ŞENOL GÜNEŞ: ”D SMART’IN YAPTIĞI BÜYÜK HİZMET”

Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, D-Smart’ın Asya’nın tüm kupalarının tv yayin haklarını almasıyla ilgili olarak ”D-Smart’ın yaptığı büyük hizmet” dedi. D-Smart Spor Müdürü Aykut Aydın’ın sorularını cevaplayan Şenol Güneş, kendisiyle yapılan özel röportajda şunları söyledi:

D-Smart bundan böyle 4 yıl boyunca Asya’daki birçok futbol organizasyonunu futbolseverlerle buluşturacak. Dünyanın sporu kavramı içinde Asya önemli bir yer tutuyor. Bunu ilk keşfedenlerden biri sizsiniz. Öncelikle Asya Şampiyonlar Ligi, devamında 2 numaralı kupa AFC Cup, Katar 2022 Dünya Kupası Elemeleri, Kadınlar 2022 Asya Kupası Finalleri ve 2023 Erkekler Asya Kupası Finalleri gibi 5 tane büyük organizasyonu bu yıldan itibaren ekranlara taşımaya başlayacağız. Asya’yı en erken deneyimleyen bir teknik adam olarak hatta imza attığınız dönemde sadece bir teknik adam olarak görülmediniz, sevilen bir rock yıldızı gibiydiniz, reklamlarda oynadınız. Bunu ilk deneyimleyenlerden biri olarak sizin görüşleriniz çok değerli. Deneyimlerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

ŞENOL GÜNEŞ:

Önce kendimize bakalım, biz Avrupa Şampiyonasına katılıyoruz, UEFA’ya bağlıyız. Bunun Latin Amerika grubu var, Afrika var, Asya var. FIFA’nın birlikte organize ettiği üst düzey turnuvalar var. Bunun altyapılarına baktığımız zaman Asya’daki 2022 Dünya Kupası Elemeleri de yapılacak orda, onu da herhalde siz veriyorsunuz orda, kupaya gelecek olan takımların eleme maçlarını siz vereceksiniz.

DÜNYA KUPASI ASYA ELEMELERİNİN YAYINLANMASI ÖNEMLİ BİR HADİSE

Biz kendimizi Avrupa ile iç içe olduğumuz için takip ediyoruz aynı zamanda futbol ülkesi olarak özellikle Latin Amerika’yı, Brezilya’yı, Arjantin’i çok takip ettik, onların etkisi altında kaldık. Oyuncu üretimini ikinci planda tutarken, artık oyuncu üretimi yaparak Avrupa’ya açılan bir ülke durumundayız. Bunu kısmen az yaptık ama şimdi bu üretimi yapabileceğimiz alanlardan birinin de Asya olabileceğini düşünüyorum. Asya’da ben kısa bir süre kaldım. Baktığınızda 3 yıl uzun görünebilir ama daha iyi tanıyabilmek için daha uzun yıllar kalmak isterdim.

D-SMART’IN YAPTIĞI BÜYÜK BİR HİZMET 

Sizin yaptığınız ( D-SMART’ın yaptığı büyük biz hizmet. İnşallah başlangıcından itibaren takip edilir. Avustralya’yı, Çin’i, Kore’yi, Güney Kore’yi, Kuzey Kore’yi, Ortadoğu’da İran, Irak, Suriye gibi bütün ülkeleri izleyebiliriz. Hem futbol kıyaslaması yaparız hem de bizden kimler gidebilir ya da biz oradan birilerini alarak ülkeler arası ilişkilere katkı yapabiliriz. Onu yüzden bunu takip edersek çok daha iyi olur. Bunu takip ederken bizden de oyuncu ve antrenörler olsa çok daha heyecanlı olur. Daha önce birkaç tane oyuncumuz gitmişti. Burak gitti, Ersan gitti geldi, başka oyuncularda gitti ama sayıları az. Daha fazla olmasını istiyoruz. Brezilya’dan yurtdışına 1650 civarında oyuncu gidiyor, 100 ülkeden fazla ülkeye oyuncu gönderiyorlar. Bu aynı zamanda ülkeyi temsil ediyor. Bunu yapabiliriz. Bunu yapabilmek için önce bir görmek lazım. O görüntüyü de siz inşallah bize vereceksiniz.

ASYA PAZARINI GÖRMEK LAZIM, O GÖRÜNTÜLERİ DE SİZ BİZE VERECEKSİNİZ.  

Çok güzel tesisler var. Kore’de, Japonya’da, Avustralya’da Çin’de iyi tesisler var. Futbol organizasyon bakımından da üst seviyeye geldi. Taraftar olarak bizim kadar fanatik olmasalar da, destek olmaya geliyorlar. Heyecan, coşku belki bizim kadar yok ama futbol kültürü üst seviyede, ilişkiler çok iyi. Ortak değer olarak kullanılabilir. Ama tekrar söylüyorum, genel kültür için, o ülkelerin kültürlerini ve futbol anlayışlarını görmek için bu maçlar önemli olacaktır. 

O ÜLKELERİN KÜLTÜRLERİNİ VE FUTBOL ANLAYIŞLARINI GÖRMEK İÇİN BU MAÇLAR ÖNEMLİ 

Belki onların bize katkısı olacak belki bizim onlara katkımız olacak. Ben zevkle izleyeceğim, inşallah bir an evvel başlarsınız.

BEN ZEVKLE İZLEYECEĞİM, İNŞALLAH BİR AN EVVEL BAŞLARSINIZ 

Asya Şampiyonlar Ligi’nde oranın seçme takımları olacağı için aynı zamanda Dünya Kupası Eleme maçlarında kıtanın en iyi oyuncularını göreceğimiz için sevindirici bir olay olacağını düşünüyorum. Tekrar vurguluyorum. Burada esas olan şey kendi oyuncumuz, insanımız, antrenörümüz de şunu düşünmeli, biz de orada olabilir miyiz? Olursak neler yapabiliriz? Bunun ekonomik yönü dışında ülkeler arasında tanıtım ve destek adına sıcak bir ortam olacağını düşünüyorum.

KORE’YE KATKILARIMIZ OLDU VE İNSANLAR UNUTMUYOR 

Vefalılar, çok iyi ilişkilerimiz oldu. Mutluyum yani güzel geçti.

ASYA FUTBOLUNU D-SMART’TAN İZLEYECEĞİMİZ İÇİN ÇOK MEMNUN OLDUM

ASYA’YI AYAĞIMIZA GETİREN D-SMART’A VE YETKİLİLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Çok memnun oldum yani ben izlemek istiyordum zaten. Şimdi böyle çok daha kolay bir şekilde D-SMART’TAN izleriz. Tüm futbolseverlere tavsiye ediyorum. Dünyayı tanıyalım. Asya’yı ayağımıza getiren D-SMART’A, yetkililerine ve emek veren sizlere çok teşekkür ediyorum. Başarılı yayınlar diliyorum. Takip edeceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here