TSA genel yayın yönetmeni ve Türkiye Fair Play Komitesi Başkanı Erdoğan Arıpınar, tribünlerde yaşanan ancak kamuoyuna yansımayan olayları kaleme aldı:

Ülkemizde özellikle futbol maçlarında bize, töremize uymayan üzücü, çirkin olaylar çoğalmaya başladı. Fair Play’i yurda yaymak için emek verenlerden birisi olarak buna bir de yöneticiler katılınca, çok üzülüyorum. Bu istenmeyen olayları önleme görevlilerine Spor Polisi diyorlar. Peki, bu polisler görevlerini çizgilerin dışına taşmadan yapıyorlar mı?

Bu suale özellikle geçen hafta bir grup seyirci ile konuştuktan sonra EVET demem zorlaştı. İşte, canlı bir örnek: Oturduğu tribünde bağıran, söven sayanların olduğu için onu da (hiçbir şey yapmadığı halde) göz altına almışlar. Sonrasını ne siz sorun, ne de ben söyleyeyim. Suçluları, kötü tezahüratı mazur görmek bize göre değil, amma suçlanan vatandaş devletin koruması altındadır. Sorgusu yapılır, kanuna göre cezalandırılır veya beraat eder. Amma evde hasta yatacak hale getirilmek ne oluyor? Tabii şiddete, holiganizme karşıyız, fakat insan haklarının çiğnemesine de karşıyız. Başta Emniyet olmak üzere tüm yetkililerin Spor Polisi konusuna dikkatle eğilmelerini, stadlara gelenlerin hepsinin holigan olmadıklarını, stadyum suçlusu olanların da bu ülkenin tüm haklarına sahip vatandaşları olduklarını hatırlamaları ve hatırlatmaları gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here