Türkiye’nin ilk kadın hentbol milli takımında yer alan, Deplasmanlı Lig’in ilk gol kraliçesi olan Zeynur Pehlivan, Futbolmedya Youtube kanalının konuğu oldu. 1985-95 yıllarında voleybol ve hatta basketbolu bile geçen başarılar elde eden, popüler olan hentbolün hızla geriye gitmesini yorumlayan Pehlivan çarpıcı açıklamalar yaptı:

“Hentbol Federasyonu 1976’de kuruldu ve 85-95 arası çok başarılı sonuçlar alındı. O dönemde özellikle İstanbul’da çok güçlü takımlar vardı. Arçelik, Alarko, Vefa Simtel, İTÜ, Profilo, Eskişehir’de ETİ, Ankara’da Halk Bankası, İstanbul Bankası, MTA, Trabzon’da Trabzonspor vardı. O zaman zirve yapmasının sebebi güçlü kulüplerdi. Şimdi ise özel kurumlardan belediye takımlarına dönüş oldu. Bunların hedefleri özel kurumlar gibi olmuyor. Belediyeler yardımlara ve diğer işlere odaklandı, paralar başka tarafa aktarılmaya başlandı. Önümüzdeki sezon çok zor olacak. Ligden çekilecek takımlar olacaktır, takım sayısı 9’a kadar düşebilir. Oysa bir takımın yıllık maliyeti maksimum 1.5- 2 milyon TL ama o bile çok görülüyor.

BEŞİKTAŞ VE KASTAMONU ŞAMPİYON İLAN EDİLMELİ

“Türk hentbolünde lokomotif takım var. Bir tek Beşiktaş var. Büyük bir misyon üstlendi. Her sene şampiyon da oluyorlar. Beşiktaş için güzel ama hentbol için acı bir durum aslında. ASKİ, İTÜ gibi takımlar olsaydı, Galatasaray, Fenerbahçe gibi rakipler olsaydı hentbol daha gözde bir spor olurdu.

“Federasyon ligleri sonlandırma konusunda ağırdan aldı. Mesela oğlumun da oynadığı Polonya ligi ilk hafta ligleri bitirdi ve lideri şampiyon ilan etti. Bence Türkiye’de de Polonya’daki gibi birincinin şampiyon ilan edilmesi lazımdı. Erkeklerde Beşiktaş, kadınlarda Kastamonu şampiyon olmalıydı.

“Türkiye yurtdışına hentbolcü ihraç ediyor. Oğlum Doruk’un da aralarında olduğu 5 erkek sporcu Polonya, Macaristan ve Katar’da oynuyor. Eskiden kadınlar da yurtdışına açılmıştı, 6 kızımız önemli liglerde oynamıştı.”

Pehlivan ile yapılan röportajın tam hali:

Önceki İçerikJardel, Emre Belözoğlu’nu sansürledi: Sonsuza dek Galatasaraysınız ya da hiçsiniz
Sonraki İçerikFutboldan borsaya… Yatırım danışmanı Halil Reçber: Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor 10 yıldır temettü vermiyor…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz