Spor hukukçusu Dr.Dr.Ümit Orhan, TFF‘nin aldığı yeni yabancı kararını Futbolmedya için değerlendirdi:

Yabancı Kuralı Değişikliğine Farklı Bir Bakış

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde TFF, önümüzdeki üç yıl geçerli olacak yabancı oyuncu kuralını açıkladı. Buna göre yıldan yıla yabancı oyuncu sayısının azaltılması öngörülmüştür (2020-21 sezonunda kadroda en fazla 14, sahada aynı anda en fazla 8; 2021-22 sezonunda kadroda en fazla 12, sahada aynı anda en fazla 7 ve 2022-23 sezonunda kadroda en fazla 10, sahada aynı anda en fazla 6 yabancı oyuncu).

Evet 5894 sayılı TFF Kanununa göre Türkiye’deki her türlü futbol faaliyetini yürütmek, düzenlemek ve denetlemek TFF’nin görevi ve yabancı oyuncu konusunda da 2005’ten günümüze 10 kural değişikliği yapılmış. Doğru bu konuda kural koymak yetkisi TFF’ye aittir. Bunu kimse sorgulayamaz. Konumuz bu değil. Bu yazıda olaya farklı bir bakış açısı ile yaklaşmaya çalışacağım. Değinmek istediğim aslında olanı değerlendirmek değil, olması gerekene yönelik.

Kanaatimce TFF, yabancı kuralı değişikliklerini yürürlüğe koymadan en az üç, hatta beş yıl öncesinden duyurmalıdır. Nedenini ise şöyle açıklayalım: Diyelim ki kulis bilgisi peşinde koşmayan bir kulüp başkanıyım. Geçen sezonlarda geleceğin takımını kuracağım iddiasıyla yeni bir proje takımı oluşturdum ve 14 yabancı futbolcu ile sözleşme imzaladım. Bu sözleşmelerin süresi en fazla beş yıl olarak belirlenir. Ancak 18 yaşın altındaki futbolcular ile imzalanacak olan sözleşmelerin süresi üç yıldan fazla olamaz. Teorik olarak 14 yabancı ile 5’er yıllık sözleşme yapmam mümkün mü? Mümkün. Fakat bu sezon TFF kuralı değiştirdi. Hem de hemen bu sezondan itibaren uygulanmak üzere… Şimdi ben geçen sezon ilk 11’de her birini oynatabilecekken bu sezon 8’ini oynatabileceğim, seneye 7’sini, bir sonraki sene 6’sını! Denebilir ki bir başkan, basiretli bir tacir gibi olmalı bunu önceden hesaplamalı. Doğru o zaman bir, iki en fazla üç yıllık sözleşmeler yapayım ki TFF kural değiştirirse başım ağrımasın öyle mi? E peki Bosman Olayından sonra zaten kulüplerin alt yapıları bir nevi çöküşe geçti, ben o yüzden genç futbolcu alıp uzun sözleşmeler yapıyordum. O zaman bu bir çelişki değil midir?

Çözümü şöyle mümkün olabilir. Madem ki TFF bu sezondan itibaren yeni kuralı uygulayacak, yeni kural öncesi sözleşmelerin bakiye sezonları hesaba katılmasın. Yani örnekteki başkan 2022-23 sezonuna da önceden sözleşme yaptığı ve sözleşmeleri devam eden 14 yabancısıyla girebilsin hatta bu oyuncular 8-7-6 kısıtlamasına da takılmasın. Bir nevi kazanılmış hak yaratılsın. Adalete uygun olan budur.

Özetle… Yeni yabancı kuralı öncesi sözleşme imzalanıp, sözleşmesi devam eden futbolcular sahadaki 8-7-6 kısıtlamasına tabi olmamalıdırlar. Bu yönde kural sözleşmelerle boğuşacak kulüplerimizi de bir nebze rahatlatacaktır diye düşünüyorum.

Önceki İçerikTFF’de Covid-19 şoku! Süper Lig hakeminin testi pozitif çıktı
Sonraki İçerikAnkara Demirspor’dan sonra Şanlıurfaspor da ligden çekildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz