Fenerbahçe’nin eski futbolcusu ve Beyaz Futbol yorumcusu Albulkerim Durmaz da konuşmak için SPORLİG i seçti.Ünlü yorumcu Fenerbahçenin halinin içler acısı olduğunun belirterek, Hem oynanan oyundan,hem alınan sonuçlardan, hem de ligdeki yerimizden memnun değil baş sorumlular azizyıldıtım ve aykut kocaman ‘’ŞİKAYETÇİYİM’’ dedi.

Son 8 hafta şampiyonluk yarışında Fenerbahçe’nin lider ile arasında 6 puan fark var.Nasıl görüyorsunuz Fenerbahçe’nin şansını?

Fenerbahçenin gidişatını herkes nasıl değerlendiriryorsa ben de öyle değerlendiriryorum. Fenerbahçerliler muıtsuz.25 milyon Fenerbahçeli taraftarın bir tansi bile mutlu değildir.Hem oynanan oyundan,hem alınan sonuçlardan, hem de ligdeki yerimizden.Dolayısıyla ben de memnun değilim. Şikayetçiyim!

Şampiyonluk kaf dağının arkasında!

Gerçekçi olmak lazım.Fenerbahçe şampiyon olursa futbol sürpriz olur. 8 hafta kalmış Fenerbahçenin iyi oynadığı maç sayısı hatırladığım kadarıyla 1 ya da 2 tane.Bi başakşehir’i yendiğimiz maçta iyi oynadı.Başka iyi oyun varmı? Vardır belki! Düşün yani Bak hatırlamıyorum.Bir Bursa deplasmanında iyiydi.

SİZCE NEDENİ NEDİR PEKİ YÖNETİM Mİ? HOCA MI?

Baş neden hoca tabiiki.Şimdi Fenerbahçe’ye her isteyen oyuncu gelebilir mi? Tabii ki hayır! Oyuncuları oraya getirenler var. Eğer bu futbolcular yetersizse bunları kimgetirmiş?Kim almış?

Suçlu yönetim mi yani?

Yönetimde hocada. Hoca da oyuncuların trasnsferinde kendisi istedikleri var.Aziz başkana sorarsan bütün transferleri Aykut Kocaman yaptı diyor.O zaman baş sorumlu Aykut Kocaman.Eeee Aykut Kocaman’ı oraya kim getirmiş ? Aziz Yıldırım o da baş sorumlu!

Kaldı ki; Biliyorsunuz ‘’ben kulüp başkanı olduğum sürece Aykut Kocaman bu kulüpten içeri giremez’’ demişti. Hani bir laf vadır ‘’isteksiz evlilikten sakat çocuk doğar’’ diye.Eee sen zaten bu adam bu kulüpten içeri giremez dedikten 2 aysonra getirince zaten ilişkide bir sorun var.Siz ne kadar birbirinizi sevebilirsiniz ki? Aranızda büyük problem olması lazım ki bu laf edilsin.Bir insana buradan içeri giremez demek için o anterörün büyük suç işlemesi lazım. Bunu geçiştirdiler? Bunu basına açıklamadılar.Geçiştirdiler. Aslında ben bunu çok merak ediyorum.

‘’AYKUT KOCAMAN NE YAPTI? AÇIKLASINLAR’’

‘’Aykut Kocaman ne yaptı ki? bu kulüpten içeri giremez’’dendi. Büyük bir şey yapması lazım.’’Ya işte zamannında öyle olması gerkiyordu.Fenerbahçe’nin menfaatleri içindeğiştirdim’’ diyerek, Aziz Yıldırım bunu geçiştirdi. Ama ben ve fenerbahçemiz bunu merak ediyoruz.Bu adam büyük bir hata yapmasaydı bu laf söylenmezdi.Bütün bunlara rağmen bu adamı geri getiriyorsun ve burdan bir başarı hikayesi çıkaracağını zannediyorsun.Mümükn değil!

İşte başarı hikayesi çıkmadı, çıkmıyor!

‘’Aykut hocanın futbol anlayışı Fenerbahçe’nin genetiğine aykırı’’

Fenerbahçe taaa benimçocukluğmdanbu yana 1974 lerde Didi’ler zamanında neredeyse 8-10 kişiyle hücum oynayan ve maçlarında gol yese bile 4-2 6-3 kaznanıyordu. 103 golle rekor kırdığımız sezon var maçlarımız 7-1, 6-2 biterdi. Evet 2 tane yerdik ama Fenerbahçe sonra atak yapar 5-6 tane gol atardı.Bu genetik Fenerbahçe’nin tarihinde vardır.Hücum ve güzel futbol oynayan takımdı. Hatta benim çocukluğumda Fenerbahçe için Türkiye’nin Brezilyası denirdi.

Şimdi sağolsun Aykut Kocaman sayesinde tipik bir Anadolu kulübüne döndük. Defans yapıp kapanıp,rakibi durdurup kontrataklarla bir gol bulacağım 1-0 sonra bu skoru koruyacağım mantığı Fenerbahçenin genetiğine, bırak Fenerbahçeyi, büyük takım mantalitesine aykırı. Büyük takımlar böyle oynamaz.Böyle puana ihtiyacı olan Anadolu takımları oynar,küme de kalmak için.Aykut kocaman hesap yapıyor. Ben iç sahada oynuyorum.Kayseri’yi nasıl durduracağım? Öne geçince nasıl kotuyacağım? Aksilik te koruyamıyor.3-1 öne geçiyor maç 3-3 bitiyor.Yani Aykut Kocaman çok sıkıntılı bir futbol oynatıyor.

Peki oyuncular yeterli mi? Özellikle forvet hattı çok eleştiriliyor.

‘’Kadrodaki 18 oyuncu Fenerbahçe’de oynayamaz’’

Yetersiz.Bana sorarsan 4-5 kişi dışında kalan 18 kişinin Fenerbahçe nin oyuncusu olmadığını düşünüyorum. Açık söylüyorum.Milli takımda oynamalarına rağmen Hasan Ali,İsmail Köybaşı bunlar milli takımda oynuyor ama Fenerbahçenin sol beki olamazlar.Bugün rakibin dediğin Başakşehir’de Clichy sol bek.Hasan Ali ve İsmail ne oyun zakası, ne de kariyer olarak toplasan bi Clichy etmez. Şimdi o adam başakşehirde oynuyor sendeki oyuncuya bak. Sen Aatif Chahechouhe sol açık oynatıyorsun başakşehirin sol açığı Arda Turan yedek. Düşünün orada Arda Turan Yedek sonradan giriyor. Sende ise Aatif Chahechouhe oynuyor. Kovduk adamı kulüp bulamadık.Adam şimdi banko oynuyor.Monaco’nun sağ beki Dirar.Adam Monaco da bile banko bir oyuncu değilken, gelip bizim banko sağ açığımız oluyor.Sağbek te değil.Ondan biz gol bekliyoruz.

‘’Fernandao 100 metreyi 3 saatte koşuyor’’

Forvet var Fernandao 100 metreyi 3 saate koşuyor.Böyle bir forvet olur mu? Ben 58 yaşındayım 50 metre 100 metre koşsamancak beni 1-2 metre geçer. Halbuki gençliğim olsa ona 50metre 100 metre fark atarım.Bu kadar ağır bir oyuncu olur mu? Düşünün Valbuena’yı niye oynatmadı diye kızıyoruz.Ben de kızıyorum,eleştiriyorum.Lens olsa Valbuenayı oynatmayayım. Bu oyuncularla oynaması lazım.Yoksa Valbuena da artık hem yaşı itibariyle hem boyu posu ve fiziki yetersizliğiyle Fenerbahçe’nin derdine çare olacak oyuncu değil. Ama yokluktan adam niye onu almıyor diye isyan ediyoruz. Ne haldeyiz? Düşün.

Mehmet Topal gelmiş 35 yaşına.Yanında bir de Josef De Souza aynı boyu posu top kullanışı stili, 2 tane yaratıcı olmayan oyuncu.

‘’Şener saatli bomba!’’

Şener diye bir oyuncusu var saatli bomba. Bazen iyi bazen kötü.Stoper Skrtel hariç diğer iki stoperi toplasan yarım adam etmez.Neustadter ve Neto. Bunları kim buldu? Nereden buldu? Bak burada oturuyoruz. Biraz sonra idman başlayacak. Karagümrükün 2 tane genç stoperi var. İkisi de Neustadter ve Neto kadar oynar. Tek eksikleri onların üzerinde kımızı siyah forma var. Neto ve Neustadter de sarı lacivert forma var. Formaları değiştirsen hangisinin Fenerbahçe’nin oyuncusu olduğunu anlamazsın

Fenerbahçe’de oynarlar dersin ki ‘’aaaa bu stoperler iyiymiş dersin Neto ve Neustadter Karagümrük’te oynar, Karagümrük’ün satoperleri de iyiyimiş ’’ dersin. İnan bak.Hiç fark etmez.Onların üzeride sarı lacivert forma olduğu için futbolcu zannediyor insanlar. Öyle stoper olurmu?Bak Skrtel için demiyorum.Anlatabiliyormuyum.Ama bu iki stoper Rezalet!!!

‘’VOLKAN DEMİREL DÜNYANIN EN İYİ 5 KALECİSİNDEN BİRİ’’

Volkan Demirel formda ve konsantre olduğu zaman neler yapabileceğini Galatasaray maçında gösterdi. Adam hala dünyanın en iyi 5 aklecisinden biridir açık söylüyorum.fakat Volkan Demirel’e güvenemiyorsun. Neden? Mesela Akhisar mçında da kaleyi terk ediyor ya da Bolu maçında 100 metre ileride duruyor.Diğer maçlara göre konsantre sorunu oluyor. Bu sadece Volkanın suçu değil. Bu Volkanın hatası olduğu kadar kaleci antrenörünün de hatası.Kalaci antrenörü diye bir şey var değil mi?Özelalgı oldu artık.Kaleci antrenörü.kaleci antenörü sadece insanları fiziki olarak çalıştırmazki,ruh mental olarakta çalıştırması lazım.Yani adam hazırlık maçına bile Galatasaray maçı mantığıyla çıkartacak.Böyle hazırlayacak.Anlatabiliyormuyum.

Anlayacağın Fenerbahçe 3-5 iyi oyuncudışında oyuncu yok.

‘’ALPER POTUK SENEDE 2 GOL ATIYOR 2 MİLYON AVRO KAZANIYOR’’!

Bir de Alper Potuk var. 5 senedir bu takımda.Geçen gün baktım istatistiğine forvet ve ortasaha oynayan bir kişi olarak 5 senede ligde 8 ya da 9 gol atmış .Birde çok yetenekli dendi alındığında.Seneye 1.5-2 gol ortalaması çıkıyor. Ve senede 2 milyon avro para kaznanıyor. Yani senede 2 gol atıp 2 milyon avro kazanıyor. Demek ki; bu adam Fenerbahçe’nin oyuncusu değil, 5 sene olmuş daha ne bekliyorsunuz ondan? Gönderin gitsin.Bir insan 5 senede 10 gol atarmı?

‘’BUNLARI KOVUN GİTSİN’’

Ben bile kalecinin önünde oynuyordum.Eski libero. O zaman stoper falan yoktu. Biz kopuk kopuk oynuyorduk. Ben 1984 te 1 senede 5 gol attım defans oyuncusu olarak.Bu hücüm oyuncusu 5 senede 10 gol atmış.Şimdi bunları hemen kovun.Bunlara bakmıyorlar mı? Bakmıyorlar! Adam 5 senedir burada.Önümüzdeki sene 6. yılı olacak.Boyuna kaznacak.Senelik 2 milyondan 15 milyon avro para kazanmış.Kulübün içerisinde bir tane akıllı adam yokmu görecek?.Hadi kardeşim hadi diyecek.Oyuncunun iyilerini bulacaksın.

‘’NETO’YU NEREDEN BULDUN’’?

Yetenekli oyuncu bulmak kolay.Gezeceksin.İşte böyle Karagümrük idamnına gideceksin.Ne bileyinm; Pendik idmanına gideceksin.Altınordu’nun maçlarına gideceksin.Genç oyuncu bulacaksın.Kendi alt yapına eğileceksin. Avrupa’yı tarayacaksın. Avrupa’dan iyi oyuncu alacaksın.Neto’yu nereden buldun? Neto yu nasıl bulursun ya! Para versen ben böyle oyuncu bulamam.Ya da gördüğüm yerde bu ne lan? hamsi balığı gibi. Böyle futbolcu mu olur.

Bir de İsla var.

Evet iyi oyuncu. Ancak zamanında iyiydi.Sen adamı niye takip etmiyorsun?Adamın yüryecek hali yok.Ayakları geri geri gidiyor.Bunların içerisinde birtek Jansen iyi oyuncu. O da Sakatlandı.Uzun süredir oynamıyor ve de kiralık. Totthenam yarın satmıyorum dese ne olacak?

Van Persie gönderildi. Doğrumuydu gönderilişi? Kalmalımıydı?

Gönderilişi değil de getirlişi hataymış. O zaten skandalın en büyüğü.Bunlar adam gelince 50 tane doktora muayene ettiriyorlar.Sezon başı bilmem ne hastahanesine gidip muayene olurken poz veriyorlar.Yürüme bandına efor testi yaptırıyorlar. Sağlam çıkıyor.Sen bunları nasıl yiyorsun ya.? Adam müzmin sakat.O zaman kulüp içerisinden yakın olduğum arkadaşlarım ve çevremden arkadaşlarım bana müzmin sakat olduğunu söylüyordu. ‘’ben de oğlum yapmayın o kadar da değil. Senaryo üretmeyin.Koskoca Fenerbahçe kulübü sağlık muayenesine sokmuş sakat olsa doktorlar söylemez mi? Meğersem Türkiye’de herşey oluyormuş.

‘’Zaten fenerbahçede 5-6 senedir büyk skandallar yaşanıyor’’

Aslında büyükbir skandal.Zaten Fenerbahçe de son 5-6 senedir büyükskandallar yaşanıyor.Hepsi lölörölooppppppp geçiştrirliyor. Mesela Aziz Yıldırım bu lafı Aykut Kocaman a niye söyledi? Geçti.Aziz Yıldırım kendisine şikeci diyen Mehmet Ali Aydınlar’la nasıl sponsorluk anlaşması yaptı? Fenerbahçe’nin menfaati için..lölörölööp bu da geçti.Fenerbahçenin menfaati adı altında yaşanmadık skandal kalmadı.Skandal yaşanıyor diyor larki ‘’Fenerbahçenin menfaati için yapıyorum’’ Yapmayın kardeşim. Bi kulüp çok paralı çok zengin olacağına, Taraftar önce itibarlı bir kulüp ister. Kulübüm itibarlı olsun sonra maddi olarakzengin olsun.Maddi olarak zenginim her şeyim var.Arazilarinm arsalarım itibarlı olarak sıfırm. Fenerbahçe taraftarı bunları yanlış anlıyoryönetim.Fenerbahçe taraftarı eski itibarlı fenerbahçeyi istiyor. Zengin Fenerbahçeyi istemiyoruz.Önce itibarımızı alalım yaptığınız bütün bu skandallar fenerbahçeye puan kaybettiriyorsunuz.Yani bir dedğiniz öbürünü tutmuyor.

AZİZ YILDIRIM’IN M.ALİ AYDINLAR’LA YAPTIĞI ANLAŞMAYI İÇİME SİNDİREMİYORUM…

Ben Fenerbahçeliyim.Bırakın eski futbolcu olduğumu, futbol yorumculuğumu, bütün Türkiye benim hasta Fenerbahçeli olduğumu bilir. Bunu televizyonda da söylüyorum.Ben hasta bir taraftar olarak Aziz Yıldırımın Mehmet Ali Aydınlar’la yaptığı bu anlaşmayı içime sindiremiyorum.30 milyon dolar değil isterse 330 milyon dolar olsun içime sindirmeyeceğim.Ölene kadar sindirmeyeceğim.Çünkübu anlaşma yaptığınız şahıs fenerbahçenin şike yaptığını söylemiştir. İma da etmedi hatta Aziz yıldırımla başkanlık seçimine girdiğinde size şunu vaad ediyorum ben başkan seçilirsem Aziz Yıldırım gibi şike yapmatacağım dedi bu lafı sen nasıl hazmediyorsun ben hazmedemiyorum sen nasıl hazmediyorsun Fenerbahçenin menfaati için hadi canım boşver öyle bir şeyi öyle Bir şey yok fenerbahçenin menfaatini korumak önce Fenerbahçenin gururunu şahsiyetini intibarını korumaktan geçer para olarak güçlendirmekten geçmez sen böyle yaparak böyle anlaşmalar yaparak bu klüpten içeri adımını atamazsın diyip o lafını yiyerek Mehmet Ali Aydınlar için elli tane laf söyleyip tekrar onunla el sıkışıp anlaşma yaparak Fenerbahçenin itibarını zedeledi ekonomik olarak Fenerbahçeye parakazandırsan ne olur biz para istemiyoruz kardeşim hayatta her şey para diyen insanlardan da değil Fenerbahçe seyircisi vizyonca hayatta en önemli şey itibardır karakterdir Fenerbahçenin büyüklüğüdür para iş adamlarının mevzusu sizin için her şey para olabilir taraftar için her şey para değil taraftar için en önemli şey Fenerbahçenin itibarıdır.

S:Peki lig de şampiyonluk adayınız kimdir kim olur Başakşehir götürür mü Beşiktaş Galatasaray ?

Benim bu konuda iki görüşüm var birtanesi taraftar gözüyle baktığımda Fenerbahçenin şampiyon olmasını istiyorum fakat futbol yorumcusu gözüyle baktığımda eğer futbolun bir adaleti varsa yani bunun bi adaleti var iyi takım iyi kadro iyi oyuncular böyle şampiyon olunuyorsa Beşkitaş ve Başakşehir Galatasaray ve Fenerbahçe önünde yani futbol kadro derinliği kadro oyuncu kalitesi oynanan oyuna baktığınızda bu iki takım yani futbolun hakkı adaleti varsa bu iki takımdan birinin şampiyon olması lazım bak açık net söylüyorum

S:Gönlünüzden kim geçiyor ?

Fener geçiyor tabii ki

S:Başakşehir bir ilki gerçekleştirmek için belki

Benim görüşüm bu iki takımdan birisi olması lazım diyorum fakat gelen 8 haftaya fix türe baktığımda şampiyonluktaki en büyük adayım Galatasaray Çünkü şartlar Galatasarayı avantajlı duruma getirdi

S:Ama Galatasaray fix turu çok zor Başakşehirle oynayacak Beşiktaşla oynayacak Bu hafta Trabzon

Ama Başakşehirle Beşiktaş da Galatasarayla oynayacak bir de maç Galatasaray’ın sahasında oynanacak dolayısıyla 8 maç kala Galatasaray avantaj kazanmadı Galatasarayın eline avantaj verdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here