Milli atlet Nevin Yanıt Survivor’a katılıyor

 

Kısa mesafe koşuda Avrupa Şampiyonlukları ve Türkiye rekorları bulunan Mili atlet Nevin Yanıt’ın, TV8’de yayınlanacak olan Survivor 2018 kadrosuna katıldığı ileri sürüldü. Acun Ilıcalı, zorluk derecesi yükselen Survivor için 1-2 sezondur sporcu kökenli isimleri daha fazla tercih ediyor.

Aldığı 3 yıllık doping cezası bitmesine rağmen Fenerbahçe’den gönderilen milli atlet Nevin Yanıt, şu anda boşta, bir kulüple çalışmıyor.

NEVİN YANIT KİMDİR?

Nevin Yanıt, 16 Şubat 1986 tarihinde, Mersin’de dünyaya geldi. Genç yaşlardan itibaren atletizmle ilgilenen Yanıt, 2006 Türkiye Üniversitelerarası Atletizm Şampiyonası’nda hem 100 metre hem de 100 metre engelli koşularında altın madalya kazanarak adını Türkiye’ye duyurmayı başardı. 2006 yılında, İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenen Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası yarışmasına ENKA adına katılan Yanıt, bir önceki senenin şampiyonu İspanyol Gloria Alozie’yi 12.98’lik derecesiyle geride bırakarak 100 metre engelli koşusunda altın madalya kazandı. Ayrıca bu derecesi daha önce Esen Kızıldağ’a ait olan Türkiye Rekoru’nun altında olduğu için hem yeni bir T, hem de Türkiye tarihinde 13 saniyenin altında 100 metre engelli koşan ilk bayan sporcumuz oldu. Nevin Yanıt, 2007 yılında Bangkok, Tayland’da düzenlenen Yaz Üniversite Oyunları’nda 100 metre engelli yarışında 2. Olarak gümüş madalya kazandı ve aynı yıl Osaka, Japonya’da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası’na katılarak yarışı 11. sırada tamamlayarak yarıfinalde elendi. Yanıt’ın 60 metre engelli dalında yarıştığı 12. Avrulpa Salon Atletizm Şampiyonası’nda kazandığı 8.09’luk derece kendisini yarıfinale taşıdı. 2008 Pekin Olimpiyatları’nda 100 metre engelli dalında ülkemizi temsil eden Yanıt, 12.94’lük çeyrek final derecesiyle yarı finale katılma hakkı kazandı ve de ülkemizi Olimpiyatlar’da bu alanda yarı finalde temsil eden ilk kadın atlet oldu. Fakat başarılı sporcu, yarı final mücedelesinde 13.28 saniyelik bir derece yaparak elendi.

2009 yılında İtalya’da yapılan Akdeniz Oyunları’nda ve Sırbistan’da gerçekleşen Yaz Üniversite Oyunları’nda 1. Olarak altın madalya kazanan Yanıt, 2010 yılına da Budapeşte’de gerçekleşen Avrupa Takımlar Birinci Lig Atletizm Şampiyonası’nda 1. olarak hızlı bir başlangıç yaptı. Nevin Yanıt, Barcelona’da düzenlenen 2010 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 100 metre engelli koşusunda elde ettiği 12.64 saniyelik dereceyle kendisine ait Türkiye rekorunu kırmayı başardı ve de Avrupa Şampiyonu oldu. Nevin Yanıt, koç Cüneyt Yüksel tarafından eğitilmekte ve yarışlara hazırlanmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here