Pepsi, spor dünyasının en büyük destekçilerinden biri. PepsiCo Türkiye İçecek Kategorisi Pazarlama Direktörü Aslı Önder, Pepsi’nin spor politikalarını Futbolmedya.com’a anlattı:

Pepsi’nin spora katkısı ne zaman ve nasıl başladı?

Pepsi olarak spor ve müzik her zaman gündemimizde oldu. Pepsi markamızın enerjisine uygun bir şekilde futbola katkısunarken müziği de futbol coşkusuna dahil ediyoruz. Türkiye milli takımımızın da ana sponsorluğunu yaptık. Geçmişte Beckham, Ronaldinho, Roşberto Carlos gibi dünyaünlü futbolcular ile hala hatırlanan reklam çalışmaları yapmıştık. Pepsi, futbola yönelik uzun vadeli tutkusunun yanısıra diğer spor ligleriyle başarılı bir geçmişe sahip. Futbolun yanı sıra diğer spor dallarını da destekliyoruz.

Dünyada hangi branşlarda sponsorluklarınız var?

Pepsi, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da çok geniş bir kitleye hitap eden bir dünya markası. Futbolun birleştirici gücüne inanıyoruz ve bu bakış açısıyla UEFA Şampiyonlar Ligi’nin ve UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nin sponsoruyuz.  Amerika’da milli futbol, basketbol ligi, hokey ligi ve Hindistan’da kriket liginin sponsoruyuz.

Türkiye’de ağırlıklı olarak hangi branşlarda spor iletişimi ve sponsorluk yapıyorsunuz?

Türkiye’de UEFA Şampiyonlar Ligi’nin yanı sıra bizi çok heyecanlandıran bir eSpor gündemi var. eSpor her geçen gün daha geniş kitleler tarafından tercih ediliyor. Bilgisayar ve konsol üzerinden oynanan oyunlar gençler arasında oldukça popüler. eSpor oyunları dünyada da milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Tabii bir o kadar kişi tarafından da ilgiyle takip ediliyor. Bu yüzden de her zaman gençlerle iletişim halinde olmak isteyen bir marka olarak eSpor’unbizim için vazgeçilmez bir alan olduğunu düşünüyoruz. 

-UEFA Şampiyonlar Ligi sponsorluğunuz neleri kapsıyor?

UEFA Şampiyonlar Ligi finallerinin en heyecanla beklenen anlarından biri. Pepsi olarak 2015 yılından bu yana Şampiyonlar Ligi’nde açılış gösterisine ev sahipliği yapıyoruz. UEFA Şampiyonlar Ligi Finali Açılış Töreni’nin açılış seremonisi, Şampiyonlar Ligi finallerinin en heyecanla beklenen anlarından biri. Müzik, eğlence ve spor dünyalarını bir araya getirerek, ekran başındaki futbolseverlere unutulmaz bir deneyim yaşatıyoruz. Açılış töreni seremonileri ilk olarak 2016’de Alicia Keys ile başladı; 2017’de Black Eyed Peas ve 2018’de Dua Lipa ile devam etti. Pepsi olarak 2019’da açılış şovunu ünlü rock grubu Imagine Dragons ile gerçekleştirdik. 2025 finaline kadar UEFA Şampiyonlar Ligi’ni desteklemeye devam edeceğiz. Pepsi ile bu yıl UEFA Şampiyonlar Ligi Finali Açılış Töreni’ninde, ödüllü global süperstar Marshmellodestansı bir performansa imza attı. Selena Gomez ve Khalidde konuk sanatçı olarak katılarak türünün tek örneği olacak sanal eğlence deneyiminde, Marshmello’ya eşlik etti.

Sponsorluğun geri dönüşleri nasıl?

UEFA Şampiyonlar Ligi, dünyada en çok izlenen spor olayı. 220’den fazla ülkede milyonlarca insan bu maçları izliyor. UEFA Şampiyonlar Ligi kapsamında yüzlerce karşılaşma yapıldı ve bu süreçte de aslında milyarlarca insan etkileşime geçti. Bu anlamda UEFA Şampiyonlar Ligi pek çok fırsat sunuyor. UEFA Şampiyonlar Ligi’ni futbol severler ile buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Onların heyecanına ve coşkusuna ortak olmak ve futbolseverler ile duygusal bir bağ kurmaktan gurur duyuyoruz. Nitekim biz de tüketicilerimizden bu anlamda çok güzel geri dönüş alıyoruz. Pepsi futbol ile ilişkilendirilen ilk markalar arasında geliyor. Buna ek olarak büyümemizi sürdürüyoruz ve artan pazar payımız da bu güzel dönüşlerin en güzel göstergesi oluyor. 

Pandemi koşulları söz konusu. UEFA Şampiyonlar Ligi kapsamında bu yıl neler yapıldı, planda neler var?

Pandemi nedeniyle içinde bulunduğumuz duruma rağmen, her ne olursa olsun gülümseyerek ilerlemeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz ay, tüm futbol taraftarlarını bir araya getiren yılın en önemli etkinliklerinden biri olan UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası’nı İstanbul’a getirdik. 5 yıllık iş birliğimiz sayesinde UEFA Şampiyonlar Ligi heyecanının bir parçası olduk. Bu yıl reklam filminde dünyanın en iyi futbolcularından Leo Messi, Paul Pogba, Jadon Sancho Shanice van de Sanden’den oluşan etkileyici bir kadroyu bir kez daha bir araya getirdik. 2021 global futbol kampanyamız kapsamında TikTok üzerinden bir futbol challenge başlattık. Kullanıcılar; futbol yıldızları LeoMessi, Paul PogbaJadon Sancho ve Shanice Van de Sandenile TikTok’ta futbol düeti yaparak, kendi yeteneklerini sergileyip yaratıcı videolara imza attılar. Birbirinden eğlenceli ve yaratıcı video içerikler ortaya çıktı. Sadece Türkiye’de Mart başından Nisan ortasına kadar 164 milyon izlenme gerçekleşti. Önümüzdeki dönemde birden çok sosyal platformda çok daha heyecan verici dijital içerikler planlıyoruz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here