WADA’dan Rusya’ya darbe!

Dünya Anti-Doping Ajansı WADA, atletizm dünyasını sarsan rüşvet ve doping skandalı ile ilgili beklenen raporu açıkladı. WADA, Rusya’nın tüm atletizm müsabakalarından men edilmesini istedi.

Fransız Savcılığı, bazı doping dosyalarını örtbas etmek için rüşvet aldığı iddiasıyla, Uluslararası Atletizm Federasyonu’nun eski başkanı Lamine Diack hakkında soruşturma başlatmıştı. 16 yıl başkanlık görevini yürüten, ardından yerini Sebastian Coe’ya bırakan Diack’ın, 2011 yılında 1 milyon Euro rüşvet aldığı iddia ediliyor. Daha önce Alman ARD kanalı da Rus atletlerin yüzde 99’unun doping yaptığını öne süren bir belgesel yayınlamıştı.

Konuyla ilgili özel bir soruşturma yürüten Dünya Anti-Doping Ajansı WADA, bugün yayınladığı raporda, Uluslararası Atletizm Federasyonu’nun Rusya’yı tüm atletizm müsabakalarından men etmesini talep etti. WADA ayrıca, Rusya’nın başkenti Moskova’da yer alan doping laboratuvarının lisansının iptal edilmesini ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin Rus sporcuları 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’ndan men etmesini istedi.

Raporda, 5 atlet ve 5 antrenörün de ömür boyu men cezası alması gerektiği yazıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here