Spor basınının duayen foto muhabiri Metin Türkmenoğlu, nam-ı diğer Foto Metin, 60. meslek yaşamı çerçevesinde ”60.Yıl Fotoğraf Sergisi”ni açtı. CRR’de gerçekleştirilen sergi ve anma gecesine spor basınından ve hayatını geçirdiği Eyüp semtinden çok sayıda davetli katıldı.

Metin Türkmenoğlu gibi gazeteci olan ve Eyüp/Eyüpspor tarihi ile ilgili kitaplarıyla tanınan oğlu Şener Türkmenoğlu babası ile ilgili şu yazıyı kaleme aldı:

MESLEĞE ADANMIŞ BİR ÖMÜR…

31 Mayıs 2022 tarihi vefa ve aidiyet adına hayatımda yaşadığım en güzel ve en anlamlı günlerden biri oldu benim ve ailem için.
Her şey 1,5 yıl önce babamın rahatsızlığı ile başlamıştı. Babam ve tabii ki ustam namı değer “Foto Metin”, 60 yıldır sürdürdüğü fotoğrafçılık mesleğini noktalama kararını vermişti. Her bir mesleğin, emeğin, uzun yıllara dayanan başarılı hayatların bir finali olduğu gibi benimde 40 yıla yakın içerisinde bulunduğum Foto Metin hikâyesinin de vedasını güzel bir o kadarda anlamlı bir gece ile yaptık.
Yaklaşık bir yıldır planlayarak, sabırla ve inanarak bu onurlu organizasyon için hazırlandık. Hedef ve idealleriniz yüksek olduğunda kendi imkânlarınız yeterli olmasa da çevrenle, dostlarınla ve sana inananlarla başarabiliyorsunuz.
Babam Metin Türkmenoğlu, mesleği boyunca Eyüp’te siyaset, eğitim, spor, sosyal yaşam ve etkinliklerle (yaş günü, nişan, düğün törenleri) dört neslin fotoğrafını çekerek tarihe tanıklık etmiş bir isimdir. Ayrıca yaşadığı semtin mimarisini tüm detayları ile yıllarca adım adım fotoğraflayarak, bizlere Eyüp’ün yakın tarihine tanıklık etme imkanı sunmaktadır. Futbol sahalarının da usta foto muhabiri olarak ta spor tarihimize, İstanbul’a karşı duyduğu sevgi ve görüntüleme arzusuyla bugün bizlere önemli bir kültürel miras kaynağı bıraktığını belirtmek istiyorum.
Foto Metin’i anlamak için sadece 60 yıllık mesleki hayatına ve çektiği fotoğraflara değil, o fotoğrafların tarihe bıraktığı izlere bir bakmak gerekir. Ayrıca babama bir fotoğrafçı, bir spor muhabiri ya da bir gazeteci olarak görmemiz yetmez onu Eyüp’ün kadim tarihine bir göz atarak bıraktıklarıyla anlamak gerekir diye düşünüyorum…
52 yıllık tarihi geçmişi olan Foto Metin dükkânımızı da yeniden yapılandırarak anıların, hatıratların ve babamın 60 yıllık mesleki ekipmanın yer alacağı yerinde müze formatıyla yaşatılması için sürdürdüğümüz çalışma da devam etmektedir. Bu çabamızı en yakın zamanda kamuoyu ile buluşturmak istiyoruz. Umarım Eyüp tarihi adına bu kazanımda muvaffak oluruz.
Gecemize gelince, yapılan her şeyin sadece 60 yıl boyunca verilen emek ile Eyüpsultan’a gösterdiği aidiyete ve bıraktığı güzel hatıralarla oluşan çok değerli görsel kaynağa karşı bir vefa olarak yapıldığını, babamın da bu bıraktıkları karşılığında bu gururu hak ettiğini düşünüyorum.
Hepimizin hayatında bazı kocaman yürekli insanlar vardır kendimize dair çok önemli bir şey yapmaya karar verdiğimizde yanımızda olan, “koşulsuz şartsız seninleyim” deyip bizleri cesaretlendiren ve destek olan dostlarımız oldu.
Öncelikle; 60. yıl veda organizasyonumuzda her daim yanımızda olan köklü Eyüplü değerli dostum Murat Özkabaş’a…
Foto Metin anılarının yer aldığı kitabımızın baskıya hazırlanışında katkıları olan, Hüseyin Irmak’a, Yavuz ve Tunahan Pınarbaşı’na…
Gecemize güzel sunumuyla değer katan İnan Çeliker’e…
Foto Metin Müzemizin projesini hazırlayan, gecemizin 60. yıl fotoğraf sergisini hazırlığında büyük emeği geçen Müze Sergi İşleri ekibine, Derya Koç’a ve yakın dostum küratör Deniz Koç Çeliker’e…
Foto Metin belgeselimizi hazırlayan İBB’sin değerli yapımcı ekibine…
Değerli saz sanatçıları, değerli solistleri ve çok değerli orkestra şefi ile gecemiz kattıkları renk ve güzel program için İBB Kent Orkestrasına…
İBB Kültür Varlıkları ekibine…
Projemizi sunduğumuz ilk günden itibaren büyük bir özveri ilgilenen, önemli katkıları ile yanımızda olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Mahir Polat’a…
Bu fikrimizin projelenmesi ve hayat geçmesinde ilk gününde son gününe dek büyük emeği olan değerli arkadaşım Emel Bilenoğlu’na şahsım, babam ve ailemiz adına teşekkür ediyorum.
Ayrıca bu anlamlı gecemize katılarak yanımızda olan değerli davetlilerimize, mazeretlerini bildirerek aramızda olamayan, telefonla arayan ve sosyal medya aracılığıyla destek mesajlarını gönderen herkes teşekkür ediyoruz.

İnsanlar Yaşarken Anılmalıdır diyerek Eyüp’teki tüm değerlerin unutulmaması ve hatırlanması dileğiyle…

Şener Türkmenoğlu.

Önceki İçerikSüper Lig’e bir İstanbul takımı daha! Bandırmaspor’u 2-1 yenen İstanbulspor 17 yıl sonra Süper Lig’e döndü
Sonraki İçerikOPET sponsorluğundaki Bodrum Bike Fest sona erdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz