Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yeniden yargılandığı dava ile haklarındaki hükümler Yargıtay tarafından bozulan 31 sanığın yargılandığı dava dosyalarının birleştirilmesiyle “Futbolda şike” davası tek dosya üzerinden görülmeye bugün devam edildi. Duruşmaya Aziz Yıldırım 2. duruşmada olduğu gibi katılmadı. Bir sonraki duruşma 18 Eylül’e ertelendi.

Aziz Yıldırım katılmadı
İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da başlayan 3. duruşmaya tutuksuz sanıklar Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu katılırken, Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu diğer 29 tutuksuz sanık katılmadı.
Mahkeme Başkanı Ahmet Civelek, şike iddiasına konu olan maçlarla ilgili gözlemci, hakem ve temsilci raporlarının mahkemeye ulaştığını açıkladı.

Davanın savcısı bile katılmadı
Şike davasının savcısı da duruşmaya gelmeyince onun yerine bir başka savcı vekaleten görev yaptı.

Zorla getirme kararları çıktı
3. duruşmaya çağrılmalarına rağmen tanıklık yapmaya gelmeyen Lutfi Arıboğan, Abdullah Avcı, Ali Parlak ve Göksel Gümüşdağ’ın 18 Eylül’deki 4. duruşmaya zorla getirilmelerine karar verildi.

Maçların gözlemcileri maçlarla ilgili ne dedi ? Hangi olaylara dikkat çekti? Hangi kararlar yanlış, hangileri doğru bulundu. Hakemler yönetimlerinden ötürü kaç puan aldı ?

Doğan Haber Ajansı, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yeniden yargılandığı dava ile haklarındaki hükümler Yargıtay tarafından bozulan 31 sanığın yargılandığı birleşik dava dosyasına giren “o maçların” hakem ve gözlemci raporlarını açıklıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu Türk Futbol Dünyasını derinden sarsan ve yeniden görülen “Futbolda Şike” davasına, davaya konu olan, maçların hakem ve gözlemci raporlarını gönderdi.

DOSYAYA İLK KEZ GİRDİ

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yeniden yargılandığı dava ile haklarındaki hükümler Yargıtay tarafından bozulan 31 sanığın yargılandığı dava dosyalarının birleştirilmesiyle “Futbolda şike” davası tek dosya üzerinden 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yeniden görülürken taraflar TFF’nin gözlemci ve hakem raporlarıyla ilk kez karşılaşacak.

FENERBAHÇE’NİN SİVASSPOR’U 4-3 DEPLASMANDA YENDİĞİ MAÇ

22 Mayıs 2011 tarihinde oynanan ve Fenerbahçe’nin 4-3 yendiği maçın gözlemci raporu, hava durumu, seyirci sayısı, misafir seyirci sayısı gibi genel tespitlerle başlıyor. Gözlemci, maçı ev sahibi Sivas’ın prestij, Fenerbahçe’nin ise şampiyonluk mücadelesi olarak tanımladıktan sonra, yazılmasına gerek duyduğu diğer ayrıntılara giriyor. Her iki takım oyuncularının centilmenliğine dikkat çeken gözlemci, maçın kritik pozisyonlarının ofsayt pozisyonları olduğu bildiriyor ve bunlarının sayıca fazlalığının hakemleri zorlayıcı nedenler olduğunu bildiriyor.

“SAKATLIĞA ZAMANINDA MÜDAHALE ETMEDİ”

Gözlemci raporuna göre sözkonusu maçın orta hakemi Fırat Aydınus tek olumsuz yorumunu 34. dakikada yaptı. Bu dakikada Aydınus’un Sivasspor’un 67 numaralı oyuncusunun sakatlanmasında oyunu zamanında durdurmaması hatalı bulundu. Bunun dışında, pozisyonları kesmemesi, maçın önemini kavraması, beden dili, kontrolü, uzatma süresindeki isabet maçın gözlemcisinden olumlu not aldı ve söz konusu rapora geçti.

“SİVAS’IN POZİSYONU OFSAYT DEĞİLDİ”

Maçın diğer hakemleriyle ilgili değerlendirilmelere de yer verilen rapora göre maçta ofsayt olmayan bir pozisyonunun ofsayt olarak değerlendirilmesi eleştirildi. 27. dakikada ev sahibi sivassporun 11 numaralı oyuncusunun girdiği pozisyonda, yer hatası yapan yan hakemin pozisyonu ofsayt olarak değerlendirmesi hatalı bulundu. Maçın oynanmasından 3 gün sonra hazırlanan raporda bu tespitlerin dışında herhangi bir tespitte bulunulmadı.

***
Trabzonspor : 3 – Büyükşehir Belediylespor : 1

Futbolda Şike dava dosyasına giren bir başka rapor da 15 mayıs 2011 tarihinde oynanan ve Trabzonspor’un 3-1 üstünlüğüyle biten futbol karşılaşmasına dair. Gözlemci Trabzonspor ile Büyükşehir Belediyespor arasındaki maçın oynanmasından bir gün sonra imza altına aldığı raporda maçı şöyle anlattı.

“ŞAMPİYONLUĞU HEDEFLEYENLE, ÜST SIRAYA ÇIKMAYA ÇALIŞIN TAKIM”

Şampiyonluğu hedefleyen ev sahibi takım ile puan cetvelinde üst sıraya çıkmayı hedefleyen misafir takımın maçı, futbol oynamaya elverişli, uygun saha ve hava koşullarında oynandı.”

“EV SAHİBİ TAKIM SEYİRCİSİ KÜFÜRLÜ TEZAHÜRAT YAPTI”

Gözlemci söz konusu raporun devamında sayısını 17 bin 440 olarak belirttiği ev sahibi takım seyircisinin küfürlü tezahüratına yer verdi. Karşılaşmanın 49, 51, 53’üncü dakikalarında Aziz Yıldırım, Federasyon ve hakemleri hedef alan küfür edildiği belirtildi ve bu küfürler açıkça yazıldı.

“FUTBOLCULAR SPORTMEN. MÜFTÜOĞLU’NUN KARARLARI İSABETLİYDİ”

Rapora göre tribünlerdeki durum böyle iken sahada futbolcular sportmen, birbirlerine yaptıkları faul sayısı az oldu. Maçın hakemlerini zorlayıcı pozisyon sayısı da oldukça azdı. TFF raporuna göre söz konusu maçın hakemi Kuddusi Müftüoğlu tüm yorum ve kararlarında isabetliydi.

Açıklamalar:
Bülent Uygun: Bu bir kumpastır
Bülent Uygun: Eski şike savcısı Mehmet Berk kumpas kurdu. Ben Aziz Yıldırım’ı çok sevmem.. Benim Fenerbahçe Teknik Direktörü olamayacağımı düşünürdü. Beni Sedat Peker ile birlikte örgüt kurmakla suçladılar ki gurur duyarım ama böyle bir şey yok.

Ersan Şen: Cas kararı delil olamaz
Ersan Şen: Aziz Yıldırım ve İlhan Ekşioğlu usulsüz dinlenmiştir. Dinlemeler kesinlikle delil olmamalıdır. Sivas – F.Bahçe maçında para alışverişi yapılırken neden suç üstü yapılmadı? 6222 değişmeseydi önceki mahkemeden hiç kimse kurtulamazdı.

Cengiz Zülfikaroğlu: İbrahim Akın’ın menajeriyle Bursa’da görüştük
Beşiktaş’ın o dönem İstanbul Büyükşehir Belediyespor’da oynayan İbrahim Akın’la şike anlaşması yaptığı iddiası ile ilgili olarak Cengiz Zülfikaroğlu tanıklık yaptı. Zülfikaroğlu, Akın ile transfer görüşmesi yapıp yapmadıklarına dair soruları yanıtladı. Zülfikaroğlu, ifadesinde şunları söyledi:
“Teknik direktörümüz Tayfur Havutçu ‘yerli oyuncu eksik’ dedi Nisan 2011’de. Transfer listemizde İbrahim Akın ve Samsun’dan Kemal vardı. Önce Almanya’daki oyunculara baktık. Bu arada Bursa’ya gittik. Gazetelerde İbrahim Akın ile Galatasaray’ın ilgilendiği haberleri çıktı. Biz de menajerinin kim olduğunu araştırdık ve ulaştık. Menajer Yusuf Turanlı, tatile çıkacağını ve Bursa’da görüşebileceğini söyledi. Beşiktaş’ın kamp yaptığı otelde 10 dakika görüştük. Görüşmede ben ve Serdal Adalı vardı.
BU GÖRÜŞMELERDEN DEMİRÖREN’İN HABERİ YOKTU
“İskender Alın’ın transferini hiç düşünmedik. Final öncesi İskender için de menajerle görüşmedik. Bu görüşmelerle ilgili başkan Yıldırım Demirören’e bilgi vermedik. Çünkü kesinleşen bir durum olmamıştı. Kesinleşse yönetim kurulunda bilgi verirdik. İBB ile kulüp olarak hiç görüşmedik. Beşiktaş kesinlikle şikeye tevessül etmedi.” (Kaynak: Kenan Başaran)

Önceki İçerik“Arda Turan yeteneğiyle Galatasaray’a, karakteriyle Barcelona’ya gitti…”
Sonraki İçerikFehmi Özgüler, Emre Belözoğlu’nun Başakşehir’e transferini yorumladı: Emre için tarihi dönem başladı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz