Çelikler: beIN’den sonra en yüksek teklif Saran’dan

14 Şubat Pazartesi günü TFF’nin Riva’daki merkezinde Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun yanı sıra, kulüp başkanları ve federasyon temsilcilerinin oluşturduğu ihale komisyonunun katılımı ile gerçekleşen ilk zirvede başkanlar, verilen teklifleri çok düşük buldu. Bunun en büyük nedeninin ise kaçak yayınlar olduğu öğrenildi. Türkiye’de 2021 yılında yapılan araştırmaya göre her 3 futbolseverden 2’sinin, kaçak yayın izlediği ortaya çıktı. Korsan yayınla mücadelede etkisiz kalınması ve kaçak yayınlara yönelen kişi sayısının günden güne artması nedeniyle firmaların yaptığı teklifler de düşük kaldı. İhalede şu ana kadar mevcut yayıncı kuruluşun en yüksek teklifi veren firma olduğu öğrenildi.

EN FARKLI TEKLİF SARAN GROUP’TAN

Futbol yorumcusu Serdar Ali Çelikler, yayın ihalesindeki tekliflerin detaylarını paylaştı. Çelikler, Saran Group’un verdiği teklifin diğer medya kuruluşlarına göre çok daha farklı olduğunu belirtti.

Çelikler, TFF’nin daha önce ‘alternatif teklif’ dediği teklifin Saran’dan geldiğinin altını çizdi. Ayrıca Saran’ın verdiği teklifin diğer medya kuruluşlarına göre çok daha farklı olduğu görüldü.

Çelikler, Saran Group’un teklifini şöyle anlattı:

“Bir Süper Lig TV kurayım. Bu kanalın sahibi Kulüpler Birliği olsun. Bu kanal için bu sene (ilk sezon) için 100 milyon dolar garanti ediyorum. Meblağ bu rakamın üstüne çıkarsa kalan kısmın büyük bir kısmını kulüpler aralarında (raitinge ya da şampiyonluk sayılarına ya da puan durumuna göre) paylaşsın. Küçük meblağ benim olsun. Bu TV, kutu falan satmasın. Zaten kutu satan ve bu işi isteyen 2 platform var. beIN ve Tivibu. Ben, Süper Lig TV’nin operatörü olarak beIN’e ve Tivibu’ya diyeyim ki “Maç yayınları için bize bir kanal açarsan bunun için bize ne kadar ödersin? Her ikisi de ödeme yapar ve yayınları ister.”

Çelikler, teklifin kapsamında dijital platformlar olduğuna da vurgu yaptı ve “Ayrıca başka digital platformlar var. Misal Exxen ile yapılan Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi ortaklığı gibi. Diyelim ki Exxen, Süper Lig yayınlarını da istedi. Bunu da ayrı bir paket olarak izleyicilerine sundu. Diyelim ki kişi başı 90 TL’ye paketi sattı. Gelirlerinin yüzde 80’i Süper Lig TV’ye dolayısıyla kulüplere gider. Exxen yüzde 20’sini alır. Bu gibi teklifler HBO’dan Netflix’e; Turkcell TV’den Vodafone TV’ye kadar her digital platform için geçerli. beIN 1 milyon aboneye hitap ediyor. Bu sistemle diğer platformlar da işin içine katılacağından erişim sayısı da artacak. En az 3-4 milyon kişiye ulaşılır. Yurtdışı pazarlamasını da Süper Lig TV kendisi yapar. Burada doğru anlatılması gereken konu kulüplerin kutu falan satmayacağı. Zaten kutu satan platformlara (Tivibu-beIN-DSmart) ve kutusuz digital platformlara kanal açma teklifiyle gidileceği. Böylece Süper Lig yayınları en az 5-6 platformda yayında olabilecek.” dedi.

“beIN SPORTS NE TEKLİF ETTİ?”

Çelikler, Digitürk’ün verdiği teklifi de belirtti. İşte Digitürk markası altında maçları yayınlayan beINSports’un verdiği teklif:

beIN’in ‘tatmin etmeyen’ teklifi ise standart. Tüm maçlar şifreli olarak pay TV’de.. 146 milyon dolarlık tekliflerini 250 milyon dolara çıkarmalarını bekliyor TFF. Ama beIN bilhassa son dönemlerde daha çok indirim talep etti.

Önceki İçerikSüper Lig’e verilen en yüksek teklif, 2015’in bile gerisinde! Paul Nicholson, yayın ihalesi sürecini yorumladı
Sonraki İçerikRomanya Milli takımı teknik direktörü Edward Iordanescu’dan Morutan hakkında şok sözler: Kişiliği Galatasaray’a uygun değil

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz