Paylaş

Habertürk gazetesi yazarı, eski spor muhabiri Oray Eğin, Arda Turan’a yönelik ‘arkadaşça’ bir yazı kaleme aldı:

ARKADAŞIM ARDA TURAN’A SESLENİYORUM

BEN Arda Turan hakkında yazmaktan sıkıldım, Arda Turan hakkında yazılacak malzeme vermekten sıkılmadı. Barcelona’dan İstanbul’a gelip soluğu hemen o Gizli Kalsın adlı gece kulübünde aldı yine. Gerçekten bu uyduruk bara olan bağlılığını anlayamıyorum. Neredeyse ismiyle bir çağrışım yapmak istiyor sanki, ama derdi ne bilmiyorum.

Milli Takım’ın başarısızlığından sonra Arda’nın yorgun gözleri, akşamdan kalmışlığı konuşuluyor. Spor basınının çok sevdiği “Gece hayatı olan futbolcunun trajedisi” şimdi de ona uyarlanıyor.

Ne yalan söyleyeyim, Arda Turan’dan biraz daha yaşlıyım, ama ondan daha önce gece çıkmaya başladığımdan daha tecrübeliyim. Hiçbir zaman profesyonel sporcu olmadım, ama şunu biliyorum: 30 yaşımdayken Arda Turan kadar çok gezip onun kadar çok içtiğimde toparlanmam 20 yaşımdaki kadar kolay olmuyordu.

Şimdi hemen hemen hiç gece çıkmıyorum, hiç içmiyorum; çünkü başka öncelikler önem kazandı. Uyku mesela…

O yüzden gece hayatı olan futbolcunun trajedisinde bir gerçeklik payı olabilir. Bilmiyorum… Ya da yaşlanıyorum…

ASIL HAYAL KIRIKLIĞI

Arda Turan’la ilgili beni asıl hayal kırıklığına uğratan ne başarısızlığı, ne gece hayatı…

Tıpkı Türkiye gibi onun da vaat ettiği dinamizmi bonkörce harcayıp kredisini tüketmesi. Umudumuzdu, adeta sattı bir kuşağı.

Onu tanıdığım yıllarda genç bir futbolcu olarak tek bir amacı vardı: Bütün ezberleri yerle bir etmek, futbolcular hakkında bildiğimiz, alıştığımız, doğru kabul ettiğimiz ne varsa sorgulayıp öyle olmayabileceğini göstermekti… Bu kararlılığıyla kendisine hayran bırakmıştı.

Sisteme boyun eğmeden, sistemle kavga ederek sistemi değiştirebileceğini düşünüyordu. Gençti… Gençtik… Ama belki de yapabilirdi…

Yapamayacağını anlayınca Türkiye’den gitti. Yurtdışında ev alan Türkler gibi o da kendi geleceğini bir başka yerde arayan kuşağın öncüsü oldu.

GİZLİ KALMASIN

Ama işte tam da bu aşamada hayal kırıklığına uğrattı. Ne oldu değişim umudu, ne oldu isyan bayrağı? Ola ola savaş açtığı bütün klişelerin toplamı oluverdi. Belki değmeyeceğini düşündüğü için canına tak etti, ama bu kadar basit olamaz gibi geliyor.

Eskiden gecenin 2’sinde falan arardı; çoktandır konuşmuyoruz. O yüzden kafasının içinden ne geçtiğini çözemiyorum. Artık gizli kalmasın. Numaram değişmedi, yine ararsa konuşuruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here