İngiltere’de dopingli sporcuların sırlarını ortaya çıkaran doktor Mark Bonar, başta Premier Lig olmak üzere birçok alanda 150’yi aşan spor yıldızında dopingli madde tespit ettiğini iddia etti.

Dr. Mark Bonar, Sunday Times gazetesine yaptığı açıklamada, dünya klasmanında olan birçok oyuncuda performans arttırıcı maddeye rastladığını belirtti.

Londra’da özel bir klinikte çalışan Mark Bonar, son 6 yıl boyunca gözde İngiliz futbolcuların çoğunda performans artırıcı etkisi olan ilaç kullanımına dair kanıt bulduğunu iddia etti. Doktorun ‘müşterileri’ çoğunlukla Premier Lig oyuncuları, İngiliz bisikletçiler, boks şampiyonları ve kriket yıldızlarından oluşuyor.

Bonar, geçmişten beri sporcuların doping sırlarını ortaya çıkaran bir isim. Birçok yasaklı maddeyi teşhis edebilen İngiliz doktor, daha önceden de birçok yıldızın dopinge bağlı programını ortaya çıkararak sporcuların binlerce pound ceza ödemesine neden olmuştu.

Sunday Times tarafından da takip edilen bu süreçte, İngiliz hükümeti, Bonar’ın iddialarını da gözönünde bulundurarak UK Anti Doping ile bir araya gelip çalışmalarını sürdürecek.

“DOPİNGİN GÖLGE DÜŞÜRMESİNE İZİN VERMEMELİYİZ”

Bunların çok büyük iddialar olduğunu belirten sekreter John Whittingdale, şok olduğunu ve sporun ülkedeki ve dünyadaki gidişatı hakkında çok endişelendiğini belirtti. Whittingdale, “Sporseverlerin izledikleri mücadelenin gerçek ve adil bir oyun olması gerekmektedir. Dopingin İngiltere sporuna gölge düşürmesine izin vermemeliyiz” ifadelerini kullandı.

DEV KULÜPLER YER ALIYOR!

Dr. Bonar’ın iddiaları, Premier Lig oyuncuları üzerinde yoğunlaşıyor. Doktor Chelsea, Leicester City, Arsenal ve Birmingham’da oynayan ve zamanında oynamış olan bazı futbolcularda dopingli madde tespit ettiğini belirtiyor.

Geçtiğimiz yıl spor dünyasında meydana gelen doping krizi gibi, bu iddialar da sırf İngiltere’yi değil, spor camiasını fazlasıyla etkileyecek.

RUSYA’YA YASAK GELMİŞTİ

WADA, Rus atletlerin birçoğunda çıkan doping yüzünden ülkeyi suçlamış ve Rusya’nın uluslararası turnuvalara katılımı yasaklanmıştı. Son olarak geçtiğimiz ay Rus tenisçi Maria Sharapova’da farkında olmadan doping yaptığını belirtmiş ve yaptığının yanlış olduğunu belirterek hayranları ve spor camiasından özür dilemişti. (fanatik)

5007080

Önceki İçerikCengiz Özyalçın: Sneijder’i ben mi sakatladım?
Sonraki İçerikMilan’ın eski oyuncusu ve teknik direktörü Cesare Maldini hayatını kaybetti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz