Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanlığına Yaşar Taşkın Koç atandı

TRT Genel Müdürlüğü Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanlığı’na atanan Yaşar Taşkın Koç görevine başladı.
Deneyimli gazeteci Koç, yaklaşık 10 yıldır Kanal 24 Televizyonu’nun Ankara Temsilcisi olarak görev yapıyordu.

Yaşar Taşkın Koç kimdir?

Yaşar Taşkın Koç, 1965 yılında Ankara’da dünyaya geldi. ODTÜ Tarih bölümünde İngilizce hazırlık okuyan Koç, daha sonra lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Basın-Yayın Yüksekokulu Radyo Televizyon bölümünde tamamladı.
1984’te Ulus gazetesinde mesleğe başlayan Koç, gazetecilik, televizyon muhabirliği ve editörlük yaptı. Koç 2000-2003 yılları arasında Kanal 7 Ankara İstihbarat Şefliğinin ardından, Ekim 2003 tarihinde TV 5 Ankara Temsilcisi oldu.
Uzun yıllar Kanal 24 Televizyonu’nun Ankara Temsilciliği görevini yürüten Yaşar Taşkın Koç, ilk belgeselini İstiklal Madalyası üzerine çekti. “Onların Öyküsü” İstiklâl Madalyası Belgeselinin 400 sayfalık kitabını da kaleme alan Koç, işadamı ve siyasetçi Nuri Demirağ’ın hayat hikâyesinin anlatıldığı 35 dakikalık bir belgeselin de senaryo yazarı ve yapımcısıdır.
24’te de Keşke Olmasaydı belgesel dizisinin ilk 2.5 yılındaki yakın tarihe ilişkin yaklaşık 30 dosyanın yapımında yer aldı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün hayat hikayesi, Çanakkale, Son Meclis, Endülüs, Erdem Beyazıt biyografisi, Türkiye’de Seçimler, El-Cezire televizyonu için “2002-2008 arası Türkiye”, Kardemir, Seka gibi çok sayıda belgeselde çalıştı. Belgesel dalında Türkiye Yazarlar Birliği, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Avrupalı Gazeteciler Derneği dahil ödüller aldı.
Son çalışması merhum başbakan Adnan Menderes’in hayat hikayesinin anlatıldığı “Ali Adnan-Başvekil” isimli yapım.
Yaşar Taşkın Koç, evli ve 2 çocuk babasıdır. (trthaber)

550728

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here