Aklıma takıldı

52 bin kişilik Galatasaray Türk Telekom Arena 200 milyon dolara mal oldu. (Hesap biraz karışık ama, bu rakamı eski yöneticilerden Işın Çelebi verdi.) 42 bin kişilik Beşiktaş Vodafone Arena ise 100 milyon dolar maliyetli. Sizce rakamlarda bir gariplik yok mu? Standartları belli statların. Üstelik dünyanın en akıllı stadı olarak tanıtılan (doğru mu bilmem) Vodafone Arena nasıl oluyor da bu kadar ucuza yapıldı veya Galatasaray’ınki nasıl bu kadar pahalı oldu?
***
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Beşiktaş, stadını yapsın diye 50 milyon TL verildiğini” söyledi. Bu kaynak nasıl aktarıldı? Bahsedilen katkı, Spor Toto sponsorluğuysa (ki öyle) buna devlet katkısı demek doğru değil. Çünkü Spor Toto kaynakları devletten değil, futbolseverlerin bahislerinden yani İddaa’dan geliyor. Elbette Erdoğan’ın izni önemlidir. Ya da şöyle söyleyeyim, Erdoğan’a rağmen böyle bir destek verilemezdi.

turk-telekom-arena_6425

O NE ÖVGÜ?
Vodafone Arena’nın açılışı Türk siyasetindeki bölünmüşlüğü bir kez daha gözler önüne serdi. Futbolseverler ile birlikte açılması gerekirken, çeşitli endişeler nedeniyle devlet kendisi seyircisiz açtı. Pek çok yerde söyledim, yazıldı. Bir Beşiktaş taraftarı olarak açılış günü stada Cumhurbaşkanı Erdoğan veya diğer devlet zirvesi gelse alkışlar, teşekkürlerimi aktarırdım. Verdikleri desteği takdir ederdim. Ama genelde seyircilerin politik nedenlerle tepki göstereceği düşünülmüş anlaşılan. O yüzden tatsız bir açılış yapıldı. Bir başka yanlışlık, o törende diğer partilerin liderleri de olmalıydı. Cenazede buluşuyorlar, ama mutlu bir gün için bir araya gelemiyorlar. Bir başka eleştirim ise Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’a. Erdoğan’a yönelik övgü ve takdiri anlamsız derecede uzattı. Rahatsız edici boyuttaydı. O stat öyle veya böyle olacaktı. Orada olmasa başka yerde olacaktı. Elbette böylesi iyi oldu ve hükümet de arıza çıkarmadı. Minnet duygusunu ifade etmek iyi bir şeydir ama minnet duygusunu “Siz olmasaydınız” ile süslerseniz koca bir camiaya da haksızlık yapmış olursunuz. Kaş yapayım derken göz çıkarırsınız. Üstelik her kaynağı kendi imkânlarınızla bulmuşken…

YAVUZ SEMERCİ- HT

Önceki İçerikKediye nafaka ödeyen spor yazarı isyan etti: Dünyada örneğim yok! Şimdi de kemoterapi parasını ödüyorum…
Sonraki İçerikFenerbahçe- Real Madrid maçının yayıncısı değişti…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz