Türk spor basınının usta kalemi Erdoğan Arıpınar, spor medyasını yazdı:

Spor Sayfası Yöneticilerine Ahmet Mithat Efendi Tavsiyesi

Ünlü gazetecilerden merhum Münir Süleyman Çapanoğlu’nun “ideal gazeteci, efendi babamız Ahmet Mithat Efendi” diye bahsettiği, modern Türk gazeteciliğin ilk örneği olan Ahmet Mithat Efendi, hazırladığı sayfalarda mutlaka konu ile ilgili olan ülkelere, kişilere veya konulara dair kutu içinde okuyucuya bilgi verir, gerekirse harita ve resim kullanırdı. Gazeteler toplumla direkt ilişki kuran ve bununla birlikte okuyucularını bilgilendiren ve eğiten iletişim organlarıdır. Ses kaybolur, yazı kalır.
Konumuz spor amma genelde tüm gazete sayfalarını hazırlayan yöneticilerin uyması gereken bir yöntem bu. Türkiye’de gündemde olan 60’tan fazla spor dalı var. Örneğin cimnastik veya curling haberi verilirken okuyuculara kısa da olsa bu sporların kurallarını tanıtmak çok yararlı olur. 16 kuraldan oluşan futbolu ülkemizde kırık dökük de olsa herkes biliyor. Amma judonun, buz hokeyinin, yelkenin, eskrimin, cimnastiğin, badmintonun, okçuluğun ve daha pek çok dalın kurallarını bilen kaç okuyucumuz var? Onun için popüler olmayan spor dallarının başarı haberlerinde bilgi verecek kutucuklar büyük yarar sağlayacaktır. Ahmet Mithat Efendi’yi rahmetle anarken, ışık tuttuğu yolu 100 yıl geçse de izlemekte yarar var.

NOT: 1964 yılında Ahmet Mithat Efendi ile ilgili bir kitap hazırlayan rahmetli Münir Süleyman Çapanoğlu’nun oğlu Süleyman Cem Çapanoğlu, yıllardır Türkiye Gazeteciler Cemiyeti İdari kadrosunun başında Türk basınına başarı ile hizmet vermektedir.

Önceki İçerikErsin Düzen ve Tümer Metin canlı yayında Beşiktaş camiasından, Sergen Yalçın’dan ve Necip Uysal’dan özür diledi
Sonraki İçerikFenerbahçe’ye yönelik şok iddia… Gustavo’nun Covid testi pozitif çıktı ama bile bile oynatıldı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz