IAAF tarafından açıklanan yeni disiplin kurulu karar listesinde Nevin Yanıt’ın cezası yayınlanarak kesinleşti.
Milli atlet Nevin Yanıt’ın doping cezasının üç yıla çıkarılmasının ardından derecelerinin sıfırlandığı periyot da kesinleşti. IAAF’ın açıkladığı yeni cezalı listesine göre 29 yaşındaki Yanıt’ın 28 Haziran 2012’den bu yana elde ettiği dereceler silindi. Bu karara göre Nevin Yanıt’ın 30 Haziran 2012’de kazandığı Helsinki’deki Avrupa Şampiyonası finalinden itibaren üç önemli derecesi elinden alınmış oldu.
2012 Avrupa şampiyonluğunun yanında Nevin, bu yarışmadan bir ay sonraki Olimpiyat finalinde Türkiye rekoruyla elde ettiği beşincilik ve 2013’ün Mart ayında Göteborg’da kazandığı 60 metre engelli salon Avrupa altını unvanları da kaybetti. Bu arada Yanıt’ın Londra’da koştuğu 12.58’lik Türkiye rekoru da kayıttan silinmiş oldu. Hem 2012 Avrupa 100 metre engelli şampiyonluğu, hem de 2013 Göteborg Avrupa salon altını Belarus’tan Alina Talay’a gitti. Talay, her iki yarışta da finişi Nevin’in ardından ikinci sırada geçmişti.
Nevin Yanıt’ın üç yıllık doping cezası 5 Mart 2016 tarihinde sona erecek. Sporcunun 2010 yılında Barcelona’da elde ettiği 100 metre engelli Avrupa şampiyonluğu, ceza periyodunun dışında olduğu için Yanıt’ın portföyünde kalmaya devam edecek.

Önceki İçerikGalatasaray, futbolcu yerine futbolcu fiyatına kulüp alıyor!
Sonraki İçerikİstanbul İtfaiyesi, sporda da “becerikli” çıktı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz