SOKAKTA FUTBOL SORUYORLAR

Ceyla Büyükuzun, ‘Akşam Sporu’ ve ‘Son Sayfa’ programlarıyla cumartesi hariç her gün A Spor’da dört saat ekranda… Büyükuzun, erkeklerin kadın sunuculara alıştığını söyledi

– Önce sizi tanıyalım. Ceyla Büyükuzun’un ekran geçmişi nasıl?

Sunuculuğa ilk önce SKY Türk TV’de başladım. Üniversite rektörlerinin geldiği bir programdı. Sonra spor programına geçmek istedim. Eski Beşiktaş TV Genel Müdürü rahmetli Tuğrul Yenidoğan sayesinde BJK TV’ye geçtim. Hiç spor geçmişim yoktu. Sadece futbolu seviyor ve ilgileniyordum. Yenidoğan’ın desteğiyle spor programına başladım. BJK TV’den TRT Spor’a geçtim. Oradan da A Haber’e transfer oldum. A Haber’deyken A Spor kuruldu. Şimdi A Spor’da devam ediyorum.

– Akşam ve gece saatlerinde yayındasınız. Zor olmuyor mu?

Gece yayını çok keyifli oluyor. Daha enerjik hissediyorum. A Spor ilk kurulduğunda Sabah 07.00 – 10.00 arasında yayındaydım. Gece çalışmak beni mutlu ediyor. Yayına çıktığımda, ‘Senin uykun yok mu?’ ve ‘Yatma saatin gelmedi mi?’ gibi yorumlar geliyor. Ama aksine hiç uykum olmuyor. Yayının nasıl bittiğini anlamıyorum.

– İlk canlı yayınla diğer bülten arasında üç saat var. O boşlukta neler yapıyorsunuz?

Önce 19.00 – 21.00 saatleri arasında yayındayım. Sonra 00.00 – 02.00’de ekranda oluyorum. Arada üç saatlik bir boşluk var. O boşlukta yayına hazırlanıyorum, çalışıyorum. Bir bakıyorsunuz yine ekrana çıkma saati gelmiş.

– Programa nasıl hazırlanıyorsunuz?

Kanala yayından üç saat önce gidiyorum. Her gün aynı gündemin içinde olduğunuz için haberler birbirini kovalıyor. Ekstra bir hazırlıksa o günün içeriğine dair haberleri sıralıyoruz. Sonra konuğumuzla günün en önemli haberleri üzerinden sohbete başlıyoruz.

– Sunucular için giydiği kıyafetler önemlidir. Siz kıyafetlerinize nasıl karar veriyorsunuz?

Spor giyinmeyi seviyorum. Spor kanalı olduğumuz için çok fazla ceket tercih etmiyorum. Genelde ekrana tişört ve bluzlerle çıkıyorum. Siyah renk takıntım var. Bazen siyah renk takıntımdan kurtuluyorum ama sonra kendime, ‘Ceyla yeniden siyaha dön’ diyorum. Sonra yine bir süre aynı renk kıyafetlerle ekranda oluyorum. Kıyafetleri de genelde kendim seçiyorum.

– Futbol programı sunan çok az kadın var. Sizin görüşünüz nedir?

Çocukluğumdan bu yana futbol izlemeyi seviyordum. Babam ve abimle maçlara gidiyordum.

Eskiden erkeklerin spor programlarında kadınlara tahammülü yoktu. Bu zamanla kırıldı. Artık kadın sunucuların erkek izleyicinin hoşuna gittiğini zannediyorum.

– Kız arkadaşlarınızla neler konuşuyorsunuz?

Etrafımda futbol konuşan kız arkadaşım yok. Futbolla ilgilenen erkek arkadaşlarımın da futbol muhabbeti hoşuma gidiyor. Futbolla ilgili bilmediklerini sürekli bana soruyorlar. Dışarıda da sürekli futbolla ilgili sorular geliyor.

– Sizin için transfer dönemi mi, yoksa lig oynanırken mi kolay oluyor?

Maçlar bittiği zaman onun üzerine yorumlar yapılıyor. Kışın bir rutin var. Yazın neyin ne olacağı belli olmuyor. Gece 02.00’de bile transfer olabiliyor ve yayın devam ediyor.

A Spor kurulalı bir sene oldu ama transfer dönemi bize çok yaradı. Müdürüm Serkan Korkmaz, müdür yardımcımız Ender Bilgin ve muhabirlerimiz sayesinde son dakika haberlerinin çoğunu A Spor’dan duyurduk.

‘Saçlarım beni sempatik yapıyor’
-Hedefinizde spor dışında neler var?

Yaşıma göre uzun zamandır bu işi yapıyorum. Şu an olduğum yer ve kanalımdan memnunum.

– Türkiye’de spor programı sunuculuğu zordur. Yaptığınız bir yorum taraftarların tepkisini çekebilir. Ekranda sözlerinize dikkat ediyor musunuz?

Konuğumuza soru soruyorum ama fikrimi beyan etmiyorum, doğru olmaz, orada moderatörüm. Karşımda teknik direktörler, spor yazarları ve bu işi yıllarca yapmış insanlar var…

– Kıvırcık saçlarınızla dikkat çekiyorsunuz…

Ekranda kıvırcık saç yoktu. Eğlence ve Moda programlarında vardı ama haber sunanlarda yoktu. Ben çıkınca önce şaşırdılar, sonra alıştılar. Beni sempatik yapan kıvırcık saçlarım. (milliyet)

Önceki İçerikKayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, 2026 için şimdiden yatırımlara başladı, WINTERSTEIGER ile anlaştı!
Sonraki İçerikAykut Kocaman, şike sürecinde yaşadıklarını anlattı: Rakip yasaklıydı. Tüm stratejimiz ona göreydi. Sahaya bir baktım ki…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz