40 sene bu derneğe çökenler!..

Gözlerime inanamadım, Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin resmi sitesindeki açıklamasında, “seçileli daha 10 gün olmuş” bir Genel Başkan, Genel Kurul salonunda ve seçimi kazandıktan sonra “birlik, beraberlik, sevgiyle kucaklaşma mesajları veren” bir Genel Başkan, neler diyordu, neler!..
Noktasına, virgülüne dokunmadan, “aynen” sütunuma alıyorum:
“Değerli TSYD Üyeleri,
Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki, kim ne uğraş verirse versin, kim ne yazarsa yazsın TSYD asla ve asla eskisi gibi olmayacaktır. 40 sene bu Derneğe çökenlerin, burayı çok seviyorum deyip sömürenlerin, küçük olsun benim olsun diyenlerin, ufak hesap peşinde koşanların yeri olmaktan kurtulacaktır. Doğumlar mutlaka sancılı olur. Bu geçiş döneminde çatlak sesler çıkacağını da çok iyi biliyoruz. Ama yönetimimiz yolundan kesinlikle dönmeyecektir. Adnan Akın, Namık Sevik, Necmi Tanyolaç’lardan aldığımız bu mirası, sizlerin desteğiyle layık olduğu yere tekrar getireceğiz. Güleryüzlü, çağdaş, yenilikçi, meslektaşını kucaklayan TSYD’yi daha çok seveceksiniz. Sevgi ve saygılarımla.
Oğuz TONGSİR
TSYD Genel Başkanı”
Dehşet verici; “40 yıl Derneğe çökenler” varmış, bunlar, derneği “Burayı çok seviyorum” diyerek sömürmüşler, Derneği, “Küçük olsun benim olsun” diyenlerin, “ufak hesap peşinde koşanların” derneği yapmışlar. Oğuz Tongsir yönetimi de “yolundan kesinlikle dönmeyerek”, Derneği “bunlardan” kurtaracakmış.
“Derneğe 40 yıl çökenler”, kimler bunlar; sizlere soruyorum ey “başkanlar başta, taaa 1975’lerden beri TSYD’yi yönetenler”, Derneği “Oğuz Tongsir’in kurtaracağı hâle düşürenler” kimlerdir?..
“Onları işaret ediyor” açıklama; “Derneği kuranların başında gelen ve art arda Genel Başkanlık yapan” rahmetli Adnan Akın, rahmetli Namık Sevik ve rahmetli Necmi Tanyolaç başkanların bıraktığı mirası, layık olmadığı yerlere düşürenlerdir” onlar, Tongsir Yönetimi, “layık olduğu yere getirecek!..”
Çok açık değil mi; 1975’den beri TSYD’yi yöneten başkanlar, yöneticiler, sizler “bu son derece çirkin ve Dernek Tüzüğü’ne göre suç olan” iddialarla itham edilmiyor musunuz, ey Kahraman Babçum, Togay Bayatlı, Nezih Alkış, Atilla Gökçe, Onur Belge Esat Yılmaer ve Naci Arkan başkanlar ve onların yönetiminde bulunanlar?..
Sizler, ya derneği “Tongsir ve yönetiminin kurtaracağı” hâle getirdiniz, ya da “kimlerse” onlar, “Derneği, Tongsir’in kurtaracağı hale düşürenleri” seyrettiniz, onlara yol verdiniz!..
Ey sevgili Atilla Gökçe başkan, “bu yönetimin seçilmesi için” kuliste ağırlığını koymadın mı, ey Onur Belge başkan, “bu yönetimin genel kuruldan geçirmek istediği Dernek Tüzüğü’nü paspas edecek iki önergenin geçmesi için” dilinden ve elinden geleni, “Tüzüğü tam bilmediğini ortaya koymak” pahasına Kürsü’den yapmadın mı? Ey Esat Yılmaer Başkan, hem İstanbul Şube genel kurulunda, hem Genel Merkez genel Kurulu’nda Oğuz Tongsir ekibi tarafının “Genel Kurul başkan adayı olarak seçilip” görevini “onların isteklerine göre yapmak için” çırpınmadın mı?..
Bakınız, neler diyor “yeni” Genel Başkan, söyleyiniz, TSYD üyelerine, “Derneği Oğuz Tongsir’in ve yönetiminin kurtaracağı hâle düşürmek için” neler yaptınız ya da yapmadınız, “40 sene Derneğe çökenler içinde” sizler de var mısınız, yok musunuz!..
Yooo, şaşmayın, sizlere ve çok arkadaşımıza anlatamadık, “Derneğin boynuna”, çalıştıkları gazetenin manşetlerinde “Havuz Yazarları Derneği” yaftası asılmasının yolunu açanların, dahası “Dernek Başkanı’na hakaretten ceza aldıkları halde”, hem de Dernek Tüzüğü, çok açık şekilde “ceza alanların hiçbir dernek organına seçilemeyeceklerini” hükme bağlamışken, inat ve ısrarla onlara listelere koyup, üstelik “sosyal medyada Dernek Başkanı’na “şerefsiz” bile diyecek kadar ileri gitmişlerken, Genel Merkez Yönetim Kurulu’na seçtirenler, “bu derneğin başına gelirlerse”, olacağı işte budur!..
Şimdi bir üye çıkıp da, genel Başkan’a “şerefsiz” derse, bu yönetim, o üyeyi “nasıl” Disiplin Kurulu’na verecektir ve Disiplin Kurulu “nasıl” o üyeyi dernekten ihraç edebilecektir?..
Seçimi kazanmak için, “tek kasa ve tek hükmi şahsiyet olan” TSYD’nin “üç büyük şubenin başkanına yıllardır süregelen teamülü yıkarak ekstra kontenjan verip, yönetiminde başkan yardımcılığı koltuklarını ikram eden” bir zihniyetle karşı karşıya Dernek. Tüzüğe göre “şube başkan ve yönetimlerini denetleme, hatta görevden alma yetkisi” bulunan Genel Merkez Yönetiminde, üstelik derneğin, kanunun “eşitlik ilkesini” de paspas ederek “şubeleri büyük-küçük ayrımına tabi tutup” , sadece “büyük şubelerin başkanlarına başkan yardımcılığı veren” bir zihniyet yönetiyor artık derneği; o şube başkanları, “hem denetlenen, hem denetleyen” durumundalar, “aynı anda”, olacak şey mi?..
Ama, maalesef, TSYD’de oluyor; işte “bu yüzden” 1 Haziran’da, kuruluş yıllarından beri üyeliğini, Ankara Şube yöneticiliği ve başkanlığını, Nezih Alkış başkanın yönetiminde Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliğini yaptığım Dernek’ten istifa ettim, gerisini, “Derneğe 40 senedir çökenler” düşünsün!..
Genel Başkan Tongsir, “Daha çok seveceğiniz, güler yüzlü, çağdaş, yenilikçi, meslektaşını kucaklayan” TSYD’sinin, işte “nasıl bir şey olacağını” daha 10 günlükken, “bu resmi açıklaması ile” gösterdi, hayırlı olsun!..

ÖCAL ULUÇ- TÜRKİYE GAZETESİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here