Habertürk gazetesi yazarı Mustafa Doğan, Güney Kore’nin PyeongChang kentinde devam eden Kış Olimpiyat Oyunları’nı yazdı:

Kış olimpiyatlarında sınıfta kaldık!

 

GÜNEY Kore’nin Pyeong- Chang kentinin ev sahipliğini yaptığı 23. Kış Olimpiyat Oyunları, cuma günü görkemli bir törenle başladı.

25 Şubat’a kadar devam edecek oyunlarda ülkemizi 8 sporcu temsil ediyor. Evet, sadece sekiz.

Uludağ, Kartalkaya, Erciyes, Sarıkamış, Palandöken, Davrak, Kartepe, Saklıkent, Ilgaz, Denizli, Ergan, Yıldız Dağı’nda birçok tesise sahip olduğumuz ülkemizde tesis sayısı kadar bile sporcu çıkaramamışız!

İşin medya tarafına gelince…

Oyunları Türkiye’de TRT Spor yayınlıyor. Mobil olarak izlemek isteyenler için web üzerinden de yayın yapıyorlar. (Yarışlar Eurosport’tan da izlenebiliyor.)

Sporcularımızın katılacağı yarışmalarla birlikte 100 saati aşkın yayın yapılacak.

Bu, TRT için bir ilk olacak.

TRT DIŞINDA KİMSE YOK

Adı artistik patinaj şampiyonalarıyla özdeşlemiş bir isim olan Zafer Akyol’un da aralarında olduğu küçük bir ekiple yerinden yapılan yayınlar, Ankara ve İstanbul’dan stüdyo programlarıyla destekleniyor.

TRT Spor Koordinatörü Mehmet Buğra Şahin, futbolun gerçeğinden uzaklaşmadan gerçek bir spor ekranı olma ve ekranı renklendirme amacında olduklarını söylüyor.

Buraya kadar her şey harika.

Peki böylesi dev bir organizasyonda TRT dışında Türkiye’den başka kimler var?

Akredite, yani resmi olarak kimse yok! Anadolu Ajansı, iki akreditasyonu olmasına rağmen gitmedi olimpiyatlara. Bunun yerine ajansla anlaşmayı tercih ettiler, maliyet hesabı yaparak.

Yani bizim sporcularımızın yarışlarını Koreliler takip edip AA’ya, AA da Türkçe’ye çevirip abonelerine servis ediyor.

Peki sponsor desteğiyle giden kaç kişi var?

Sadece iki gazeteci.

Kış sporları için aslında bir cennet olan ülkemizden iki elin parmakları kadar sporcu çıkması kadar, koskoca bir ülkenin medya tarafında bu denli az temsil ediliyor olması da düşündürücü.

Böylesi organizasyonlara gerekli ilgi gösterilmezse bu sporların ülkede gelişmesini beklemek fazla iyimserlik olur! Bunun sorumluluğu da tabii ki sadece medyaya yüklenemez.

 

Önceki İçerikYakalandınız futbol müdürleri! Hıncal Uluç, spor müdürlerini hedef aldı…
Sonraki İçerikPremier Lig yayın hakları, 5 milyar Euro’ya satıldı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz