Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KUDENFOR)  ile Klasik Tekneler Platformu’nun (KTP) ortaklaşa düzenlediği 3. Klasik Tekneler Buluşması bu sene 27 Eylül Türk Deniz kuvvetleri Günü’nde Fenerbahçe Burnu İstanbul Yelken Kulübü rıhtımında gerçekleştirildi.

Bu sene covid-19 nedeniyle kara yerine denizde gerçekleştirilen etkinlikte 20 klasik tekne, TCG Kılıç gemisinin düdüğüyle beraber koy içinde seyire başladı. Klasik teknelere, Türk bayrağı motifli yelken açan Deniz Harp Okulu’nun Reis yatı da denizden eşlik etti.

Buluşmanın açılış konuşmasını yapan KUDENFOR Direktörü, Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Klasik Tekneler Platformu’nun Türkiye çapında 70 klasik tekneyi kayıt altına aldığını ve bu teknelerin ilkinin ise Atatürk’ün yatı Savarona olduğunu söyledi.

Klasik tekneler buluşmasına bu sene 20 teknenin katıldığını belirten Gürdeniz, “Bu teknelerimiz tabiki şu an Türk Deniz Kuvvetleri’nin – etkinliğe katılan – TCG Kılıç gemisinin gölgesi altında. Hepimiz donanmamızın gölgesi altındayız. Onlar olmaza rahat uyuyamayız” dedi.

21’inci yüzyılda tüm kasabalarda bu sahneyi görmek istediklerini belirten Gürdeniz, “Türk halkı ve devleti olarak mutlaka denizcileşeceğiz. İlk 100 yılda Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde kurtuluş ve kuruluşu  konsolide etttik. Şimdi denizde aynısını yapacağız. Göreceksiniz, başaracağız” diye konuştu.

Halkımızla beraber unutulan denizciliği hatırlayacağımızı belirten Gürdeniz, eskiden kabotaj bayramlarına katılan teknelerin koylara sığmadığını ama bu kültürün öldürüldüğüne dikkat çeken Gürdeniz, Bu kültürü canlandıracağız. 27 Eylül’de başlattık. 1 Temmuzlarda devam ettireceğiz” dedi.

Önceki İçerikTurkcell Platinum Bosphorus Cup’ta şampiyon Setur Marinas Cheese oldu
Sonraki İçerikPSG Academy Turkey yeni sezona ‘Merhaba’ dedi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz