Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto: TGC olarak meslektaşlarımızın yanındayız

 

TGC Başkanı Turgay Olcayto Hürriyet Gazetesi’ndeki gazeteci kıyımı ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Yıllardır Babıali’nin “Amiral Gemisi” diye bilinen Hürriyet Gazetesi iktidarın güdümüne girdiğinden beri su almaya başlamıştır.

Önceki gün gazetede gerçekleştirilen işten çıkarmalardan geminin batma aşamasına geldiğini gözlemliyoruz. Üstelik gazetenin Genel Yayın Müdürü’nün ve Sorumlu Editörlerin haberi olmaksızın, onayları alınmadan mesleğe uzun yıllar emek vermiş değerli gazetecilerin evlerine “tebliğ” ile işten çıkarılma eylemine ilk kez tanık oluyoruz.

Uzun yıllar bu mesleğe emek vermiş bir gazeteci olarak çok üzüldüm. Her biri ayrı bir değer olan gazeteci arkadaşlarımızın giderek büyüyen işsizler ordusuna katılması yalnız kendileri açısından değil Hürriyet okurları açısından da büyük bir üzüntü kaynağıdır. Medyayı ve gazeteciliği denetim altına alacağız diye uğraş veren iktidarın hem kendi basın tarihimizi hem de yurt dışındaki gazeteciliğin gelişimini yeniden izlemeleri ve okumaları gerektiğini düşünüyorum. Gazetecilik her türlü baskıya karşı hep ayakta kalmıştır. Ama gazetecilere bu zulmü reva görenler basın tarihinden ya silinmişler ya da geriye anımsanması bile istenmeyen kötü izler bırakmışlardır. Her zaman olduğu gibi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti halkın haber alma hakkına sahip çıkan, emek veren meslektaşlarımızın yanında olacaktır.”

Önceki İçerikHentbolda ‘asker selamı’ krizi! Olympiakos, Durmuş Ali Tınkır’ın sözleşmesini feshetti; AEK, Yunus Özmusul’u kadrodışı bıraktı
Sonraki İçerikTrabzon TSYD Şubesi, köy çocuklarını Trabzonsporlu futbolcularla tanıştırdı, spor tesislerini gezdirdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz