Serdar Ali Çelikler bugün Habertürk’te çıkan yazısında Aykut Kocaman’ı ağır şekilde eleştirdi, “Gecenin tek güzel şeyi Yalçın Çetin’in maç anlatımıydı” dedi:

Koşu mesafesi iyi mi hocam?

 

Maça başlayan 11, 100 Fenerli’den 85’ini tatmin etmiştir. Stoperde Topal’ın olması oyun kurma anlamında daha artı puan kazandırabilir anlamına geliyordu. Kalede Kameni, Josef yanında Ozan mevcutlar içinde en ideal diziliş gibi duruyordu. Ha Hasan Ali ha İsmail olduğundan o bölgede Şener ile Isla farkı da tartışmaya değer değildi, en azından benim için. Ahmethan yerine Soldado olur muydu, o tercihi de teknik adama bırakmak doğru olur. Dolayısıyla bana göre başlangıç 11’i dünkü mağlubiyetin temeli değildir.

Bir kere yenilen 2 golde de 3 temel savunmacının hatası var. İlkinde Topal yanlış yere geri pas atıyor; adı ve kariyeri büyük ama klasik kazma stoper olan Skrtel bakkala gidiyor, Kameni de Volkan’dan beter topu içeri buyur ediyor. 2. gol ise amatörlükler zincirinden öte kusura bakmasınlar aptalcaydı. Eh kaleci ve 2 stoper bu kadar saçmalayınca gol yemek kaçınılmaz oluyor. Peki savunma kurgusunda bu kadar bireysel hata var da hücum nasıldı? 21 yaşındaki Asensio 2 Barça maçında da inanılmaz goller atıyor, bizim akranı Ahmethan ‘al da at’ pozisyonları dahi atamıyorsa; bıraktım kafaya dahi çıkamıyorsa Ahmethan düşünecek ve “Bize şans vermiyorlar” diye ağlamayacak. Şener ve Alper ile 2 pozisyonda da rakip kaleci iyi olunca ilk yarıda gol bulunamadı. 2. yarıda ise sadece 2 pozisyon üretilmesi sıkıntılı.

Şimdi diyeceksiniz ki; “E Serdar Bey, madem yenilen goller 3 temel savunmacının ortak hatası; madem Ahmethan bir tane olmak üzere toplam 4 net pozisyonda gol bulunamadıysa bu maçın kusuru kimde?”

Şimdi efendim benim derdim kişilerle değil; kendimi yırtıyorum 2014 Dünya Kupası’ndan beri pas futbolu bitti diyorum. Aykut Kocaman; yandaşlarının, candaş- larının, yoldaşlarının, Galatasaraylı kankalarının, sanat sevici alkışlayıcı- larının söylediğinin aksine değişime, dönüşüme, devinime açık değil. Kendisine göre futbol bir kontrol-pas oyunudur. Ben de diyorum ki futbol artık topa bir oyuncunun mümkün olduğunca az temas edip hızlı paslaşmalarına dayalı bir hale döndü. Eğer bunu sağlayacak kaliteli oyuncularınız yoksa, ki yok; o zaman driplingçi dikine kat eden oyuncular alıp fizik güçle ve çok adamla rakibe yüklenecek oyun oynamaktan başka çareniz yok. O yüzden de Aykut Kocaman şimdi şunun cevabını vermeli:

1- Bu Dirar denen statik, kısa mesafede asla çalım atamayacak adamı Lens gibi driplingçi, adam eksiltebilen birinin yerine alelacele neden aldırdınız?

2- Koşu mesafesi iyi miydi?

Kocaman ve aslında biz ve bizim gibiler Kocaman’ı eleştirince sanki babalarına sövmüşüz gibi savunmaya geçen yandaş sözcüler şunu anlamalı: Kontrol ettim, sağa çektim, aldım verdim futbolu bitti; öl-dü..

************

TOPAL

Evlere şenlik 2 golün de başmimarı idi.

************

YALÇIN ÇETİN

Tek güzel şey onun maç anlatımıydı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here