Recep İvedik 5 filmine bir tepki daha! ‘Ya değiştirin, ya da o sahneleri çıkartın’

Türkiye Güreş Federasyonu, Recep İvedik 5 isimli filmin fragmanındaki bazı sahnelerden dolayı bir kınama yazısı yayınladı.

Güreş Federasyonu’nun konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Binlerce yıllık tarihimizden günümüze ulaşan ve yegane geleneklerimizden biri olan ata sporu güreşimiz her zaman milletimizin göğsünü kabartmıştır. Dünyaya nam salmış Türk pehlivanları çoğu ülkenin hayalini bile kuramadığı madalyaları, kupaları ülkemize kazandırmış dünyanın her köşesinde İstiklal Marşımızı okutmuş ve ay-yıldızlı bayrağımızı göndere çektirmiştir. Bizim sayısız pehlivanlarımızın zaferlerini anlatmaya, ömrümüzce film yapsak yine de yetmez.

“RAKİBİNE YAPTIĞI EYLEMLERİN GÜREŞ SPORUYLA UZAKTAN YAKINDAN HİÇBİR İLGİSİ YOK”

Yakın bir zamanda Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde gerçekleşen olimpiyat oyunlarında ülkemizin kazandığı 8 madalyanın 5’i yine güreşçilerimiz tarafından kazanılmış, ülkemizin 2 kıta ötesinde İstiklal Marşımızı okutmuş ve ay-yıldızlı bayrağımızı göndere çektirerek milletimize büyük gururlar yaşatmıştır. Tarihler boyunca anlatılacak bu destanın izleri ve anlık etkileri halen sürerken, geçtiğimiz günlerde yayınlanan ‘Recep İvedik 5’ isimli filmin fragmanında ‘Recep’ karakterini oynayan şahsın güreş maçında rakibine yaptığı eylemlerin güreş sporu ile uzaktan yakından hiçbir ilgisi olmadığını uyarı ile bildirmek isteriz.

“SAHNELERİ YA DEĞİŞTİRİN YA DA FİLMDEN ÇIKARIN”

Türkiye Güreş Federasyonu olarak güreşimizi ahlaktan uzak bir spormuş gibi gösteren, Peygamber ve ata sporumuz güreşin onuru, şeref ve saygınlığı ihlal edilmektedir. Toplumun, gözünde güreşle ilgilenen sporcularımızı küçük düşüren filminizde ata sporumuz güreşi ve güreşçilerimizin kişilik hakları zedelenmektedir. Kimsenin böyle bir hakka sahip olmadığını hatırlatarak, filminizde yayınlanacak olan güreş ile ilgili sahnelerin sporun kuralına uygun hale getirilmesi veya yayınlanmaması, aksi halde hukuksal yollara başvurmak zorunda kalacağımızı Türkiye Güreş Federasyonu olarak ihtaren bildirir ve yapımcı firmayı şiddetle kınadığımızı bilmenizi isteriz.”

Filmdeki boks maçı sahnesi de krize neden olmuş ve Şahan Gökbakar Azerilerden özür dileyerek o sahneyi filmden çıkarmıştı.

Önceki İçerik2018 Kış Olimpiyat Oyunları’nda Türk spor muhabirleri için 1+1 kontenjan ayrıldı…
Sonraki İçerikSerdar Ali Çelikler’den sert yazı: Aziz Yıldırım artık bıraksın, Fenerbahçe’nin büyük potansiyelinin önünü açsın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz