İstanbul Büyükşehir Belediye’nin (İBB) geleneksel olarak düzenlediği 42. İstanbul Maratonu, bu yıl Aktif Bank iştiraki “N Kolay” sponsorluğunda koşulacak. “Yardımseverlik Koşusu” temasıyla koşulacak N Kolay 42.İstanbul Maratonu için, Şişli’deki Swissotel’de basın toplantısı düzenlendi. Toplantı; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Spor A.Ş. Genel Müdürü Renay Onur, Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanvekili Mustafa Yasin Taş’ın katılımıyla gerçekleşti. Toplantının ilk konuşmasını yapan Onur, İstanbul Maratonu’nun 42 yıl önce 11 kişinin girişimiyle başladığını belirtti. Onur, konuşmasına, kurucu kadrodan Selahattin Yıldız’ı yakın zamanda kaybettiklerini kaydederek, merhuma Allah’tan rahmet diledi. Onur, yine kurucu kadroda yer alan ve toplantıda hazır bulunan Osman Atakan Tekin, Salih Münir Yaraş ve Ziya İğdebeli’yi katılımcılarla tanıştırdı. Pandemi nedeniyle maratona özel bir parkur belirlediklerini aktaran Onur, bu nedenle sporcuların İstanbul Boğazı üzerinden 2 kez geçme şansına sahip olduklarını belirtti. Onur, fiziki yarışmaya katılamayan yarışmacılar için “sanal koşu” imkanı sunduklarına dikkat çekti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu yıl “N Kolay 42. İstanbul Maratonu” adıyla koşulacak etkinlik için düzenlenen basın toplantısında konuştu. “Şehir adına çok heyecan duyulan bir organizasyonun başlangıcını yapıyoruz” diyen İmamoğlu, İstanbul’daki bütün vatandaşları sürecin içerisine katmak istediklerini vurguladı. İmamoğlu, “Ben aslında buna, biraz da ‘Olimpiyat ruhu’ diyorum. Siz, bu ruhu elde edemezseniz, Olimpiyat ruhu yüreğinizde oluşmazsa, 16 milyon insana bunu geçiremezseniz, o zaman açıkçası olimpiyat kenti de olunamıyor. Yapılacak çok işimiz var. Hedeflerimizi öyle koymalı ve bu şehrin ruhuna sporu yerleştirmeyi hedeflemeliyiz” diye konuştu.

N Kolay İstanbul Maratonu’nda bir ilk; Sanal koşu

N Kolay İstanbul Maratonu’nda, bu yıl başka bir heyecan daha yaşanacak. Covid-19 tedbirleri nedeniyle kontenjan sınırlaması bulunan etkinlikte Sanal Koşu uygulaması da olacak. Türkiye’nin ilk sanal yarı maratonu, İstanbul Yarı Maratonu kapsamında geçtiğimiz Eylül ayında düzenlenmişti. 7-8 Kasım tarihlerinde “Tek başına bizimle koş!” sloganıyla 5K, 10K. 15K kategorilerinde gerçekleşecek sanal koşularda yerini almak isteyen koşucular Sweaters uygulamasını Play Store veya App Store’dan indirerek kendi parkurunda ve bu tarihi koşuda yerini alabilecek. Türkiye’nin en yüksek katılımlı sanal koşusunda yerini almak isteyen sporcular için son tarih 28 Ekim Çarşamba. Detaylı bilgi için; www.nkolayistanbulmaratonu.comweb sitesi üzerinden ulaşabilirler.

Maraton Tarihinde ilk defa köprüden iki kez geçilecek

N Kolay İstanbul Maratonu, bu yıl farklı bir parkurla koşulacak. Yenikapı’da başlayan yarış, Kumkapı, Çatladıkapı, Sirkeci, Galata Köprüsü Karaköy, Salıpazarı, Dolmabahçe Beşiktaş’a kadar düz ve denize sıfır noktasına yakın seyrederken, Anadolu yakasına geçecek sporcular Barbaros Bulvarı üzerinden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü geçecekler. Sporcular maraton tarihinde ilk kez 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden iki kere geçme şansına sahip olacaklar. Sporcular köprüyü geçer geçmez Altunizade kavşağına kadar koşacaklar. 

Altunizade köprüsünden ‘U’ dönüşü yapıldıktan sonra 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Beşiktaş sapağı, Barbaros Bulvarı Beşiktaş iskelesine kadar gelen parkur buradan sonra hiç bir eğime uğramadan, Dolmabahçe, Fındıklı, Salı Pazarı, Karaköy, Galata Köprüsünü Unkapanı İstikametine dönüş, Cibali, Fener, Balata kadar takip edecek ve buradan dönecek. Parkurun Altunizade’den sonraki ikinci uç noktası Balat’tan ters istikamette koşulacak yarış, sahil yolunu takip ederek Fener, Unkapanı, Sirkeci, Kumkapı’yı geçerek başladığı yer olan Yenikapı’da son bulacak.

Güvenli Alan Uygulaması

Pandemi önlemleri kapsamındaki uygulamalardan biri de ‘Güvenli Alan’ uygulaması.

Sporcular, etkinlik alanına asılacak kare kodlarla alana girerken, içerideki gönüllü ve görevli olarak bulunan tüm personelin güvenli olduğunu gösteren bir uygulama olacak.

Tüm pandemi önlemlerinin yanı sıra; bu uygulamalar sayesinde hem sporcuların hem de görevli olan herkesin pandemi ile olan ilişkisi herkes tarafından bilenebilecek.  

Bunun yapılabilmesi için o an alanda bulanan herkesin cep telefonunda Hayat eve sığar uygulamasına sahip olması gerekecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here