Türk sporunun ve Türk spor basınının önemli isimlerinden Erdoğan Arıpınar, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ni yazdı:

TMOK VE İSTİKRAR

Nisan ayı başında pandemiye rağmen; sağlık kurallarına uygun genel kurulunu yapan, benim de halen en kıdemli üyesi olduğum, ülkemizin uluslararası, saygın, 100 yılı geçmiş (Kuruluş 1908) bağımsız spor kuruluşu Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi; yapısı ve Osmanlıcadan bize geçen bir deyim olan istikrarı ile yani (düzen içinde, kararlılıkla) çalışmakta, örnek teşkil etmektedir. Komiteye ve ülkeye hizmet edenlere vefa göstermekte, her kongrede bu dünyadan göçenleri saygı duruşu ve görsellerle anmaktadır.. Kendi olanakları ve gayreti ile oluşturduğu bütçesini ülke gençliği, ülke sporu için harcamakta ve her genel kurulda tüm denetimi kendi denetim kuruluna ek olarak bağımsız saygın bir denetim şirketine de inceletmektedir.

Bu yıl üçüncü defa ittifakla başkanlığa seçilen Prof. Dr. Uğur Erdener dünyanın en öndeki spor kuruluşu olan IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) Genel Kurul üyesidir ve yönetimde başkan yardımcılığı görevini de yapmıştır. Bu görevinin yanı sıra; Uluslararası Okçuluk Federasyonu’nun da başkanıdır.

İkinci başkan ünlü spor adamı Hasan Arat da Avrupa Olimpiyat Komiteleri Birliği EOC Yönetim Kurulunda bulunup, en  önemli görevleri üstlenmektedir. TMOK Yönetimi Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, ANOC kısa adıyla anılan Dünya Olimpiyat Komiteleri Birliği Yönetim Kurulu üyesidir. TMOK’un diğer kurullarından pek çok üye uluslararası spor kuruluşlarında görev yapmakta, kurum ve görevliler uluslararası ödüller almaktadırlar. Toplumsal kuruluşlarda düzenli, kararlı yönetimin devamı çok önemlidir. Hem ülke içinde, hem ülke dışında Türkiye için çalışanlar saygıyı hak etmektedirler.

Bugün ülkemizdeki spor kuruluşlarının kamu oyu önünde sayılması ve sevilmesi, istikrarlarına, davranışlarına ve ciddiyetlerine bağlıdır. Beyanatlar, temaslar seviyeli olmalı, topluma birleştirici mesajlar verilmeli ve ülke için çalıştıklarını göstermelidirler. Türkiyemiz buna layıktır ve bunu hak etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here