Spor basınının duayen ismi, TMOK Fair Play Komitesi Başkanı Erdoğan Arıpınar, TSA’daki köşe yazısında, Türkiye’nin Doğu Türkistan’da yaşananlara tepki göstermemesini eleştirdi. Daha önce de Arsenal’da oynayan Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil, Uygurlara yapılan baskıları kınamış, Çin hükümeti de Premier Lig yönetimine sportif baskı yapmaya kalkmıştı. İşte Arıpınar’ın yazısı:

Alooo Uygurların Sesi Geliyor Mu?

Muhteşem Türklüğümüzle, yüce dinimiz İslam ile öğünürüz. Bilhassa son 10 yıl içinde Türk Kızılayı olarak TİKA olarak Güney Asya’dan Afrika’ya kadar binlerce insana el uzattık. Hala da uzatıyoruz. Bu Allah rızası için yapılanları kutlamak bir görevdir. Fakat; son yıllarda dünyaya turizmle, ticaretle, silahla gövde gösterisi yapan Kızıl Çin’e ağzını açan yok.

İşte, tüm dünyayı ayağa kaldıran 20 milyon Müslüman Türk Uygur’un Çin’de gördüğü feci baskı için Dünyada tüm Türklerin ümidi Türkiye’den ses yok. Kızıl Çin Sporu da alet ettiği politikası ile yaptığı baskının, soykırımın üstünü örterken; Uygurlara dillerini, törelerini, dinlerini değiştirmeleri için bir soykırım uyguluyor.. Kamplar, İşkenceler ve idamlar… Dünya insanlığı adına Uygurlara destek için bir kampanya başlatıldı. “Haklar Yoksa, Olimpiyat Yok’’ Sloganı ile başlatılan bu imza kampanyası, Kızıl Çin’in Uygur baskısını kaldırmazsa; ona 2022 Kış Olimpiyatlarının verilmemesini, kararın iptalini istiyor.

Hunların batıya göçünde kendi toprakları (bugün adı nedense yasaklanan) Doğu Türkistan’da yaşamlarını sürdüren Çin’in en büyük azınlık toplumu zengin tarihi, 14 harfli alfabesi, sanat eserleri ve kültürü ile tarihte yer alan bu kandaşlarımızın, kardeşlerimizin, dindaşlarımızın sesine hiç olmazsa yabancılar kadar  T.C devleti olarak, siyasi partiler olarak ve toplum kuruluşları olarak kulak vermemiz, tepki göstermemiz gerekir. Yoksa Türk tarihi biz affetmeyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here