Çin’e özgü bir mücadele sporu olan ve 2022’de olimpik olmaya hazırlanan Wushu Kungfu’yu Türkiye’de onbinlerce lisanslı sporcu çalışıyor. Bu sporda ise son günlerde ilginç bir iddia gündeme geldi. Gazeteci Mustafa Gürbüz’ün youtube kanalı MGTV, Wushu Federasyonu‘nda bir skandal yaşandığını öne sürdü:

Kamuoyunun, adını merhum Necmettin Erbakan’ın özel korumaları “Sakarya Grubu”ndan tanıdığı Abdurrahman Akyüz, AK Parti döneminde bu federasyonun başkanı olmuş fakat aldığı bir ceza nedeniyle görevden alınmıştı. Ancak bu ceza Akyüz’ü durdurmaya yetmedi!

Yıllardır Wushu Federasyonu’nu “başkanvekili” olarak yöneten Akyüz, tartışmalı icraatlarıyla sık sık gündeme geliyor. Son olarak Avrupa Wushu Federasyonu (EWUF), Akyüz’ün kural tanımayan tutumları nedeniyle Türkiye’nin üyeliğini askıya aldı. Abdurrahman Akyüz bunun üzerine inanılmaz bir girişimde bulunarak, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin de içinde olduğu bazı ülkelerle ‘alternatif’ bir Avrupa Federasyonu kurdu! Ülkemizi; Belçika, Slovenya, Ermenistan, Sırbistan, Bulgaristan, Hırvatistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin yer aldığı ‘korsan’ oluşuma dahil eden Akyüz, “EUWUF” adlı federasyonun başkanvekilliğini de üstlendi!

Sporcularımızı bekleyen tehlike

Gazeteci Mustafa Gürbüz’ün youtube kanalı MGTV’de gündeme getirdiği olay spor ve diplomasi çevrelerinde deprem etkisi yarattı. Çünkü Abdurrahman Akyüz, bu girişimiyle Türkiye’yi uluslararası kulvarda tanımadığımız ve hiçbir diplomatik ilişkimizin bulunmadığı Güney Kıbrıs Rum Kesimiyle aynı platformda bir araya getirmiş oldu! Ayrıca, IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) ve IWUF’un (Uluslararası Wushu Federasyonu) tanımadığı bu oluşum nedeniyle sporcularımız artık uluslararası turnuvalara ve olimpiyatlara katılamama riski altında…       

Wushu Federasyonu web sitesinde konuyla ilgili duyurunun linki:

https://www.twf.gov.tr/turkiye-wushu-kungfu-federasyonu-baskanvekili-abdurrahman-akyuz-avrupa-wushu-federasyonu-euwuf-1-baskan-vekili-oldu/

Önceki İçerikÖzgür Buzbaş, TRT Spor ile anlaştığını resmen duyurdu…
Sonraki İçerikTSYD kafeteryası yenilendi ve hizmete girdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz