KINALIADA’DA NAVASARTYAN SPOR FESTİVALİ BAŞLIYOR

Geleneksel Navasartyan Spor Festivali Kınlıada’da 19-21 Ağustos 2022 tarihleri arasında her yaştan sporcuyu bir araya getirecek. Ana sponsorluğunu Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın üstlendiği Navasartyan Spor Festivali’nde gençler (Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada) futbol, basketbol, voleybol, yüzme ve tenis branşlarında bireysel ve takım halinde yarışacaklar. Navasartyan Spor Festivali’nde, spor etkinliklerinin yanı sıra konserler, atölye çalışmaları ve çeşitli etkinlikler yer alacaktır.

FESTİVAL ÜÇ GÜN SÜRECEK

Etkinliğini Luys Medya’nın üstlendiği Navasartyan Spor Festivali’nde, Ermeni toplumunun iki güzide kulüpleri Taksim Spor ve Şişli Spor Kulüplerinin yanı sıra Kınlıada Su Sporları Kulübü (KSSK), Kurtuluş Spor Kulübü, Kadim Spor ve Yıldırım Spor Kulübü gibi köklü geçmişlere sahip, farklı din mensubu grupların idareciliğini yürüttüğü kulüplerle Navasartyan coşkusu Kınlıada’da bir kez daha hayat bulacaktır. Kınalıada’da üç gün sürecek olan Navasartyan Yaz Oyunları, gençleri bir araya getirerek sporun birleştirici ve coşkulu gücünü bir kez daha yaşatmayı amaçlamaktadır. 

HEDEF: GELECEK YIL ULUSLARARASI BİR FESTİVAL 

Navasartyan Spor Festivali’nin hedefi, önümüzdeki yıl dünyanın dört bir yanında kökeni Anadolu toprakları olan Ermeni, Rum, süryani ve Musevi sporcuları da Türkiye’ye davet edip, Navasartyan Spor Festivali’ni uluslararası bir festival haline dönüştürmek ve Kınada’da bu coşkuyu her yıl yasamak ve yaşatmaktır. 

NAVASARTYAN NEDİR?

Navasart kelimesi yeni anlamına gelen “nav”(yeni) ve Ermenicede yıl anlamına gelen “sard” (yıl) kelimesiden oluşuyor. Yeni yıl olarak adlandırılan Navasart, Ermeni takviminin ilk ayı olarak kabul edilirdi. Navasart şenlikleri ise ilk ayın ilk günlerinde yeni yılı karşılamak üzere kutlanılırdı. Bir çok kaynakta  Navasart şenliklerinin 11. Yüzyıldan itibaren başladığına rastlanmaktadır. Ermeni mitolojisinde, Navasart tanrısı, ekinlerin koruyucusu ve açların besleyicisi olarak kabul edilen Bagavan’da yer alıyordu. Aynı zamanda bölge iklimine göre tam olarak yeni mahsullerin hasatının yapıldığı bir döneme denk geliyordu. Navasart aynı zamanda yazın son ayı olarak kabul edildi ve “altın sonbaharın tanımı” olarak anıldı. Kültürel bir anlam taşıyan ve ulusun tüm temsilcilerinin katıldığı kutlamaların yapıldığı Navasartyan festivalleri, yılın en büyük kutlamları olarak kabul ediliyordu. Meydanlarda toplana halk yılın ilk hasatını da beraberinde getirirdi. 

Eski tarih kitap tasvirlerine göre, Navasart kutlamalarında en iyi oyuncuyu seçmek için mevcut tanınmış Olimpiyat oyunlarına benzer oyunlar düzenlendiğini görebiliriz. 

Önceki İçerikYücespor Şöhretler Turnuvası’nda Papen Mustafa rüzgarı… Çamoluk’u yarı finale taşıdı
Sonraki İçerikSüper Lig Özetleri, maçların bitiminden 45 dakika sonra beIN SPORTS HABER’de olacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz