Yelken ile geçen sene tanıştılar, 5 kupa kazandılar

Altınbaş Üniversitesi Yelken Kulübü, Cumhurbaşkanlığı 3. Uluslararası Yat Yarışları’ndan 5 kupa ile döndü. Mavi vatan 1. Lik, Cumhuriyet Kupası 3. Lük, Barbaros Hayrettin Paşa 3. Lük ve Overhall 1. Lik

alarak “Genel Klasmanda” da Şampiyon oldular. Böylece 2022 yılında toplam 13 şampiyonluğun sahibi oldular. Yelken sporuyla Üniversitede tanışan takımın kaptanı Ahmet Mısırlı ile kısa sürede elde ettikleri bu başarının kendileri için ne ifade ettiğini konuştuk. 

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. Sınıf öğrencisi olan Ahmet Mısırlı, yelken sporuyla üniversite de tanışanlardan.Liseyi, Atatürk Fen Lisesinde tamamlayan, doğma büyüme İstanbul Fatihli olan Ahmet Mısırlı, 24 yaşında. Öğretmen bir anne ve mali müşavir bir babanın çocuğu. Ağabeyinin de kendisi gibi doktor olmayı seçtiğini, şu anda Çapa Tıp Fakültesinde İntörn doktor olduğunu söyledi. Resimle de ilgilenen ve çok yönlü becerileri olan Ahmet Mısırlı, özellikle mekanik ve fizik kurallarıyla işleyen işlere yatkın olduğunu dile getirdi. Yelken kulübü sayesinde bu alanda da yeteneği olduğunu fark ettiğini dile getirdi. Ayrıca deniz de olmanın kendisine bir hakimiyet ve özgürlük duygusu verdiğini anlattı.

“Mekanik ve küçük aletler konusunda el becerim vardı. Ama Yelken aklımın ucundan geçmezdi”

Ahmet Mısırlı, ilkokulda ve lisede matematik olimpiyatlarına katılan madalyalı bir öğrenci olduğunu dile getirdi. El becerilerine her zaman güvendiğini ifade eden Ahmet Mısırlı, “Küçük aletlerin kullanımında oldukça yetenekli olduğumu düşünürdüm. Hala boş günlerimde sabaha kadar çizimyapıyorum. Bulduğum tahta parçalarıyla yaptığım ufak tefek süsleri arkadaşlarıma hediye etmekten keyif duyarım. Ama yelken gibi bir sporda bu derece başarılı bir sonuç elde edeceğim doğrusu aklıma gelmezdi” diye konuştu. 

“Yelken ile üniversitede tanıştım. İki saat takılır, deniz havası alırım diye başladım”

Yelken sporunu üniversite de tanıdığını belirten Ahmet Mısırlı, “İlk eğitime katıldığımda amacım hafta sonu iki saat tekneyle açılıp zihnimi boşaltmaktı. Mekanik ve fizik kurallarıyla işleyen şeylere büyük ilgi duyduğum ve becerili olduğum için kısa sürede takıma girdim. Çok yeni olmama rağmen eski kulüp başkanımız mezun olurken görevi bana devretmeyi uygun gördü.” ifadelerini kullandı.

“Üniversitelerdeki yelken gibi kulüpler, öğrencilerin bu sporlara ulaşımını kolaylaştırıyor”

Altınbaş Üniversitesi spor takımları yöneticisi ve Yerleşke Yaşam Koordinatörü Ercan Dedeşah ise üniversitelerdeki bu spor kulüplerinin öğrencilerin gerçek yaşam becerileri geliştirmesinde büyük katkıları olduğunu dile getirdi. Yelkenin özellikle son yıllarda düzenlenen ulusal ve uluslararası organizasyonların da etkisiyle popüler olmaya başladığına işaret etti. Maliyetli olması nedeniyle herkesin kolayca ulaşabileceği bir spor dalı olmadığına değinen Dedeşah, Yelken Sporu eğitimlerinin tüm öğrencilerine ücretsiz olarak verildiğini ve bu konuda üniversitenin yelken kulübü öğrencilerine önemli bir fırsat sunduğunu söyledi. Son 1 yıldır büyük yol katettiklerini vurgulayarak, katıldıkları turnuvalarda bu sene 13 şampiyonluk kazandıklarını dile getirdi.Öğrencilerin arasından yeni yetenekler keşfettiklerini anlattı. Son bir senedeki yoğun çalışma sonucunda da bu seneki Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yelken Yarışlarından 5 kupa kazanarak, genel klasmanda Şampiyon olarak döndüklerini belirtti. Bu öğrencilerin daha önce yelken sporunu hiç yapmadıklarını ve bir ilgilerinin olmadığını da vurgulayan Dedeşah, Üniversitelerinin sağladığı bu imkan sayesinde hem yeteneklerini keşfettiler, takım olmayı öğrendiler hem de başarmanın verdiği özgüven duygusunu yaşadılar.” dedi. Dedeşah, Yelken sporunun dünyada elit bir spor olması nedeniyle mezun olan öğrencilerin ilerleyen hayatlarında önemli network ve kazanımlar elde etmelerine katkı sağladıklarını vurguladı. Ayrıca Yelkenle birlikte birçok spor branşında yetenek taramaları yaparak spor takımlarına öğrencileri yetiştirdiklerin vurguladı. Takım Kaptanı Ahmet Mısırlı gibi birçok yelken sporcusu öğrencinin mezuniyetlerinden sonra okulda yelken takımına koçluk, liderlik yapmasını planladıklarını, böylece sürekliliği de sağlamayı hedeflediklerini anlattı.

Önceki İçerikFIFA’ya meydan okuma! İngiltere, Hollanda ve Galler, LGBTQ+ kol bandı ile çıkmaya hazırlanıyor. Bülent Boğ yazdı
Sonraki İçerikDünya Gazetesi kapandı mı? Siteden açıklama geldi: Dünya Gazetesi’nin yayın hayatı son bulmadı, Dünya yoluna devam ediyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz