TJK çalışanları
grev karar aldı

Türkiye Jokey Kulübü (TJK) çalışanlarının sendikası TOLEYİS (Türkiye Otel, Lokanta, Dinlenme yerleri İşçileri Sendikası) grev kararı aldı. Yarış Dergisi Editörü Atahan Zilcioğlu, %20 zam talepleri olduğunu, TJK’nın yarışçılık kısmında görev yapan personele %4 zam önerirken, yetiştiricilik kısmında (haralar, aşım istasyonları, hastaneler vs) çalışan personele zam yapmanın ötesinde halihazırda ödenen ücretlerde indirime gidilmesini istediğini, cirosunu her yıl ciddi oranlarda arttıran kulübün bu yaklaşımının uzlaşılamaz bir yaklaşım olduğunu, bu şartlarda grev kararı almaktan başka bir çarelerinin bulunmadığını açıkladı. TJK’nın 2000 civarındaki çalışanının 530’u sendika üyesi. 22 Nisan’daki grev kararı uygulanırsa yarışların aksayabileceği hatta durabileceği belirtildi.

ana-slider1

Sendika temsilcisi Atahan Zilcioğlu’nun açıklaması şöyle:

“Yarışlar Durabilir…!
Toleyis Sendikası TJK’da çalışan üyeleri için % 20 zam talep ediyor. Ayrıca asgari ücretin artmasından sonra maaşları aşağıda kalan Beyaz yakalı ve teknik personele de ilave 200 TL zam istiyorlar. Ancak bu teklif elbette ki pazarlığa açık bir teklif. Lakin TJK’nın önerdiği yüzdelere inilmesi de şu an için pek mümkün görünmüyor. Görüşlerini aldığımız yetkililer, grevin hayata geçmesi ile birlikte hipodromda yasa gereği belli sayıda personelin çalışabileceğini ve bu sayıdaki personelle yarışların devam etmesinin de mümkün olmadığını söylüyorlar. Toplam 1700 üyesi bulunan sendikanın TJK bünyesinde çalışan 530 üyesinin bulunduğunu, grev başladığı andan itibaren kapsam dışı personelin de kendilerine destek vermelerini beklediklerini belirtiyorlar.

Gerekiyorsa TJK ile Yan Yana Ankara’ya Gideriz…
Sendika yetkilileri TJK’nın yaşadığı bürokratik sıkıntıların farkında olduklarını, Kulüp Yönetimine arzu edilirse sorunların aşılması konusunda işbirliği yapılarak birlikte Ankara’ya gidebileceklerini söylediklerini belirtiyorlar.
Sendika kısmında bunlar yaşanırken TJK Yönetim Kurulu’nun da alınan bu grev kararı ile ilgili bu hafta toplantı yapacağı söyleniyor.
Öte yandan sadece çalışanlar değil Yarış Camiasının tümü yaşanan gelişmeleri endişe ile izliyor. Olası bir grev kararın yaşatacağı olumsuzluklar, başta TYAYSD olmak üzere sektördeki diğer Sivil Toplum Kuruluşları tarafından da değerlendiriliyor.

Atahan Zilcioğlu
Yarış Dergisi”

At-Yarışı-Tahminleri-Ücretsiz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here