Milliyet gazetesi spor yazarı Attila Gökçe, 91 yaşında vefat eden ünlü spiker ve spor yazarı Necati Karakaya‘yı yazdı:

Çok yaşa Necati abi

Milliyet’in ve mesleğin adanmış sembolüydü Necati Karakaya.
Doktordu, ama sadece Namık Abi’nin defin ruhsatını imzaladı. Muayenehane açmadı. Resmi ve özel hastanelerde çalışmadı. Doktorluk unvanıydı ama işi değildi. Onun işi gazetecilik, spikerlik, kulüp yöneticiliğiydi. Binlerce maç anlattı TRT’de. Memleketin en ücra köşelerine gitti. Karanlıkta kalmış sırları gün ışığına çıkardı. Yaptığı her işe onurunu, aklını ve vicdanını kattı. Serviste yüksek sesle bağırarak dolaşıp hepimizin dikkatini çeken haberler verirdi.
Feriköylü ve Beşiktaşlıydı. Bir dönem başkanıydı Feriköy’ün. Tanrı da ona küçük bir şaka yaptı. İzmir’de 1968 Nisan’ında oynanan Göztepe-Feriköy maçını TRT spikeri ve Feriköy Başkanı olarak radyodan anlatırken, takımının 9-1’lik hezimetini aktarmak zorunda kaldı. Ama o maçı dinleyenler Necati Abi’nin soğukkanlılığına, duru ve temiz anlatımına hayran kaldılar.
Bizim derneğimiz TSYD’nin kurucu üyesiydi. Hepsini de rahmet ve saygıyla analım ama derneğin kurucu ulu babalarını birleştirip buluşturan, uzlaştıran ve bürokratik işlemleri tamamlayarak bugün hepimizi kucaklayan TSYD’nin mimarıydı. Onca yoğun mesaisi içinde bize bir de kitap armağan etti: Atatürk Beşiktaşlı.
Hayır, onun öldüğüne inanamıyorum. Bize öğrettikleriyle, anlattıkları ve yaşattıklarıyla hep kalbimizde.
Çok yaşa Necati Abi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here