Spor basınının usta ismi Süleyman Rodop, kendisi gibi Bulgaristan göçmeni olan hemşehrisi Naim Süleymanoğlu’nun cenazesinde yaşadıklarını sosyal medya hesabından paylaştı:

“Birçok kişi tarafından Dünyanın yetiştirdiği en büyük sporcu olarak kabul edilen Naim Süleymanoğlu nu dün toprağa verdik.
Dün bende sevgili arkadaşıma, büyük şampiyona son görevimi yapmak için birçok seveni ile birlikte bu hüzünlü günü yaşadım.
İnsanın mesleği gazeteci olunca olaylara biraz daha farklı bakıyor. İtiraf etmeliyim ki cenaze töreninde gördüğüm bazı şeyler sadece beni değil şampiyonumuza son görevi yapmak için gelenleri de rahatsız etti.
Öncelikle devlet töreni neden yapılmadı diye sordum kendi kendime.. gerçi başta Başbakan ımız olmak üzere spor bakanımız cenazeye katıldılar.Öyle ki bakanımız osman aşkın bak , Edirnekapı şehitliğinde cenazeye katılan son kişi gidinceye kadar aile ve şampiyonun sevenleriyleydi.bu beni çok duygulandırdı. Naim ile mücadele ederek hep kaybeden Yunanlı haltercinin Naim in Türk bayrağına sarılı tabutunu öperek vedalaşması, dünya barışının yolunun spordan geçtiğini ve olimpiyat oluşumunun gerçek sebebini gösterdi. Bulgaristan medyasının ilgisi ve Bulgar yetkililerinin cenazeye ilgi ve sevgisini söylemek dahi istemiyorum.


Ancak beni üzen olaylara da şahit olmadım değil. Öncelikle fatih camii avlusuna gönderilen çelenkler çok fazlaydı. Devletimizi yönetenlerin çelenkleri avludaydı. En öndeki ise Sedat Peker inki idi. Gözüme takılan ise dışişleri bakanı Çavuşoğlu nun yolladığı çelengin protokol ün orada değil, çok arkalarda adeta atılmış gibiydi. Buna gerçekten üzüldüm.
Üzüldüğüm başka bir olay ise, Edirnekapı şehitliğinde yaşandı. Cenaze toprağa verilirken, ailenin rica etmesine rağmen bazı basın mensuplarının hala görüntü almaya ve fotoğraf çekmeye çalışmalarıydı. Böyle bir fotoğraf ve görüntünün ne yapılacağını bir gazeteci olarak yadırgadım. Buna birde cenazeye katılanların son görevlerini yerine getirmek yerine adeta birbirleri ile yarışırcasına selfi dahi çekmelerini görmek toplumumuzdaki yolmaşmayı bana gösterdi.


Cenaze törenleri kutsal törenlerdir. Bu cenazelerde fotoğraf çekmenin saygısızlık olarak düşünüyorum, onun için insanlarımızı biraz daha saygılı ve duyarlı olmaya çağırıyorum.”

 

 

Önceki İçerikKütahyalı, Boşnakları rencide eden benzetme için özür diledi: Hayatımda ilk kez duyduğum bir sözdü, şaka olsun diye…
Sonraki İçerikRasim Ozan Kütahyalı kovuldu! Ertem Şener kararı açıkladı ama Kütahyalı’ya sahip çıktı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz