TGC Yönetim Kurulu medya sektöründe son dönemdeki toplu işten çıkarmalarla ilgili basın açıklaması yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun basın açıklamasında şu görüşler yer aldı:

“Son yıllarda Türkiye’de medya sektörünün gerek baskılar, gerek el değiştirmeler ve olumsuz ekonomik koşullar nedeniyle yaşadığı bunalım geçtiğimiz günlerdeki toplu işten çıkartmalarla yeni bir boyut kazanmıştır.

Çoğu gazetenin üretiminde mesleklerinin temel ilkelerine sadık kalarak katkılarda bulunan 45 meslektaşımız Hürriyet Gazetesi’nden çıkarılmışlardır.

Demirören Medya Grubu yönetimi tarafından geçmişte bu sektörde eşine rastlanmamış bir yöntemle, evlerine noter aracılığıyla gönderilen bildirimlerle topluca işten atılmışlardır.

Bu tür toplu işten çıkarmaların ve kullanılan sıra dışı yöntemlerin yaygınlaşması durumunda gazetecilik mesleğinin ülkemizde tüm saygınlığını yitirip artık yapılamaz duruma gelmesinden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak derin endişe ve üzüntü duymaktayız.

Meslektaşlarımızın sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldıkları ileri sürülmektedir. Demokratik ülkelerde sendikalaşma son derece olağan bir çalışan hakkıdır. Bu hakkın gazeteci kıyımına neden olması ise vahim bir olaydır.

İktidar eliyle yeni medya yapılanması haber odaklı gazeteciliği yok saymaktadır ve halkın haber alma hakkını engellemektedir. Bu yapılanma içinde yer alanları, demokrasinin işlemesi için gazetecilerin mesleklerini yapmalarını engelleyen tutumlarından vazgeçmeye çağırıyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak mesleğin daha fazla itibar yitirmemesi için tüm meslektaşlarımızı dayanışmaya, baskılara direnmeye ve örgütlenmeye davet ediyoruz.”

Önceki İçerikTSYD, Haliç Üniversitesi’nin tahliyesi için dava açtı!
Sonraki İçerikFenerbahçe, Kasımpaşa’yı yenerken öldü öldü dirildi: 3-2. Bülent Tuncay: Büyüklük lafla olmuyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz