TFF’den Tuzlaspor’a stat darbesi

Yerelfutbol sitesinin haberine göre Mavi-Beyazlılar Galatasaray maçında iç saha avantajını kullanamayacak


Ziraat Türkiye Kupası’nda 28 Aralık Çarşamba günü oynanacak olan Tuzlaspor-Galatasaray maçı Başakşehir Fatih Terim Stadı’nda oynanacak. TFF tarafından 20.30’a planlanan maç, bu sezon statüye eklenen yeni bir madde nedeniyle Tuzla’dan alınıp Başakşehir Stadı’na verildi. Bunun nedeniyse Tuzla Stadı’nda ışıklandırma olmaması.

İlgili statü (Madde 4/6) şöyle demekte: Grup müsabakalarına katılma hakkı kazanan ve stadyumunda ışıklandırması bulunmayan kulüpler, bulunduğu ilde ışıklandırması olan ve yayın kriterlerine uygun bir veya birden fazla stadyum bulunması ve TFF tarafından talep edilmesi halinde, müsabakasını bu
stadyumda veya stadyumlardan birinde oynamak zorundadır. TFF’nin talebine istinaden 2 gün içerisinde, stadyuma ilişkin tahsis yazısının gönderilmesi gerekmektedir. Stadyum tahsisinin alınamaması durumunda, müsabakanın hangi şartlarda oynanacağına TFF tarafından karar verilir.

Böylece Galatasaray, kağıt üzerinde deplasmanda oynadığı maçı kendi tesislerine sadece yarım saat uzaklıktaki Başakşehir Stadı’nda oynarken Tuzlaspor iç saha maçı için en az 1.5 saat yol gidecek.

585ad9f2a781b636c0c1c550Efkan Bucak: Bu hak ihlalidir

Yerelfutbol haber sitesinin yöneticisi Efkan Bucak ise Tuzlaspor- Galatasaray maçının Florya’ya yarım saat mesafedeki bir stada alınmasına itiraz etti:

“Bir takımın hakkı göz göre göre yeniyor
Türkiye Kupası statüsünde, TFF’nin bu sezon uygulamaya koyduğu bir madde var. Basitçe diyor ki TFF “Eğer senin stadında ışıklandırma yoksa ve ben senin maçını akşama alırsam, sen dediğim statta oynama mecburiyetindesin.”
Bu madde de Tuzlaspor-GS maçında yarın uygulanacak. Grupta 4. haftaya lider giren Tuzlaspor iç saha avantajından faydalanamayacak. Rakibine yenilmesi durumunda elenme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak olan GS (Diğer yandan 24Erzincan da fena geliyor zira) şimdi deplasman maçını Florya’ya yarım saat uzaklıktaki Başakşehir’de oynayacak. İşin ironik yanı Tuzlaspor, Galatasaray ‘deplasman’ı için TT Arena’ya gitmişti ve o stat, ‘iç sahası’ Başakşehir’den daha yakındı. Bir takımın hakkı göz göre göre böyle yeniliyor işte…

655x365-galatasaray-tuzlaspor-karsisinda-galip-gelemedi-1482348461804
Yayıncı kuruluşun her dediğini yapan, sürekli statü değiştirip alt lig takımlarının önüne taş koyan, büyük ekiplerin elenmemesi için bin bir takla atan TFF’ye artık diyecek söz bulamıyorum… Tuzlaspor’da biraz gurur varsa bu maça çıkmaz ancak yönetimi devralan ve A.Ş yapacakları kulüple para kazanmayı hedefleyen eski GS’li futbolcuların ne Tuzlaspor’un gururunu ne de taraftarını düşündüğünü pek sanmıyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here