TFF, amatör liglerde kaç yabancı olduğunu açıkladı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Türkiye’de Süper Lig ve TFF 1. Lig’de oynayan yabancı uyruklu futbolcularla ilgili, Meclise kapsamlı bir dosya sundu. Raporda amatörlere de yer verildi.


Rapora göre bu sezon birinci amatör lig seviyesinde mücadele eden kulüplerde 52, ikinci amatör lig seviyesinde mücadele eden kulüplerde ise 31 yabancı futbolcu TFF’ye tescil edilmiş durumda. Yani hali hazırda Türkiye’de toplam 83 tescilli yabancı uyruklu futbolcu bulunmakta. Lakin bu sayı transfer dönemi sonrası artabilir.

Amatör futbolcu lisansı çıkartan 83 yabancı uyruklu futbolcunun 58’i daha önceden kendi ülkelerinde lisanslı futbolcular olurken, kalan 25 futbolcu ise ilk lisansını Türkiye’de çıkarttı. Amatör liglerde mücadele eden yabancı uyruklu amatör futbolcuların yaş ortalaması 25.

Sezon başında Türkiye’den yurt dışına giden ve gittikleri ülkede başka takımlarda oynayan yerli futbolcu sayısı ise 129.

Bilindiği gibi TFF bu sezon itibarıyla BAL ve her ilin en üst amatör liginde yabancı oynatmayı yasakladı. Bu durumun da amatör futbolcu sayısını az da olsa etkilediği görülüyor. 2017-18 sezonunda ilk transfer tescil dönemi sonrası sadece  İstanbul’da yabancı futbolcu sayısı 84’ten Türkiye genelinde bu rakam 115’ti.

Haber: Efkan Bucak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here