TOUR OF ANTALYA BİSİKLET GAZETECİLİĞİ ATÖLYESİ’NE GENÇ GAZETECİLER VE BİSİKLET TUTKUNLARINDAN BÜYÜK İLGİ

 

Tour of Antalya powered by AKRA – “Adrenalin Antalya’da Yükselecek”

 

 

Uluslararası Bisiklet Birliği’nin (UCI) 2.2 Etaplı Yol Yarışı kategorisinde 22-25 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek Tour of Antalya powered by AKRA öncesinde Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi ve Türkiye Spor Yazarları Derneği iş birliği ile Bisiklet Gazeteciliği Atölyesi düzenlendi. Yüzden fazla genç gazeteci, gazeteci adayı ve spor tutkununun katıldığı etkinliğin eğitmenliklerini Tour of Antalya Yarış Direktörü Abdurrahman Açıkalın ve Socrates Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Eurosport Yorumcusu Caner Eler ile birlikte Tour Antalya İletişim Direktörü İpek Özgüden Özen yaptı. TRT Spor ve Radyospor programcısı Başak Koç’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen atölyede görüşlerini dile getiren Abdurrahman Açıkalın, “Adrenalin Antalya’da Yükselecek” mottosu ve “yenilenebilir enerji” vizyonuyla düzenlenecek Tour of Antalya ve AKRA Gran Fondo Antalya ile birlikte bölgenin tanıtımına ve bisiklet sevgisine büyük katkı sağlayacaklarını belirtti. Açıkalın, Avrupa’da kış günleri yaşanırken Antalya’da Şubat ayında bir bisiklet yarışı düzenlenmesinin bisiklet endüstrisi için de büyük bir şans olduğunu söyledi.

 

AKRA Hotels ana sponsorluğunda; T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı, T.C. Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin destekleriyle Argeus Events ve Yedi İletişim tarafından ilk kez düzenlenecek olan Tour of Antalya öncesinde önemli bir eğitim etkinliği düzenlendi.

Tour of Antalya’da 20 ülkeden 25 takım ve 175 sporcunun mücadele edeceğini söyleyerek sözlerine başlayan Tour of Antalya Yarış Direktörü Abdurrahman Açıkalın organizasyonun son gününde düzenlenecek AKRA Gran Fondo Antalya’da da yüzlerce amatör bisikletçinin, şehirdeki heyecanın parçası olacağını belirtti.

Abdurrahman Açıkalın, Tour of Antalya ile ilgili şu teknik bilgileri de katılımcılar ile paylaştı:

“Korkuteli, Kemer, Feslikan ve Side-Lara etaplarından oluşacak organizasyonda yarışçılar yaklaşık 430 kilometre kat edecek. Dört gün sürecek organizasyonda 200 kişilik ekipler görev yaparken yarışı 50’ye yakın gazeteci yerinde takip edecek. Ayrıca Antalya ve çevresinde yenilenebilir enerji konusunda daha da farkındalık artırılmasını amaçlayacağız.

Uluslararası standartlarda, dünyanın en iyi organize edilen ve en kapsamlı hedefiyle düzenleyeceğimiz organizasyona AKRA Hotels sponsorluk desteği verecek. Ayrıca Corendon, ICF Airports, Salcano, The Land of Legends, Powerade, Anadolu Hastanesi, Shimano ve Saran Group co-sponsorlarımız olacak.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği, Türkiye Bisiklet Federasyonu, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, Kepez Belediyesi, Manavgat Belediyesi, Kemer Belediyesi, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), Antalya Tanıtım Vakfı ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti de organizasyonumuzu destekleyen kurumlar olacak.”

Yarış Direktörü olarak yarışını konseptini, temasını, vizyonunu ve misyonunu belirlemekten sorumlu olduğunu belirten Abdurrahman Açıkalın,  sporcular ve katılımcılar için gerekli organizasyonların gerçekleştirilmesinin de yetki alanları içerisinde olduğunu belirtti.

Abdurahman Açıkalın; Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI), Avrupa Bisiklet Birliği (UEC), 2.2. kategorisi şartları, dünyaca ünlü bisiklet organizasyonları, lider formaları, parkur organizasyonu, araç grupları, yarış kitabı okuma teknikleri, katılımcı takımlar, takım iletişimi, en çok kullanılan takım taktikleri, sporcu beslenmesi, kaza senaryoları, doping protokolleri ve sporcu aksesuarları ile ilgili bilgileri de katılımcılara anlattı.

Bisiklet ve gazetecilik ilişkisi

 

Socrates Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Eurosport Yorumcusu Caner Eler ise katılımcılarla bisiklet yayıncılığı ile ilgili önemli bilgileri şu şekilde paylaştı:

“Bisiklet, tarihte gazetecilik ile en çok entegre olan spor branşlarından bir tanesidir. Fransa Bisiklet Turu, İtalya Bisiklet Turu, Belçika ve Hollanda’daki tek günlük bisiklet yarışları gibi ünlü organizasyonların çoğunu gazeteler düzenlemiştir. Bu sayede hem markalarını hem de ülkelerini tanıtabilmişlerdir. Örneğin bisiklet hikayelerden oluştuğu için çoğu gazete geçmişte bisiklet organizasyonlarını edebiyatçılara yazdırıyorlardı. Organizasyonların genel klasman mayo renkleri bile gazetelerin sayfalarının renklerinden geliyordu.

Yayıncılık tarafında ise bisiklet yarışları sunarken anlatımınızı bu tip hikayeler ile beslemeniz gerekiyor. Özellikle uzun süreli bisiklet yarışlarında izleyici kitlesinin ilgisini sohbet formatında canlı tutmanız gerekiyor. Bunun için de yarışın geçtiği parkur ile ilgili detaylı araştırmalar yapmanız faydalı oluyor.”

Caner Eler ayrıca bisiklet sporuyla ilgili önemli terimlerin anlamlarını da Bisiklet Gazeteciliği Atölyesi katılımcılarına anlattı.

“Tour of Antalya çok büyük bir prodüksiyon”

 

Tour of Antalya İletişim Direktörü İpek Özgüden Özen ise iletişim ekipleri olarak Tour of Antalya’da gerçekleştirecekleri çalışmaları şu şekilde açıkladı:

 

“Tour of Antalya’da çok büyük bir prodüksiyonun içerisinde olacağız. Tüm ekiplerin katkısı çok önemli olacak. Bu sebeple herkes dersini uzun zamandır çok detaylı bir şekilde çalışıyor. Çünkü iki teker üzerinde giden organizasyonun sorunlarını çok hızlı şekilde çözmeniz gerekiyor.

Bisiklet kültürünü daha fazla insana ulaştırmak için iletişim ekipleri olarak medya mensupları ile yarışın ve sporcuların özel hikayelerini paylaşacağız. Özel içerikler ile organizasyonun daha fazla insana ulaşmasını sağlayacağız. Çünkü Tour of Antalya, içerisinde haber değeri yüksek olan pek çok unsuru barındırıyor.”

Tour of Antalya Yarış Direktörü Abdurrahman Açıkalın, organizasyonun mayo renkleri ve yıldız bisikletçilerini 14 Şubat’ta Antalya’da gerçekleştirilecek basın toplantısında açıklayacaklarını da söyledi.

Önceki İçerikbeIN Sports, Barbaros Çıdal’ı da kadrosuna kattı…
Sonraki İçerik2.Abdülhamit’in 100.Yıl anma etkinliğine, spor spikeri olan torunu Roksan Kunter de katıldı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz