Fransa‘daki emeklilik reformu protestolarını yakından takip eden Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Mustafa Yalçın’a güvenlik güçlerinin fırlattığı gaz kapsülü isabet etti.

Yalçın, gaz kapsülünün yüzündeki maskeyi delmesi sonucu gözünden yaralandı.

Maske camının kırılmasıyla kanlar içerisinde kalan Yalçın’a ilk müdahale olay yerindeki sağlık görevlilerince, ardından doktorlar tarafından ambulansta yapıldı.

Bilinci yerinde olan Mustafa Yalçın’ın tedavisi hastanede devam ediyor. Yalçın’ın polisin attığı kapsülün zedelediği gözünü kaybetme riskinin olduğu belirtiliyor.

Mustafa Yalçın, uzun yıllar Sabah gazetesinin spor servisinde çalışmış ve bir çok ödüllü fotoğrafa imza atmıştı. İyi derecede Fransızca bilen Yalçın ardından AA ile anlaşmış ve Paris’e yerleşmişti. Yalçın son olarak Paris’te oynanan Fransa- Türkiye milli maçında, Fransız rejisinin ekrana getirmediği, Millilerimizin verdiği asker selamını fotoğraflayarak dünyaya servis etmişti.

Başta Paris‘te olmak üzere Fransa’daki emeklilik reformunu protesto eden on binlerce gösterici ile polis arasında yer yer arbedeler yaşandı.

Göstericilerin çevreye zarar vermesi ve bazı araçları ateşe vermesi sonucu polis müdahalede bulundu.

Protestolarda gözaltı sayısı 80’e yaklaşırken, polis müdahalesi sonucu yaralılar olduğu belirtildi.

12 BİN KİŞİ GÖZALTINDA ALINDI

Fransa tarihinin en büyük grev eylemi kabul edilen süreçte ülke genelinde gösteriler ve şiddet olayları sürüyor.

Son 1 yılda Fransa polisinin gösterilerde kullandığı orantısız güç nedeniyle 1 kişi ölürken, 26 kişi gözünü kaybetti, 5 kişinin eli koptu ve yaklaşık 500 kişi yaralandı.

Öte yandan, gösterilerde 12 binden fazla kişi gözaltına alındı, 3 bin 163 kişiye hapis cezası verildi.

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here