Yeni MHK kural hatası

Yeni göreve atanan Merkez Hakem Kurulu’nu oluşturan isimleri öğrenince hiç şaşırmadım doğrusu.Federasyon yine kendisine yakışanı(!) yaptı. Baskılarla oluşturulan bu yapı Türk futboluna nasıl hizmet edecek çok merak ediyorum. Bırakın futbol kamuoyunu, inanın mevcut hakemler içinde bir seçim yapsanız bu isimlerin hiçbiri MHK’da yer alamaz. Çünkü yeni göreve başlayan MHK, Türk futbol tarihinin en yetersiz isimlerinden oluşuyor. Karakterlerine bir şey demem ancak yetenekleri açısından sıkıntı olacağı çok açık.
Bu kurulda yer alan bazı isimler için roman yazsan sayfalar yetmez. Tartışmalı hakemlik kariyerlerinin yanı sıra gündemden de hiç düşmediler.Kuddusi Müftüoğlu desen; buralara hangi abileri tarafından getirildiği çok açık ortada. Hadi onu geçelim, skandal hakem kararları ise işin başka tarafı. Bir kez kural hatası yaptığı için maç tekrar edilirken, Konyaspor-Fenerbahçe maçındaki kural hatasının üstü hakem hatası olarak örtüldü.Öbür tarafta hakemleri eğitmesi için eğitim komisyonunun başına getirilen Hakan Özkan var. O da hakemlik kariyeri vasatın altında olan birisiydi. Türkiye liginde beklenen performansı göstermediği için bu işi bırakmak zorunda kaldı. Ayrıca Özkan da bir maçta kural hatası yaptı ve onun da üstü zamanın federasyonu tarafından örtüldü. Görün işte değerli okuyucularım, bu isim de kötü durumda olan Türk futbol hakemliğini eğitecekmiş. Tabii yersen…
Bünyamin Gezer’e gelince; onun hakemlik kariyeri de sıkıntılı maçlarla ve kararlarla dolu. Her hakem yönetimi için tartışmalar olabilir ancak burada daha farklı durumlar ve iddialar gündeme geldi. Saracoğlu Stadı’nda oynanan Fenerbahçe-Galatasaray derbisinden önce yardımcı hakem Tarık Ongun’un kafası seyirciler tarafından yarılmasına rağmen karşılaşmayı tatil edememişti. Bunu yapmama sebebi olarak da çevresine ’Sosyal patlama olur, seyirciler sahaya iner’ gibi ifadeleri olmuştu. Üstelik maçı tatil etmemesi için federasyon başkanı Mahmut Özgener ve MHK Başkanı Oğuz Sarvan’dan maç öncesi telefonla talimat aldığı ise gündeme bomba gibi düşmüştü. Ayrıca Gezer’in yönettiği Buca-Fenerbahçe şampiyonluk maçında verdiği tartışmalı kararlar, 3 Temmuz sürecinde UEFA tarafından gözlem altına alınmıştı. Hatırlarsınız orada verdiği tartışmalı penaltı kararlarıyla Fenerbahçe şampiyon olmuştu.
Daha ne olsun sevgili okuyucularım! Her şey çok açık ortada. Şimdi size soruyorum; en önde oturan Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Mete Kalkavan gibi kariyerli hakemleri bu MHK nasıl yönetecek? Kariyerinde onların seviyelerinde maç yönetmeyi bir kenara bırakın vasatı bile aşamayan Hakan Özkan bu hakemleri nasıl eğitecek?Ayrıca bu hakemler şimdi Hakan Özkan’a, Zafer Demir’e hocam diye mi hitap edecekler?
Uzun lafın kısası; bu kurul tarihin en kısa görev yapan MHK’si olursa hiç kimse şaşırmasın.

SELÇUK DERELİ- SÖZCÜ

Önceki İçerikBağış Erten’den çok tartışılacak bir yazı geldi: Şükrü Saracoğlu ismi zaten o statta olmamalıydı…
Sonraki İçerikOğuzhan Özyakup: Van Persie ile görüşmek için İngiltere’ye gidiyordum, artık buna gerek kalmadı, sahada görüşürüz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz