Voleybolda gözden kaçanlar GDS’ye yakalandı

Voleybolda uygulanmaya başlanan Görüntülü Değerlendirme Sistemi (GDS) hakemlerin gözlerinden kaçanları anında yakalıyor. Bu sezon yapılan itirazların yüzde 41’inde hakemlerin kararları değişti. En çok itiraz Kadınlar 1. Ligi’nde yapıldı.

Voleybolda gözden kaçanlar GDS\'ye yakalandı

Dünya voleybolunda son dönemde uygulanmaya başlanan Görüntülü Değerlendirme Sistemi (GDS), bu sezon Türkiye’de kadınlar ve erkekler Türkiye birinci ligi şampiyonluk etaplarının yanı sıra 2015-2016 sezonunda geliştirilmiş şekliyle 2. Lig yarı final, 2. Lig final, 1. Lig final, Klasman ve Baraj etaplarında kullanıldı.

Böylece hakemlerin gözlerinden kaçan birçok şey bu sezon takımların itirazıyla düzeltildi. Topun içeriye düşmesi (dahil top) ya da saha dışına düşmesi (hariç top), bloklarda toplara parmak uçlarının değmesi veya değmemesi, topun antene vurması, ayakların file altı çizgisine basıp basmaması, geri hat oyuncularının hücum çizgisi ve uzantıları da dâhil olmak üzere ön bölgeye basarak file üst kenar seviyesinin üzerindeki bir topa hücum vuruşunu tamamlaması, servis atacak oyuncunun servis atışı için topa vuruş öncesi veya anında zemine son bastığı yerin belirlenmesi gibi birçok itilaflı durumda GDS’ye başvuruldu.

16-05/09/10krsp17voleybol2.jpg

Bu uygulamayla hakemlerin birçok yanlış kararı da düzeltildi, sayılar el değiştirdi. Başka bir deyişle hakemlerin gözlerinden kaçanları GDS anında yakaladı. Bu yakalama olayları da takım antrenörlerinin anında itirazları sonucunda oldu.

16-05/09/10krsp17voleybol3.jpg

Voleybol Federasyonu, GDS’yi 16 turnuvada toplam 100 maçta kullandı. Antrenörler tarafından 708 istek (Hakem kararına itiraz) yapıldı. Müsabaka başına 7.08 istek oldu. 295 istekte antrenörler haklı (%41,67),413 istekte hakemler haklı (%58,33) çıktı ve sayılar el değiştirdi. En az istek (22) 2. Lig Kadınlar Yarı Final 2. Grup müsabakalarında yapıldı. En çok istek (123) ise 1. Lig Kadınlar Final etaplarındaki müsabakalarında yapıldı. 8 farklı itirazdan en çok istekler file temasına (232) ve blok out’a (192) yapıldı. (celal demirbilek- karar)

Önceki İçerikFehmi Özgüler, Fenerbahçe’yi yazdı: Suç Pereira’da değil…
Sonraki İçerikErgin Ataman: GS futbol takımındayken baskete geçtim…. Hedefim LA Lakers’ı çalıştırmak…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz