İkinci Lig Beyaz Grup maçında Sarıyer ile Sakaryaspor 1-1 berabere kaldı. TRT’de yayınlanan ve Levent Özçelik’in anlattığı maç sonrası TRT Spor’daki programda ilginç bir diyalog yaşandı.

Yorumcular Kaya Çilingiroğlu, Alp Pehlivan ve İlker Yağcıoğlu “O statta ne anılar yaşadık. Yusuf Ziya Öniş Stadı’nın Türk futbolundaki yeri özeldir” ifadelerini kullandılar.

Programın moderatörü İbrahim Kırkayak bu sohbet üzerine yorumculara “Yusuf Ziya Öniş kimdi biliyor musunuz?” şeklinde bir soru yöneltti. Üç yorumcu da Öniş’in kim olduğunu hatırlayamadı ve birbirine baktı. Yorumculardan bu kez “O zaman sen söyle” şekilde bir soru geldi. İbrahim Kırkayak’ın bu kontra soru karşısında “Ben de bilmiyorum” sözleri gülüşmelere yol açtı.

 

YUSUF ZİYA ÖNİŞ KİMDİR?

 

Yusuf Ziya Öniş (1892 – 1960)

Yusuf Ziya Öniş 1892 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ndeki tahsilinin ardından İsviçre’ye gitti. Galatasaray’da ve İsviçre’nin Servette takımlarında futbol oynadı. Yurda dönüşünde İsviçre’den yanında getirdiği İsviçre Spor Teşkilatı tüzüğünü Ali Sami Yen, Burhan Felek ve Nasuhi Esat Baydar’la beraber çevirmeleri sonrası Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın kurucularından oldu ve Ali Sami Yen’in başkan seçildiği bu birliğin çatısı altında Türkiye Futbol Federasyonu’nun 1923’te ilk başkanlığını yaptı (1923-1927). 1922 ile 1924 yılları arasında Galatasaray Spor Kulübü’nün maddi anlamdaki en zor zamanlarında başkanlık görevini üstlendi. 1933 yılında Galatasaray Spor Kulübü’nden istifa ederek Güneş Kulübü’nün kuruluşunda yer aldı. 1938 yılında kulüp fesholana kadar da yöneticiliğini yaptı. Bu yıllarda Türkiye İş Bankası ve Denizcilik Bankası’nda üst düzey yönetici olarak çalıştı. Güneş Kulübü’nün kapanmasının ardından Galatasaray’a geri döndü. 1950-1952 yılları arasında yeniden Galatasaray Spor Kulübü Başkanı oldu. Ömrünün son yıllarında daha çok Sarıyer Kulübü’ü ile ilgilendi ve adı daha sonra aynı ilçedeki stada verildi. İmparator lakabı ile anılan Yusuf Ziya Öniş, Türkiye’ye modern sporların gelmesi ve yaygınlaşmasında öncülük etmiş bir isimdi. Gelişmiş ülkelerdeki spor düzeninin Türkiye’de de kurulması için uğraş veren Yusuf Ziya Öniş, bilhassa futbolda profesyonelliğe geçilmesi için yoğun çaba sarfetti. Yusuf Ziya Öniş 12 Ekim 1960 günü vefat etti.
Yusuf Ziya Öniş (1892 - 1960)

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here