Habertürk yazarı Gürtay Şimşek, Çanakkale 15 Mart Köprüsü’nü yazdı. TFF Başkan Vekili ve Fenerbahçe’nin eski yöneticisi Nihat Özdemir’i ve hayalini kaleme aldı:

KÖPRÜ YAPMAYI ÖĞRENECEĞİMİZ KÖPRÜNÜN TEMELİ!

Ve nihayet 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temelini de anlamlı bir günde attık. Bir ilki gerçekleştirme yolunda bakalım ne derece ilerleyebileceğiz. Nedir o ilk? “Köprü yapabilecek ülkeler arasına yükselmiş olmak.” Şu ana kadar hayata geçirilen hiçbir köprüyü tek başımıza ve kendi mühendislik başarılarımızla yapamadık, yapacak tecrübeye ulaşabilmek için de ne devlet, ne de müteahhitler organize olabildi. Boğaz’a ilk köprüyle beraber böyle bir vizyon konsaydı, sonraki köprülerle, bugün köprü yapan ülkelerden birisi olabilirdik. Böylece büyük projelerin altından kalkabilecek mühendislik donanımı olan şirketimiz veya şirketlerimiz olurdu. Dünyadaki birçok büyük projenin alt üstlenicilerinin, taşeronlarının bizim müteahhitlerimiz olmasının sebebi mühendisliğimizin zayıf olmasından, tasarım tecrübemizin olmamasından kaynaklanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi törenleri esnasında temelini attığı 1915 Çanakkale Köprüsü için projeyi hayata geçirecek konsorsiyumun ortaklarından Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Bu köprüyle köprü yapmasını öğreneceğiz” açıklaması yapmıştı. Bence en önemli detaylardan birisi de budur. Keşke bizim müteahhitlerimiz de her şeyi yapmaya çalışacaklarına belli alanlarda derinleşip nitelikli işler yapsalar, uluslararası arenada taşeron olmaktan kurtulsalar. Artık kaymağı bol işlere yönelseler, iyi olmaz mı? Binlerce inşaat işçisiyle elde ettiklerinin çok daha fazlasına onlarca Türk mühendisiyle kavuşacaklarını görseler iyi olur.

NİHAT ÖZDEMİR’İN HAYALİ

Bakalım Nihat Özdemir, en büyük hayaline, yurtdışında tek başına köprü yapmaya 1915 Çanakkale Köprüsü ile ulaşabilecek mi? Havalimanı yapıp, işletmesini beceremeyen, marka olamayan, tüneller yapıp, devamını getiremeyen, halen daha büyük projelerde taşeron olmaya çalışan tüm müteahhitlerimizin ders alması ümidiyle…

Önceki İçerikKürtlerin geleceği Türkiye’dir! Oray Eğin, “Kürtlerin aslında Türkiye Cumhuriyeti’nden başka dostu yoktur” dedi…
Sonraki İçerikAli Koç, Fenerbahçe’nin gerçek borcunu açıkladı! Tam 1.7 milyar TL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz