17 yaşındaki tenisçi Selin Övünç sponsor bulamadığı için Amerika Açık’tan çekilmek zorunda kaldı

Teniste sezonun dördüncü ve son Grand Slam’i olan Amerika Açık yaklaşırken 17 yaşındaki genç tenisçimiz Selin Övünç, yaptığı paylaşımla sosyal medyaya damga vurdu.

Bu sezon Fransa Açık ve Wimbledon da dahil olmak üzere birçok önemli organizasyonun gençler kategorisinde boy gösteren ve iki Grand Slam’e de federasyon ve Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle katılan 2001 doğumlu Selin, sponsor bulamadığı için gençler kategorisinde katılım hakkına sahip olduğu Amerika Açık’tan çekilmek zorunda kaldı.

ITF Junior klasmanında 77. sırada yer alan ve sekiz yaşında tenise başlayan Ankara doğumlu Selin, kişisel Twitter hesabından “Bu güzel günde, sponsor bulamadığımdan dolayı @usopen #AmerikaAçık turnuvasından geri çekilmek zorunda kaldığım için üzgünüm” şeklinde paylaşımda bulundu.

Tweet sosyal medyada gündeme damga vururken genç tenisçiye destek mesajları yağdı. Selin’in antrenörlüğünü babası Hakan Övünç yapmakta. Öte yandan sosyal sorumluluk projelerinde de yer alan sanatçı Haluk Levent de Selin’e destek olabilmek için genç sporcuya bir mesaj gönderdi

Sosyal medyada doğan tepkilerin ardından Türkiye Tenis Federasyonu yazılı açıklama yaptı.

Türkiye Tenis Federasyonu’nun (TTF) internet sitesinde yer alan açıklamada, genç tenisçi Selin Övünç’e verilen desteğin altı çizilerek, “Türk tenisinin gelecek vadeden genç yeteneklerinden Selin Övünç, 2016-2018 yıllarında Gençlik ve Spor Bakanlığımızın sağladığı federasyon bütçesinden desteklenmiş, program dahilinde aralarında Roland Garros ve Wimbledon’ın da olduğu turnuvalarda, Belçika ve Sırbistan gibi ülkelerde gerçekleşen kamp organizasyonlarında yurt dışı akademi, mentör, ulaşım, konaklama, beslenme ve antrenör desteği gibi profesyonellik yolundaki masrafları bu bütçe kapsamında karşılanmıştır. Sporcumuz, Yankı Erel ile birlikte ‘Gençlik Olimpiyatları’ projesi kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığının ve Türkiye Tenis Federasyonunun ortak görüşleri doğrultusunda desteklenmiştir” denildi.

Yankı Erel’in Gençlik Olimpiyatları’na katılma hakkı elde eden ilk Türk sporcu olduğunun vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“16 Temmuz tarihinde Buenos Aires 2018 Gençlik Yaz Olimpiyatları kotası belli olmuş ve Yankı Erel, Wimbledon çiftler şampiyonluğunun ardından Gençlik Olimpiyatları’na katılma hakkı elde eden ilk Türk sporcu olarak branşımızda bir ilke imza atmıştır. Ancak Selin Övünç maalesef Gençlik Olimpiyatları kotası alamamıştır. Bu nedenden ötürü artık profesyonel tura geçecek olan sporcumuzun ABD Açık Gençler Şampiyonası eleme müsabakalarına katılmasındansa, federasyonumuz ve bakanlığımızca belirlenen kriterleri sağladığı takdirde profesyonel tur takviminde yer alan başka turnuvalara katılması için desteklenmeye devam edileceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here