Fenerbahçe’ye yapılan saldırı tüm Türkiye’de büyük üzüntü ve endişe yaratırken, sadece sarı lacivertli ekip değil, Türkiye futbolu da maddi ve manevi anlamda büyük yara aldı.

Son saldırı da gösterdi ki şiddetin gölgesindeki, 1 milyar Euro’luk değeri olan Süper Lig’in geleceği adeta pamuk ipliğine bağlı… Fenerbahçe Futbol Kulübü yöneticilerinin failler bulunana kadar maçlara çıkılmayacağı yönündeki açıklamaları ise Sermaye Piyasası Kanunu’na takılıyor. Sermaye piyasaları uzmanı İbrahim Haselçin, kulübün maçlara çıkmaması durumunda ligden düşürülebileceğini ve böylece zarara uğrayacağını belirtti.

Son iki sezondur bir yandan şiddet, diğer yandan 3 Temmuz’da, odağında Fenerbahçe’nin olduğu şike operasyonu nedeniyle sponsorların futbolu terk etmesi, kulüplerin forma reklamı bile bulamamasının ardından marka değeri düşen Süper Lig, yeni bir risk ile karşı karşıya.

VE PARMAK İZİ ÇIKTI

Fenerbahçe’nin otobüsüne yapılan son saldırı 1 milyar Euro’luk ligin kaderinin nasıl pamuk ipliğine bağlı olduğunu da gösteriyor. Öncelikle futbolcuların sağlıklı olmalarına bağlı olan futbol oyununun; oyuncuların veya takımların sahaya çıkmamaları veya maçların herhangi bir nedenle oynanaması durumunda hem naklen yayın hem de stat gelirleri olan haftada 46.2 milyon liralık bir gelirden olabileceği anlamına geliyor. Gerçi bu haftaki saldırının ardından ligin bir hafta ertelenmesi aynı kaybı yaşatmayacak, çünkü kulüpler sonraki hafta oynadıklarında aynı geliri sağlayacak. Fakat bu arada hem futbola olan ilgi hem de marka değeri düşmüş olacak.

HER MAÇ 5 MİLYON KAYBEDİLİR

Fenerbahçe ise bir yarı boyunca elde ettiği 84.5 milyon liralık naklen yayın ve tribün geliri göz önüne alındığında bir hafta oynamadığında yaklaşık 5 milyon liralık kayba uğruyor. Daha da önemlisi kulüp yöneticilerinin söylediği gibi bundan sonra failler bulunana kadar maça çıkmamaları durumunda ligden düşürülme tahlikesi ile karşı karşıya olmaları. Galatasaray’ın sadece naklen yayın ve bilet gelirlerinden maç başına kaybı yine 4 milyonu geçerken Beşiktaş’ın kaybı da 3 milyona yakın.

SAHAYA ÇIKMAMAYA SPK YASASI ENGEL

Fenerbahçe Futbol Kulübü yöneticilerinin failler bulunana kadar maçlara çıkılmayacağı yönündeki açıklamaları ise Sermaye Piyasası Kanunu’na takılıyor. Sermaye piyasaları uzmanı İbrahim Haselçin, kulübün maçlara çıkmaması durumunda ligden düşürülebileceğini ve böylece zarara uğrayacağını belirterek “Bu durum yöneticiler için sorumluluk doğurur. Yatırımcılar mahkemeye giderse şirkette ortaya çıkan zararı yöneticiler karşılamak zorunda kalır. Bu nedenle böyle bir karar alınırken yatırımcının da dikkate alınması gerekiyor” diyerek başka bir noktaya dikkatleri çekiyor.

FENERBAHÇE’DEN DAHA FAZLA GALATASARAY HİSSELERİ GERİLEDİ

Saldırının ardından ilk işlem gününde Fenerbahçe hisseleri güne düşüşle başladı. Sonrasında ise sadece Fenerbahçe’nin oynayacağı karşılaşma ertelendiği için hisse toparlandı. Bu kez tüm lig maçlarının ertelendiği haberi ile tansiyon artınca Fenerbahçe hisseleri yüzde 1.77 düştü. Ancak en fazla değer yitiren rakibi Galatasaray’ın hisseleri oldu. Galatasaray hisseleri dün yüzde 3.22 geriledi. Beşiktaş hissesi yüzde 1.72’lik kan kaybına uğrarken Trabzonspor hisseleri ise ilginç bir şekilde günü yataya yakın yüzde 0.72 kayıpla kapattı. Halka açık 4 büyük kulübün toplam piyasa değerleri dün itibarıyla 2 milyar lirayı geçiyor. Piyasa değeri en yüksek kulüp 901 milyon lira ile Fenerbahçe. İkinci ise Galatasaray değil Beşiktaş. Gelirleri, Galatasaray’dan çok düşük olmasına rağmen Beşiktaş’ın piyasa değerinin daha yüksek olması GS’nin borçlarının fazla yüksek olmasından kaynaklanıyor. (HT)

Önceki İçerikAlmanya Kupası maçları ntvspor’da…
Sonraki İçerikSow: Bizi öldürmek istediler ama şunu unuttular; insanlar, başkaları istediği zaman değil Allah istediği zaman ölür…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz