Evkur Yeni Malatyaspor’un teknik direktörü Erol Bulut: Bahane yok başarı için buradayız

 

Yeni Malatyaspor’da Ertuğrul Sağlam’ın istifası sonrası takımın başına getirilen ve 3 yıldır Abdullah Avcı’nın yardımcılığı yapan Erol Bulut, çok önemli açıklamalarda bulundu. Zor bir göreve soyunduklarını belirten genç teknik adam hedeflerini, planlarını ve yapmak istediklerini Güneş gazetesinden Selahattin Ekrekli’ye anlattı:

BAŞAKŞEHİR’DEN AYRILMAM KOLAY OLMADI

3 senedir çalıştığım Başakşehir’den ayrılmak kolay değildi. Çünkü orada Abdullah Avcı’nın ekibi olarak birlikte çok güzel işler başardık. Takımı başarıdan başarıya taşıdık. Her sene üzerine koyarak önce Avrupa ligi, sonra Şampiyonlar Ligi’nde ön eleme oynadık. Bu sene de Avrupa’da gruplara kaldık. Ondan sonra böyle bir teklif gelince de kabul ettim.

ÇOK ŞÜKÜR HEDEFİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM

BENİMDE kendime göre hedefim vardı. Futbolu 2012’de bıraktıktan hemen sonra yardımcı hocalığa geçiş yaptım. Hedefim zaten 5 yıl yardımcı hocalık yapıp, ondan sonra teknik direktörlüğe adım atmaktı. O da Allah a şükür bu sene gerçekleşti. Tam 5 yılımı doldurmuş oldum. Bana bu teklifi yapan başkanım Adil Gevrek ve yöneticilere çok teşekkür ediyorum.

 TEKNİK DİREKTÖRLÜK TÜRKİYE’DE ZOR

Türkiye’de teknik direktörlük çok zor. Avrupa’da biraz daha farklı. Çünkü Türkiye’de her şey galibiyete endeksli. Burada 2-3 maç kötü gittiğinde her şey değişebiliyor. Aslında böyle olmaması lazım. O yüzden takımlarımız hocalarla ilgili o istikrarı gösteremediklerinden dolayı başarı da gelmiyor. Bence onu tüm kulüpler önümüzdeki süreçte değiştirirler. Bir hoca ile uzun süreli çalışabildiğin zaman istikrar ve başarı da yavaş yavaş geliyor. Tıpkı Başakşehir’de olduğu gibi… Avrupa’da da bunun örnekleri var. Burada da aslında biz hocalara görev düşüyor. Çok çalışarak bu istikrarı yakalamamız lazım. Yöneticilerin de aynı şekilde düşünüp takımın başına getirdikleri teknik direktöre güvenip onlarla uzun yıllar çalışma yoluna gitmeleri gerekiyor.

İŞİMİZ KOLAY DEĞİL

YENİ Malatya’nın başına geldim. Tabii ki benim için kolay bir görev değil. Neden diyeceksiniz? Çünkü sezon başı 16 yeni transfer yapılmış… Ben de yeni geldim. Benim için aslında değişen bir şey yok. Takım da yeni ben de yeniyim. Tek sorun zaman. Zamanım yok. Kamp dönemi yok. 6-7 haftalık kamp dönemini takımla geçirmedim. Bu açıdan işimiz biraz zorlaşıyor… Ancak bahanemiz yok, başarmak için buradayız’’

BU BENİM SEÇİMİM

BURAYA gelerek bir risk almadım… Aslında bu benim görüşüm. Sonuçta bir hoca takımı kabul ediyorsa bahane üretmemesi lazım. Kesinlikle ben elimden geleni yapacağım. Burada 3 günlük olmama rağmen Konyaspor karşısına çıktık 1-1’lik bir skor aldık. Maçı da kazanabilirdik. Verilmeyen bir golümüz vardı, yan hakemin dışarıdan geldi dediği… O gol olsa maçı 2-1 kazanmış olacaktık. Ondan sonra milli arada Antalya’da takımımla kamp 9-10 günlük bir dönemi geçirdik. Takımımı daha iyi tanıma açısından iyi bir kamp oldu. Bir arada olduk. Benim ve ekibimin vizyonu ile ilgili takımımıza aktarmamız gereken bilgiler vardı. Hem defans hem de ofans anlamında onları aktardık.

LİGDE KOLAY MAÇ YOK

Ligde hiç kolay maç yok. Herkes herkesi yenebiliyor. Maçlara bu bilinçle hazırlanıyoruz. Her takım iyi transferler yaptı. O yüzden lig çok çekişmeli geçecek. Liginde kalitesinin artacağını düşünüyorum. Hem ilk yarı hem de ikinci yarı. İkinci yarı biraz daha üzerine koyarak artacağını düşünüyorum.

HEDEFİMİZİ FUTBOL

Bizim Yeni Malatyaspor olarak hedefimiz hızlı bir şekilde doğru futbol oynayarak puanlar alabilmek. Geçen hafta Konyaspor maçıyla bu yarışa başladık 1 puan aldık. Ama maalesef Fenerbahçe karşısında istediğimiz oyunu oynayamadık. Özellikle ilk yarıda… İlk 7 dakikada golleri yiyince sonuç kaçınılmaz oldu. Bu maçta da hakemin hatasından dolayı ilk golü yedik. Ardından ikinci, toparlamaya çalışırken 3. golü yedik. İkinci yarıdaki oyundan memnunum. Golü de bulduk ancak bu kadar yapabildik. Eksiklerimiz var bunun üzerine çalışacağız. Ama dediğim gibi 2. yarıdaki oyundan memnunum.

BU BİR EKİP İŞİ

Sonuçta her hocanın bir stili var. Benim de vizyonum var. Bu vizyonumu Başakşehir’de de vermiş oldum. Abdullah hocadan öğrendiğim detaylar var. Bizim vereceğimiz detaylar var. Sonuçta ekip olarak başarıya gidiyorsunuz veya gitmiyorsunuz. Hiç bir zaman teknik direktör olarak sadece ‘’Ben başarılıyım ‘’diyemezsiniz. Bir başarı varsa bu ekibin başarısıdır. Bu bir ekip işi. İyi ekibin olmazsa sorun yaşarsın. Tek başına hiçbir şey yapamazsın.

HER ZAMAN A,B,C PLANLARIM VARDIR

Yardımcım yok diye gazetede yazıldı, çizildi. Benim her zaman a,b,c planlarım mutlaka vardır. Ondan dolayı öyle bir sıkıntım olmadı. Ekibim hazırdı. 1-2 arkadaşım çalıştığından dolayı bize erken katılamadı. Ama ekip tamam. 7 kişilik bir ekibiz. Bu devre arasından sonra artabilir de… Sonuçta iyi bir ekip oluşturmak başarı için çok önemli. Alanlar, departmanlar yeterince var. Her departmana doğru ve iyi insanları seçmek çok önemli.

HERKES BANDEN BAŞAKŞEHİR GİBİ BİR TAKIM YAPMAMI BEKLİYOR

Herkes şimdi benden Başakşehir gibi bir takım yapabilir mi diye bekliyor? Gelip takımı 4.ncü yapacak. Bunları yapmak kolay değil. Biz Başakşehir’de bu başarıyı 3 senede elde ettik. Elimdeki kadroyu ben kurmadım. Kurulmuş bir kadro üzerine geldim. Ama benim bahanem yok. Sonuçta ben bu takıma ‘’Gelirim’’ dediysem bu ekiple devre arasına kadar iyi yerlere gelip, ondan sonra yapacağımız transferlerle 2.yarı adım adım istediğimiz hedeflere ulaşmaya çalışacağız. Ben buna karar verdiysem çalışmak zorundayım. Doğru ya da yanlış ben kararımı verdim. Bir şeyleri değiştirebileceğimi düşündüğüm için kabul ettim.

BAŞAKŞEHİR’İN SIRRI EKİP ÇALIŞMASINDAN KAYNAKLANIYOR

Başakşehir’in başarısının sırrı, çok iyi bir ekip oluşturmamızdan kaynakladı. Kafa yapıları, vizyonlar, çok önemli… Göksel Başkanımız olsun, Mesut Altan olsun, Mustafa Saral olsun diğer yöneticilerimiz olsun Abdullah hoca ve biz ekibi olsun çok iyi bir uyum yakaladık. Söylediğim gibi bunlar hedeflerle aynı doğrultuda gittiği zaman zaten başarı da geliyor.

ADİL BAŞKAN DA KAYBETMEYİ SEVMİYOR

Adil başkanın da hedefleri aynı… Kaybetmeyi zaten hiç sevmeyen birisi. Geçen gün halı sahada maç yaptık. Normal sürede maçı kaybetmesine rağmen15 dakika daha uzattı. Bir futbolcu daha kattı takımına, öyle bizi yendiler. Ama bu onun hedefini gösteriyor. Kazanma hırsın gösteriyor. Bu çok güzel bir şey. Bizim de zaten hedef ve kazanma hırsımız var. Bir çizgimiz var. Hedefe yürümemiz için ekip olarak hırsla, doğru çalışmayla, sonuca gitmeyi hedefliyoruz.

37PUAN TOPLAYAN LİGDE KALIR

Benim tahminim sezonda 37 puan toplayan ligde kalır. Tabii ki biz kesinlikle bu puanın üzerinde olmak istiyoruz. Bu yüzden o doğrultuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Deve arası geldiğinde transfer yapabilirsek istediğimiz hedefe ulaşabiliriz.

YABANCI KURALI

Her antrenörün görüşü farklı. Ben 25 yıldır Türkiye’deyim. Futbolculuk dönemimde de hep konuşulurdu. Dünde konuşulurdu. Bugün de konuşuluyor, yarın da konuşulacak. Benim görüşüm Türkiye’ye gelen yabancıların kaliteli olması yönünde… Getirdiğiniz yabancının yerli futbolcudan daha iyi olması lazım. Daha iyi değilse getirmeye gerek yok. Zaten senin elindeki futbolcuyu oynatman gerekiyor. Ama yabancı futbolcunun sayısı 14’müş, 5’miş, 25’miş, önemli değil…

YERLİ FUTBOLCU DAHA ÇOK ÇALIŞMALI

Sonuçta 14 yabancı da olsa yerli futbolcu çalışmasını yapacak. Yabancıdan daha iyi olmaya çalışacak. Sahada oynamasını bilecek. Alt yapı ayrı bir sorun zaten. Yerli futbolcu şu anda bulunduğu konumdan memnun olmamalı. Yabancıdan formayı alabilmek için daha çok çalışmalı…

BENCE HOCALAR OYUNCULARI İYİ EĞİTMİYOR

Alt yapıda çok iyi oyucular var. Ancak hocaların doğru eğitmediğini düşünüyorum. Bu benim şahsi görüşüm. Hocaların kendilerini daha iyi geliştirmeleri lazım. Alt yapıdaki oyunculara doğru antrenmanları vererek daha iyi yerler getirmeleri gerekiyor. Eğitimde sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Bir tek Altınordu bu işi çok iyi yapıyor. Tüm oyuncuları yerli… İnşallah gelecekte diğer takımlarda bunu yapar.

BİZ CENGİZ ÜNDERİ ÇOK UCUZA ALDIK

Biz Cengiz Ünder’i çok cüz-i bir rakama alıp daha sonra Roma’ya sattık. Çok başarılı ve çok yetenekli… İnşallah böyle devam eder ve 1-2 yıl sonra daha büyük paralara başka takımlara gider.

BAŞAKŞEHİR’İN SCOUT EKİBİ ÇOK BAŞARILI

Başakşehir’in scout ekibi var. O ekip hem Avrupa’da hem de Türkiye’de futbolcu izliyor. Cengiz Ünder’i de o şekilde izleyip bize bildirdiler. Doğru transfer olacağı düşünüldü ve o şekilde transfer edildi. (selahattin ekrekli- güneş)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here