplarsanız olur. 5 adaylı bir seçimde kim seçilirse yüzde 30’la seçilecek, yüzde 70’i seçmeyecek. Biz 1 sene sonrayı neden söyledik? Bir bir kereliğine gelelim diye değil, Galatasaray’ın dertlerini 6 seneden önce çözemezsiniz. Biz o gün açıkladık. Biz 6 seneliğine geliyoruz, 28 Mayıs 2022’de sözlerimizin tamamını, bir yıl için verdiğimiz sözlerin tamamını gerçekleştirip güvenoyu  için önüne geleceğiz demiştik. Şu anda zaten Bankalar Birliği anlaşması var o dönem. İçeriğinin ne olduğu bilinmiyor. Elmas yönetimi o konuda gayet şeffaf davrandı en azından Bankalar Birliği anlaşmasıyla ilgili. Biz yüzde 30’la seçilmişiz, yüzde 70’i bizi istememiş. Şimdi böyle bir ortamda en azından yüzde 51, 52’yi sağlamanız lazım. Ben bunu ön göremezsem zaten bırakın başkan adaylığını kulüp üyesi olmamam lazım.”

“Galatasaray formasını atsanız Galatasaray üçüncü olur”


– Futbol kulübü iyi gitseydi idari ibrasızlık sorunuyla karşılaşır mıydı Burak Elmas yönetimi?


“Valla bunlar geçmiş ve neticede başarısız oldukları ortada. Şanssız oldukları da ortada. Yani Galatasaray formasını atsanız Galatasaray üçüncü olur. Bizim değerli başkanımız Faruk Süren ne diyor, “Galatasaray üçücüyse sonuncudur” diyor. Benim Galatasaray’daki başarı kriterim şampiyonluktur. Hadi olamadı ikincilik, hadi olamadı üçüncülüktür. Üçüncülükte de oturur ağlarız.”

“Burak Elmas taahütlerini yerine getirmedi”


– Sizi, ibrasızlık kararına getiren etken neydi Burak Elmas yönetimiyle ilgili olarak?


“Taahhütlerini yerine getirmemesi. Şimdi 2 tane önemli taahütü vardı. Biri 100 milyon Euro stat sponsorluğu, 40 milyon Euro kasa kolaylığı, Fatih Terim’le 3 yıllık kontrat. Şimdi ben bilmiyorum görmedim, sizin bildiğiniz varsa… 15. sıradaki takım istediği kadar hakem hatası olsun ki yüzde yüz haklıdır. Federasyonla ilişkilerde Burak Elmas başkanla aramızda zar kadar bir fark yok, tamamen aynı düşünüyoruz. Zaten federasyonun ne kadar eyyamcı olduğu en son 10 küsür hakemin geri iade edilmesiyle çıktı ortaya.”

– Burak Elmas iyi temsil etti mi Galatasaray’ı federasyon karşısında?


“Bence edemedi. Masaya yumruk da vurmuş olabilir, federasyon masaya yumruk vurmadı demiyor ama bugün büyük liderler sonuçla anılırlar. Masaya yumruk vurdu mu vurmadı mı. Masanın üstünde ne yaptığı beni ilgilendirmiyor. Sonuçta Galatasaray’ın gelmiş olduğu nokta bizim masada olmadığımızdır. 

“Fatih Terim aday olacak mı bilmiyorum”

– Fatih Terim’le çalışmak gibi bir düşünceniz vardı bir önceki seçimde. Şu anda aynı düşüncede misiniz?


“Zaten takvimi söylüyorsunuz O günkü takvim. Bugün yeni bir takvim var. Seçilmeden, içeri girmeden ve ekip arkadaşlarınıza danışmadan söyleyeceğiniz her şey yanlış olur. Şu an Avrupa’ya gitmeyen bir Galatasaray var. Şu an annemizin ligindeyiz. Hani hep eleştiriyoruz ya rakipleri anneninizn liginde oynuyorsunuz, biz annemizin ligine döndük. Anneninizin liginde Denizli’ye bile elendiğimiz bir noktada büyük hayaller kurmaktan çok önce bir hasarları gidermek, bütçeye bakmak. 25 milyon Euro’luk bir ödeme geliyor, Avrupa kupalarından bir gelir yok. Şu an ayrılmış hocamızı belki bu seçimde bizim karşımıza başkan adayı olacak çıkacak. Bilmiyorum aday olacak mı ama ben bir taraftar olarak aday olmasını isterim en azından bu konu gündemden kalkar. Olacak olmayacak, olacak olmayacak papatya falı gibi. Biz nasıl çıkıyoruz, ben bir üye olarak adayım. Ben yönetimi ibra etmeyeceğim, sahada sıfırız, kasada sıfırız, masada sıfırız. Yönetim anladığım kadarıyla kasada da sıfır dedi ve ibra etmeyeceğimi söyledim. Benim gibi açık konuşan bir başkan adayını da şahsen görmedim. Ben insanları odalarda, masalarda, kulüplerde, bahçelerde konuşmasını değil açık olmasından yanayım. En azından bakarsın beğenirsen oy verirsin beğenmezsen vermezsin. İnşallah Fatih Terim de bu seçimde aday olurda bu şey ortadan kalkar belki de 38. başkanımız olur. Tebrik ederiz kendisini.”

“Kim aday olursa olsun benim şansımı düşürmez”

– Fatih Terim aday olursa şansınızı düşürür mü?
“Valla kim aday olursa olsun benim şansımı düşürmez çünkü benim şansımı yükselten projelerim ve ekibim.”


“Ben Messi’yi de almak istiyorum Ronaldo’yu da istiyorum”

– Anladığım kadarıyla Fatih Terim’le çalışma düşüncesine sahip değilsiniz bir önceki dönemden farklı olarak. Yanlış mı düşünüyorum?


“Yok, sadece bir önceki konuşmamı hatırlatayım. Seçildikten sonra, Şamiyonlar Ligi maçımız var, Fatih hoca ile çalışmak bu takımı rahatlatır, bu takımı Fatih hoca kurdu, yardımcıları orada, Avrupa’yı çok iyi biliyor, adını burada İmparator koymadılar, İtalya’da koydular. Fiorentina e Milan’ı çalıştırırken. O hedefler doğrultusunda en doğru hoca Fatih hocaydı. Ekonomik olarak Fatih hocanın maaşını ödeyebilir miyiz, Fatih hocanın taleplerini karşılayabilir miyiz. oturup bunlara bakmak lazım. Bu benim şirketim olsa çok kolay. Çünkü bütçesini biliyorum ama kulübün bilmiyorum. Ama şu an gördüğümüz kadarıyla kulübün bir toparlanması lazım. Ben proje ve yönetim anlayışı bildiğim için taraftarlarımız diyorum şimdiden bayraklarını hazırlasın gelecek senenin en önemli şampiyonu Galatasaray’dır. Çünkü ben hayatımda hiçbir aman hedefsiz olmadım, her zaman arzu ettiğim hedeflere de ulaştım. Çünkü yapamayacağım şeylerin sözünü vermedim. Şimdi ben Fatih Terim’le çalışmak istemiyorum gibi değerlendiriyorsunuz. Ben Messi’yi de almak istiyorum Ronaldo’yu da istiyorum. Şimdi en onlarla çalışamam demek benim Messi’yi, Ronaldo’yu beğenmediğimi değil, koşulların uygun olmadığını gösterir. Belki de Fatih hoca bizimle çalışmak istemeyecek. Belki de Fatih hoca başkan olmak isteyecek. Benden daha tecrübeli ve 7-8 yaşlı. Galatasaray’a başkan adayı olmak istemesi kadar doğal bir şey yok.”

“Fatih hocanın maaşını bilmiyorum”

– Fatih hocanın Galatasaray’dan kazandığı maaşla ilgili bir bilginiz var mı?


“Yok, hiçbir bilgim yok. Kulübün hiçbir bordrosunu görmedim şimdiye kadar. Ben de sizin gibi medyadan öğreniyorum ama zaten biliyorsunuz futbolcular da 3 milyon Euro alınıyor deniliyor ama sonradan bir bakıyorsun ki adam aslında 3 değil de topa ayağını 2 kere sürterse Falcao da gördük 50 bin daha alıyormuş ve 5 milyon Euro ediyormuş. Ancak seçildikten sonra bakacağız, şu an elde bir hoca varken hatta elde bir yönetim var. Bu başkan bizim başkanımız. Eleştirmek başka. Başkanla seçildikte sonra ya da seçimi kaybedip iki ay sonra da bir yerde karşılaşacağız, sarılacağız, oturacağız, kahvemizi içeceğiz. Mali Genel Kurul’da Burak Elmas’la karşılaşmadım, ama karşılaşsaydık sarılır, öpüşürdük. Biz Galatasaraylıyız. Biz sabaha kadar taraftar gibi marş söyledik içeride. Sabah en son 7’ydi ve hala sesimiz çıkıyordu.”


200 milyon lira sıcak para

– Galatasaray’da başkan olacak kişi Haziran’a kadar 200 milyon Türk Lirası getirmek zorunda. Gelmeyen bu işi kotaramaz şeklinde birtakım dedikodular var. Var mı böyle bir bütçe zarureti?


“Bence yok, niye yok çünkü zaten Bankalar Birliği anlaşması sebebiyle para koyamıyorsunuz içeri. Projeleriniz olması lazım, yeni gelir kaynakları yaratmanız lazım, eldeki kaynakları doğru kullanmanız lazım. Bana göre de bunu yapabilecek tek ekip bizim ekibimiz.”

“Ali Koç değilim, Allah’tan Fenerbahçeli değilim”


– Sizin hedefiniz nedir? Galatasaray’a ne kadar para getirebilirsiniz?


“Belki siz kendinizce Galatasaray gerçeklerinin dışında olduğunuz için soru size samimi geliyor ama bana samimi gelmiyor. Ben 45 yıllık üyeyim. Geldiğiniz zaman hangi sponsorluk, hangi projeler falan değil, çünkü biz bunu diğer seçimde de açıklamıştık. Kulübün birçok sponsorunu şahsen ben getirdim zaten. Başkası varken yaptıklarımı demek ki 10 kat fazlası ile yapacağım. Niye? Aynı takımla yapacağım. Takım oyunu bu. Yoksa ben Abramovich veya Ali Koç değilim. Zaten Allah’tan Ali Koç değilim, Allah’tan Fenerbahçeli değilim. Fenerbahçeli olsam her gün Ali Koç’a dua ederim. Adam bir gitse kulübü kapatırsınız. Galatasaray’ın en büyük güzelliği bu işte bakın. 6 ayda yönetilmeyen bir başkanı gönderdiler. Sayın Metin Öztürk 6 ayda sen de yönetemezsen seni de gönderirim demek. Demek ki ben herkesen daha çok çalışacağım. Ben iş insanları derneğinin başkanlığını yaptım. Zaten plan, proje bizim ekibimizin işi. Bundan evvel de ne projeler yapacağımızı açıklamıştık. Sadece şu an bir popülist davranış yerinde olmak yerine bir rasyonelist olmak istiyoruz. Burak başkanımız 100 günde şunları yapacağım dedi ama hiçbir şey yapamadı. 3 sene de çalışıp 6 ay sonra teneke çalıp bizi göndereceklerse biz zaten o işe girmeyiz. Girdiğimize göre zaten bir hesap, kitap var.”

– Fenerbahçe’yi, Ali Koç’a endeksli bir kulüp olarak mı görünüyor?


“Bu benim taraftar olarak şahsi görüşüm. Başkan olmadığım için taraftar gibi davranmak daha mümkün.”


“Yüzde 51 oyla kulübü sorunsuz 5 sene yönetmek”


– Oy açısından hedefiniz nedir?

“Oy açısından yüzde 50’in dışındaki hiçbir hedef, hedef değildir. Rahmetli başkanımız Mustafa Cengiz başkanımız, hep karşı listelerde olduğumuzda bile ben her zaman ceketimi iliklerdim, kulübümün başkanıydı. O da hep bana sevgi gösterdi, ben ona saygı gösterdim. 4 adaydık, ben Dursun Özbek’in listesindeydim, hepimizden fazla oy aldı. Kendinizi iyi anlatırsanız kaç adayın çıkacağı, ne olacağı falan diye bir şey yok. Bizim hedefimiz alırız alamayız yüzde 51 oy almak. Yüzde 51 oyla kulübü sorunsuz 5 sene yönetmek. Yani kalan 2 ve ondan sonraki 3 sene. 

“Burak Elmas ve Abdurrayim Albayrak tüzük gereği aday olamaz”


Biz bu arzumuzu geçen seneda göstermiştik. Bu sene bizim içimizdan Galatasaray açısından çok önemli bir deavantaj var. O Bankalar Birliği ödemesi yok, takımın 15. olmasından bahsetmiyorum. Burak Elmas ve ekibi tüzük gereği olamayacak. Bildiğim kadarıyla Abdurrahim Albayrak ve ekibi de olamayacak çünkü Eylül ayında onların dönemi ibra edilmedi. 2019-2020 mali genel kurulları Eylül ayında yapıldı. Burak başkan, başkanken yapıldı. Ve Mustafa Cengiz’in ekibi ibra olmadı. Abdurrahim Albay, ikinci başkan yardımcımız Yusuf Günay, Kaan Kınçal… Bunlar tüzük gereği bu seçimde aday olamazlar. Bir sonraki seçimde olabilirler. Tüzük diyor ki; ibra olmayan bir sonraki seçimde aday olamaz. Onların ibrasızlığı Eylül ayındaydı. Bu çok önemli bir bilg, ilk defa size söylüyorum. Tüzüğü biraz karşıtırırlarsa… Yani şimdi hep başkan adayları arasında görüyorum. Katılamamaları büyük eksiklik. Yani ben katılmalarını tercih ederdim. Galatasaray’a hizmet yarışı içinde olacaksanız, alternatiflerin fazla olması lazım. Belki Abdurrahim Albayrak benden daha fazla yararlı olacak kulübe. Niye yarışın içinde olması lazım. Galatasaray’a bu kadar hizmet etmiş birini Burak Elmas da defalarca diğer yöneticiler de hizmet etmiş. Ben Burak Elmas’ın, Abdurrahim Albayrak’ın tekrar hizmet yarşında olmasından niye endişe duyayım. Keşke rahmetli başkanımız Mustafa Cengiz de sağlığında ve hayatında olsaydı o da seçim yarışı içinde olsaydı.”

“Dursun Özbek’in aday olacağını zannetmiyorum”


– Dursun Özbek aday oluyor mu?


“Hayır, hç zannetmiyorum. Öyle bir duyumum yok. Ama ben ihtimal vermiyorum. Son 4 ayda 4 kere karşılaştım, hiçbirind ebu konuyu konuşmadık, şahsen duymadım.”


“İbrasızlık vermemdeki sebeplerden biri Torrent”


– Domenec Torrent’e nasl bakıyorsunuz, nasıl bir teknik direktör sizce?

“Bu konunun akademisyeni değilim ama şu an bizim Burak Elmas yönetimine ibrasızlık vermemizin sebeplerinden biri de Torrent’tir. Ama yarın bir bakarsın Galatasaray’da harika işler yapar, bilemiyorum. Ama Torrent’in bir başarısız yok. Bu başarısız olur manasında değil. Başkalarının emeklerine saygısızlık etmeyelim. Torrent de değerli bir teknik direktör, ama Fatih Terim mi Torrent mş dersen, tabii ki 10 kere Fatih Terim derim soru buysa. İkisine de 10 lira vereceksek 1 milyon kere Fatih Terim derim. Ama şu an takımın anlaşmalı bir hocası varken, hocasının kuyusunu kazmayı çok doğru bulmuyorum.”

– 8 haftalık süre içerisinde olağanüstü işler yaparsa devam etmek bir seçenek mi?


“Biz kişinin ismine bakmayız. Galatasaray’a neler kattıklarına bakarız.”

Önceki İçerikGolcülük doğuştan gelir! Papen Mustafa’dan çarpıcı sözler: Burak Yılmaz denince akla hep o penaltı gelecek
Sonraki İçerikECA Başkanı Al-Khelaifi’den Süper Lig eleştirisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz