Rusya ile sportif kriz kapıda! Ruslar, Türk gazetecilere çalışma izni vermedi!

Rusya ile uçak düşürülme olayından sonra başlayan gerilim spora da yansımış, voleybolda Rus takımları Türkiye’ye gelmemiş, uluslararası spor birliklerinin müdahalesi sonrası da Rusya, gerilimi en azından sporda sona erdirmişti.
Fenerbahçe’nin UEFA Avrupa Ligi’nde Lokomotiv Moskova ile eşleşmesi ile kriz yeniden hortladı.
Gelecek hafta Moskova’da oynanacak çeyrek final rövanşı için Türk gazeteciler vize başvurusunda bulundu. Ancak Rusya, maç için gelmek isteyen gazetecilere çalışma izni olmayan “turist vizesi” verdi ve “Kameralarınızı sokamazsınız” uyarısında bulundu. Aynı tutum gri pasaportu bulunan gazetecilere de sergilendi.
Bu gelişme üzerine Fenerbahçe foto muhabirleri ve kameramanlar durumu Lokomotiv Kulübü’ne iletti. Rus kulübü, “Biz Fenerbahçe Kulübü adına çalışan FBTV personeli için gerekli girişimi yaptık, sizin durumunuzla biz ilgili değiliz” yaklaşımında bulundu.

gazeteci

TFF, “Bu olay kulüpler düzeyindeki bir müsabaka, TFF yetkileri dışında” diyerek olaya müdahil olmak istemedi. Fenerbahçe Kulübü yetkilileri de kameralarını ve fotoğraf makinalarını götürmeleri durumunda Moskova’da sıkıntı yaşaması muhtemel gazetecilere yardımcı olamayacağını ilettiler. TSYD ise olası bir krizi önlemek için gözüm arıyor…
Turist vizesi alarak girdikleri Rusya’da fuar standında bulundukları için gözaltına alınarak Soçi’ye gönderilen Türk işadamları düşünüldüğünde, kameraları ile gidecek Fenerbahçe muhabirlerini 25 Şubat’ta “zorlu” bir Rusya deplasmanı bekliyor… (futbolmedya.com)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here