Eski hakem ve TV yorumcusu Murat Fevzi Tanırlı, Şota’nın ‘Cüneyt Çakır Cardozo’yu uyardı ve ofsaytı vermedi’ suçlamalarına açıklık getirdi:

”Gerek Futbol Oyun Kuralları’nda, gerek de UEFA veya FIFA tarafından hakemlere her sezon verilen talimatlar kapsamında oyun kurallarının yorumlanmasında özellikle sezon başlarında açıklanan pek çok  uygulama değişikliği olmaktadır.

Kasımpaşa-Trabzonspor maçında, hakem Cüneyt Çakır’ın serbest vuruşu kullandırmayıp, Cardozo’nun kalecinin önünde sürekli zıpladığını görerek uyarması doğru bir harekettir.  Şota Arvaladze’nin belirttiği gibi “ofsayt” kapsamında bir değerlendirme kesinlikle değildir.

Herhangi bir oyuncu, rakip kalecinin ya da oyuncunun önünde, rakibi şaşırtıcı veya hareketini kısıtlayıcı veya Fair-Play dışı hareketler sergileyemez. Hakem Cüneyt Çakır da bu hareketi görerek, önleyici hakemlik yapmış olup, Cardozo’yu uyarmıştır.

Aslında bu uyarının, ceza sahası çevresindeki serbest vuruşlar kullanılmadan önce futbolculara yapılan “elle oynamama” konusundaki ikazlarla veya penaltı vuruşundan önce “ceza alanından içeriye girmeme” konusundaki ikazlarla aynı kapsamda olduğunu da hatırlatmak gerekir.

Daha ilginci, Cüneyt Çakır buna benzer bir ihlal için uyarıyı Karabükspor-Fenerbahçe maçında da yapmıştı.

Şota Arvaladze’yi tenzih ederek belirtiyorum ki, sonuç olarak, direkt hakemlikle veya oyun kurallarıyla bağlantılı olmayan futbol dünyasının üyelerinin, bilgi sahibi olmadan fikir üretmesinin sakıncalarını yıllardır görüyoruz. Ciddi taraftar potansiyeline sahip kulüplerin yetkililerinin bu davranışları, zaten günah keçisi ilan edilme konusunda kronikleştirilen hakemler konusunda ekstra sıkıntı yaratmaktadır. Çünkü Şota Arvaladze’nin bu tepkisi sadece bu özel kuralı bilmediğinden kaynaklanmaktadır ve pek çok büyük takım yöneticisinin ettiği laflar, yaptığı hareketler yanında o kadar naif kalır ki.

Şota Arvaladze, her zaman maç öncesi ve maç sonu açıklamalarıyla, futbolumuza kattığı renkle, modern ve beyefendi yaklaşımıyla herkesin takdirini kazanmış bir futbol adamı olduğunun da hakkını vermek gerekir.

Diğer bir nokta da aslında takımların kurallar ve hakemlik konusunda bir danışmanlarının olması ve bu danışmanların da sadece “eski hakem” sıfatında değil, güncel gelişmeleri ve futbolun doğasına yeni katılan yorumları takip eden nitelikte olması gerekmektedir.’

Önceki İçerikŞota’dan Cüneyt Çakır’a suçlama: Cardozo’yu ofsayttasın diye uyardı…
Sonraki İçerikBüyük sır açıklığa kavuştu! Mancini’yi soyunma odasında dövmüşler…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz